Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10039361
osób.
Oni s± z nami:
Naucz siê stania na rêkach. Aut. Stanis³aw Zakrzewski
Nie trzeba mieæ rozwiniêtych miê¶ni i spo¿ywaæ ¶rodków wspomagaj±cych wysi³ek fizyczny, aby nauczyæ siê stania na rêkach. To jest ³atwe, ale trzeba wiedzieæ, jak siê do tego zabraæ. Stanis³aw Zakrzewski (1907 – 1972), na ³amach „Sportu dla Wszystkich” uczy³ m³odych kulturystów, jak opanowaæ stanie i chodzenie na rêkach i innych „sztuczek” gimnastycznych. Niby to marginalne æwiczenia, ale Twórca naszej kulturystyki, zachêca³ nimi pasjonatów æwiczeñ si³owych do dalszego doskonalenia ogólnej sprawno¶ci fizycznej. Tego typu æwiczenia stanowi³y wówczas zaprzeczenie g³oszonym przypuszczeniom, ¿e kulturystyka doprowadza do patologii sylwetki cz³owieka.
Obecnie nie przyk³ada siê wagi do wszechstronno¶ci æwicz±cych kulturystykê. Nie jest to zaskoczeniem, bo nikt ich tego nie uczy. Nawet instruktorzy kulturystyki nie wiedz±, jak uczyæ. Natomiast redakcje naszych czasopism kulturystycznych lepiej czuj± siê w propagowaniu æwiczeñ i wspomagaczy na tzw. masê.


Ni¿ej przedstawiam „instrukcje” Stanis³awa Zakrzewskiego, z pomoc±, której ju¿ po kliku dniach nauki opanujemy stanie na rêkach
J.W. 19 kwietnia 2010 r.


Na co przede wszystkim zwróciæ uwagê?

1) rozpoczynaj±c naukê przy ¶cianie, stawiaj±c d³onie oko³o 25 cm. D³onie stawia siê p³asko, równolegle, na szeroko¶ci 40 cm (raczej nieco wiêcej, ni¿ zbyt szeroko). Palcce skierowane do ¶ciany;

2) po oparciu d³oni na ziemi ramiona zupe³nie wyprostowaæ w ³okciach, i nigdy ( w okresie nauki) nie nale¿y ich uginaæ. Ugiêcie ramion w ³okciach pocz±tkuj±cego automatycznie eliminuje udanie siê æwiczenia. Trudno jest ud¼wign±æ wtedy w³asny ciê¿ar cia³a. Trzymaj±c ramiona wyprostowane (g³owy nie pochylaæ do przodu, raczej odchyliæ w ty³) odbijamy siê stopami i unosimy biodra. Pocz±tkowo niewysoko, pó¼niej coraz wy¿ej, a¿ dojd± do pionu ( nogi w tym czasie zwisaj± w dó³). Przy unoszeniu bioder odchylaæ g³owê do ty³u ( nie sk³aniaæ jej do przodu). Po kilku takich próbach ³atwo siê przekonaæ, jak wielk± rolê odgrywa g³owa przy utrzymaniu równowagi. Jest ona niejako startem;

3) dopiero po opanowaniu powy¿szych elementów dodaje siê wznos nóg w górê tak, wspieraj±c je o ¶cianê. Gdy stopy dotkn± ¶ciany, wtedy przez chwilê wyci±gamy tu³ów starannie, odchylamy g³owê daleko do ty³u i wytrzymujemy przez kilka sekund w „stójce”, po czym opuszczamy nogi w dó³.

Po opanowaniu stania na rêkach przy ¶cianie, nogi staramy siê unosiæ w górê tak, by nie dotykaæ jej. Nie od razu nam siê to uda. Przy nieudanych próbach dotykaæ bêdziemy tylko przez moment ¶ciany, po czym – leciuteñko siê od niej odbijamy stop± – i bêdziemy siê staæ na rêkach o w³asnych si³ach.
W ci±gu kilku dni, najpó¼niej w ci±gu tygodnia, ka¿dy mo¿e opanowaæ sztuczkê, która wydaje siê trudna, a w rzeczywisto¶ci jest ³atwa, dostêpna dla wszystkich.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski, 1961r.

Rej.47/porady - 5/ 19.04.2010
Ostatnia aktualizacja 27 .04.2010 godz. 21:08
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Bia³ystok - 2004 r.
Bia³ystok - 2004 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE