Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9141597
osób.
Oni są z nami:
SOPOT 1969. Historia mistrzostw Polski w kulturystyce. Aut.: Jan Włodarek
HISTORIA MISTRZOSTW POLSKI W KULTURYSTYCE


Na zdjęciu Mieczysław Krydziński, fot. Jerzy Jankiewicz. z arch. M.K.

Jubileuszowe - dziesiąte mistrzostwa w wieloboju kulturystycznym, odbyły się tradycyjnie na sopockich kortach tenisowych. W dniach 2-3 sierpnia 1969 roku do rywalizacji przystąpiło 26 najlepszych polskich zawodników, wyłonionych wcześniej spośród ponad 100 uczestników IV ogólnopolskiego zlotu kulturystów w Radomiu.

Na widowni byli przedstawiciele narodowych federacji kulturystycznych Polski, ZSRR, Węgier, NRD i Czechosłowacji, którzy pod przewodnictwem Stanisława Zakrzewskiego, debatowali nad sprawami kulturystyki i jej rozwoju w tych krajach. To wówczas ustalono, że w roku 1970 w Sopocie odbędą się I Mistrzostwa Kulturystyki Krajów Socjalistycznych. Przybyli też, i to w wyjątkowo licznym gronie, nasi działacze, instruktorzy, trenerzy i sędziowie kulturystyki.

Mimo że nie przyjechali zawodnicy zagraniczni, których występy stanowiły zwykle atrakcję dla publiczności, to i tak najważniejsza impreza kulturystyczna zapowiadała się niezwykle ciekawie. Poziom naszych kulturystów pioł się w górę, były sukcesy międzynarodowe i akceptacja miłośników tego – bądź co bądź- młodego sportu. Czołówka była coraz bardziej wyrównana. Zanosiło się więc, na to, że w każdej kategorii walka będzie pasjonująca, i tak było. O kolejności miejsc decydowało lepsze przygotowanie i forma w dniu zawodów. Były emocje i dobre sportowe widowisko.


Tak jak w poprzednich latach, seniorzy (w wieku od 21 lat) rywalizowali w wyciskaniu leżąc sztangi, przysiadzie ze sztangą, ocenie postawy (proporcje i umięśnienie) i pozowaniu. Natomiast juniorzy, wyciskali sztangę leżąc, wykonywali trójskok z odbicia obunóż oraz były oceniane ich walory estetyczne ( sylwetka i pozowanie).
W kategorii seniorów powyżej 173 cm wzrostu, tradycyjnie od kilku lat, zaciętą walkę o pierwsze miejsce toczyli Antoni Kołecki („Polesie” Łódź) i Jan Włodarek („Błyskawica” Warszawa). Zwyciężył dobrze przygotowany łodzianin (to było jego 3 zwycięstwo w sopockich zawodach) wyprzedzając Jana Włodarka o 3,25 pkt. III miejsce zajął Leopold Dzitkowski (Piotrków Tryb.), rewelacyjnie prezentujący swoje umięśnienie. Dobrze wypadli też pozostali finaliści: debiutant Daniel Pasternak (IV m.) oraz Krzysztof Polubcie (V m.) i Stanisław Kruszyński (VI m.) – wszyscy z „Błyskawicy” Warszawa.

W kategorii seniorów do 173 cm wzrostu, po 4 latach przerwy w startach, wystąpił Przemysław Kwiatkowski (Warszawa), który po pasjonującej walce wyprzedził Wiesława Wnęka (Kraków) o 4,5 pkt. i debiutującego w mistrzowskich zawodach Józefa Mazura (Gorzów Wlkp.), o 6 pkt.
Przemysław Kwiatkowski - wszechstronny sportowiec i jeden z najlepszych trenerów wśród ciężarowców - zwyciężając w tych zawodach ustanowił rekord zwycięstw w sopockich zawodach (uprzednio lata: 1963, 1964 i 1965), który nie został już poprawiony.
IV miejsce zajął Kazimierz Dogielski („Społem” Łódź), nieznacznie wyprzedzając Wojciecha Strzeżka (Warszawa) i Ryszarda Fiedorako (Tarnów).

W kategorii wyższych juniorów, 18 – letni Paweł Przedlacki („”Błyskawica” Warszawa), uczynił rewelacyjne postępy, zaprezentował bardzo dobre pozowanie i umięśnienie. Zwyciężył z dużą przewagą (18 pkt.), wyprzedzając Antoniego Szczepkowskiego (Piotrków Tryb.) oraz Bogdana Obszarskiego (Kwidzyń). Szkoda, że tuż przed zawodami uległ kontuzji 19 – letni Sławomir Filipowicz („Błyskawica” Warszawa) faworyt tej kategorii, jeden z najlepszych juniorów w historii sopockich zawodów.
Rywalizacje juniorów niższych wygrał Andrzej Balcerzak (Gdynia), wyprzedzając minimalnie ( o 0, 8 pkt.) Romana Józefiaka (Warszawa). III miejsce zajął Zbigniew Małachowski (Bielawa).

Pomimo szczególnie upalnego lata, które nie zachęcało do intensywnych treningów w bojach siłowych padły dobre wyniki.
Wśród seniorów najlepsze wyniki uzyskali:
-Jan Włodarek i Antoni Kołecki - w wyciskaniu sztangi leżąc, odpowiednio 172,5 kg i 150 kg.
-Jan Włodarek i Przemysław Kwiatkowski – w przysiadzie z obciążeniem odpowiednio 205 kg i 192, 5 kg.
Z juniorów najlepszy wynik w wyciskaniu leżąc uzyskał Jan Kozłowski (Warszawa) – 145 kg. W trójskoku Paweł Przedlacki – 9 metrów.

Zawody zakończył atrakcyjny dla publiczności pokaż ćwiczeń siłowych i pozowania. Bardzo ładne pozowanie wykonali Antoni Kołecki, Sławomir Filipowicz oraz Leopold Dzitkowski, który przedstawił artystyczne pozowanie z szablą.
Wieczorem uczestnicy i zagraniczni goście bawili się w niepowtarzalnej scenerii, pod dużym namiotem, w popularnym na wybrzeżu lokalu „Non Stop”, a od rana czynnie wypoczywali na plaży i pływali w morzu.
Autor: Jan Włodarek, wrzesień 2001 r.

Rej 31/ historia - 4/22.03.2010/JWIP.PL

Ostatnia aktualizacja 2016.05.16, godz. 21:58

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Mistrzostwa Litwy, 1988 r.
Mistrzostwa Litwy, 1988 r.
JAK TO BYŁO KIEDYŚ...
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE