Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7527080
osób.
Oni są z nami:
SOPOT 1969. Historia mistrzostw Polski w kulturystyce. Aut.: Jan Włodarek
HISTORIA MISTRZOSTW POLSKI W KULTURYSTYCE


Na zdjęciu Mieczysław Krydziński, fot. Jerzy Jankiewicz. z arch. M.K.

Jubileuszowe - dziesiąte mistrzostwa w wieloboju kulturystycznym, odbyły się tradycyjnie na sopockich kortach tenisowych. W dniach 2-3 sierpnia 1969 roku do rywalizacji przystąpiło 26 najlepszych polskich zawodników, wyłonionych wcześniej spośród ponad 100 uczestników IV ogólnopolskiego zlotu kulturystów w Radomiu.

Na widowni byli przedstawiciele narodowych federacji kulturystycznych Polski, ZSRR, Węgier, NRD i Czechosłowacji, którzy pod przewodnictwem Stanisława Zakrzewskiego, debatowali nad sprawami kulturystyki i jej rozwoju w tych krajach. To wówczas ustalono, że w roku 1970 w Sopocie odbędą się I Mistrzostwa Kulturystyki Krajów Socjalistycznych. Przybyli też, i to w wyjątkowo licznym gronie, nasi działacze, instruktorzy, trenerzy i sędziowie kulturystyki.

Mimo że nie przyjechali zawodnicy zagraniczni, których występy stanowiły zwykle atrakcję dla publiczności, to i tak najważniejsza impreza kulturystyczna zapowiadała się niezwykle ciekawie. Poziom naszych kulturystów pioł się w górę, były sukcesy międzynarodowe i akceptacja miłośników tego – bądź co bądź- młodego sportu. Czołówka była coraz bardziej wyrównana. Zanosiło się więc, na to, że w każdej kategorii walka będzie pasjonująca, i tak było. O kolejności miejsc decydowało lepsze przygotowanie i forma w dniu zawodów. Były emocje i dobre sportowe widowisko.


Tak jak w poprzednich latach, seniorzy (w wieku od 21 lat) rywalizowali w wyciskaniu leżąc sztangi, przysiadzie ze sztangą, ocenie postawy (proporcje i umięśnienie) i pozowaniu. Natomiast juniorzy, wyciskali sztangę leżąc, wykonywali trójskok z odbicia obunóż oraz były oceniane ich walory estetyczne ( sylwetka i pozowanie).
W kategorii seniorów powyżej 173 cm wzrostu, tradycyjnie od kilku lat, zaciętą walkę o pierwsze miejsce toczyli Antoni Kołecki („Polesie” Łódź) i Jan Włodarek („Błyskawica” Warszawa). Zwyciężył dobrze przygotowany łodzianin (to było jego 3 zwycięstwo w sopockich zawodach) wyprzedzając Jana Włodarka o 3,25 pkt. III miejsce zajął Leopold Dzitkowski (Piotrków Tryb.), rewelacyjnie prezentujący swoje umięśnienie. Dobrze wypadli też pozostali finaliści: debiutant Daniel Pasternak (IV m.) oraz Krzysztof Polubcie (V m.) i Stanisław Kruszyński (VI m.) – wszyscy z „Błyskawicy” Warszawa.

W kategorii seniorów do 173 cm wzrostu, po 4 latach przerwy w startach, wystąpił Przemysław Kwiatkowski (Warszawa), który po pasjonującej walce wyprzedził Wiesława Wnęka (Kraków) o 4,5 pkt. i debiutującego w mistrzowskich zawodach Józefa Mazura (Gorzów Wlkp.), o 6 pkt.
Przemysław Kwiatkowski - wszechstronny sportowiec i jeden z najlepszych trenerów wśród ciężarowców - zwyciężając w tych zawodach ustanowił rekord zwycięstw w sopockich zawodach (uprzednio lata: 1963, 1964 i 1965), który nie został już poprawiony.
IV miejsce zajął Kazimierz Dogielski („Społem” Łódź), nieznacznie wyprzedzając Wojciecha Strzeżka (Warszawa) i Ryszarda Fiedorako (Tarnów).

W kategorii wyższych juniorów, 18 – letni Paweł Przedlacki („”Błyskawica” Warszawa), uczynił rewelacyjne postępy, zaprezentował bardzo dobre pozowanie i umięśnienie. Zwyciężył z dużą przewagą (18 pkt.), wyprzedzając Antoniego Szczepkowskiego (Piotrków Tryb.) oraz Bogdana Obszarskiego (Kwidzyń). Szkoda, że tuż przed zawodami uległ kontuzji 19 – letni Sławomir Filipowicz („Błyskawica” Warszawa) faworyt tej kategorii, jeden z najlepszych juniorów w historii sopockich zawodów.
Rywalizacje juniorów niższych wygrał Andrzej Balcerzak (Gdynia), wyprzedzając minimalnie ( o 0, 8 pkt.) Romana Józefiaka (Warszawa). III miejsce zajął Zbigniew Małachowski (Bielawa).

Pomimo szczególnie upalnego lata, które nie zachęcało do intensywnych treningów w bojach siłowych padły dobre wyniki.
Wśród seniorów najlepsze wyniki uzyskali:
-Jan Włodarek i Antoni Kołecki - w wyciskaniu sztangi leżąc, odpowiednio 172,5 kg i 150 kg.
-Jan Włodarek i Przemysław Kwiatkowski – w przysiadzie z obciążeniem odpowiednio 205 kg i 192, 5 kg.
Z juniorów najlepszy wynik w wyciskaniu leżąc uzyskał Jan Kozłowski (Warszawa) – 145 kg. W trójskoku Paweł Przedlacki – 9 metrów.

Zawody zakończył atrakcyjny dla publiczności pokaż ćwiczeń siłowych i pozowania. Bardzo ładne pozowanie wykonali Antoni Kołecki, Sławomir Filipowicz oraz Leopold Dzitkowski, który przedstawił artystyczne pozowanie z szablą.
Wieczorem uczestnicy i zagraniczni goście bawili się w niepowtarzalnej scenerii, pod dużym namiotem, w popularnym na wybrzeżu lokalu „Non Stop”, a od rana czynnie wypoczywali na plaży i pływali w morzu.
Autor: Jan Włodarek, wrzesień 2001 r.

Rej 31/ historia - 4/22.03.2010/JWIP.PL

Ostatnia aktualizacja 2016.05.16, godz. 21:58

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Tomek - "stara szkoła"
Tomek - "stara szkoła"
WALDEK, TOMEK, PAWEŁ z Warszawy
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE