Za ¿ycia wraz z Redaktorem Stanis³awem Zakrzewskim, Twórc± Polskiej Szko³y Kulturystyki, propagowali tê now± formê kultury fizycznej. Wówczas nie by³o to ³atwe, mimo tego ju¿ na pocz±tku lat 60-tych ubieg³ego wieku ukazywa³o siê czasopismo „Sport dla Wszystkich” w nak³adzie a¿ 100 tysiêcy egzemplarzy. Kulturystyka systematycznie uprawiana by³a przez ponad pó³ miliona osób, g³ównie m³odzie¿ i nikt nie za¿ywa³ wtedy anabolików. Organizowano zawody, pokazy, festyny. Tworzono struktury organizacyjne kulturystyki.
Wiêkszo¶æ naszych pionierów, którzy dokonali tego tytanicznym wysi³kiem ju¿ nie ¿yje. Tylko ju¿ nieliczni - przewa¿nie najbli¿sze im osoby - pamiêtaj± o nich. Zdumiewa fakt, ¿e nazywaj±cy siebie od lat redaktorami wspó³czesnych kolorowych pisemek dla kulturystów nie racz± nawet z okazji ¦wiêta Zmar³ych przypomnieæ czytelnikom naszych nie¿yj±cych herosów oraz ich sportowych i organizacyjnych sukcesów. Mo¿na wiêc przypuszczaæ, ¿e jest to spowodowane brakiem znajomo¶ci historii naszej kulturystyki i szacunku dla zmar³ych? A co z kultur± pamiêci o nich?
Jak co roku, o tej porze, wspominamy tych, którzy zostawili swój ¶lad na kartach historii naszej kulturystyki, wymieniamy ich nazwiska. Jest to ju¿ d³uga lista. Teraz wymieniamy nazwiska tych, którzy zmarli w ostatnich latach (podajemy tylko nazwiska kulturystów i organizatorów podane nam przez rzetelne ¼ród³a):
Stanis³aw Ptaszyñski, Józef Stelmasiak, Wies³aw Szyd³owski, Janusz Woch, Wies³aw Wnêk, Antoni Ko³ecki, Bogus³aw Krydziñski, Waldemar S. Bednarski. Zbigniew Ma³achowski, Marian Glinka, Józef Radziwi³³ko, Jerzy Pachocki, Stanis³aw Wielgus, Marek Perepeczko, Marian Rossa, Witold Majchrzak…
Zapalmy znicze na ich grobach oraz na grobach innych pionierów kulturystyki.
Ze wzglêdu na szalej±c± pandemiê koronawirusa roz³ó¿my jednak wizyty na cmentarzach na kilka dni listopada. Najwa¿niejsze jest nasze zdrowie.
JWIP.PL tradycyjnie odwiedzi mogi³ê rodzinn± redaktora Stanis³awa Zakrzewskiego na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.
J.W. 1 listopad 2020
|