Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6829054
osób.
Oni są z nami:
Adaptacja organizmu. Autor: Henryk Jasiak (1936-2008)
Adaptacja organizmu jest to proces, za pomocą, którego ciało przyzwyczaja się do wysiłku fizycznego, podlega zmianom w układzie mięśniowym, wiązadłach, układzie krążenia i nerwowym. Zmiany te następują w wyniku reakcji na wysiłek fizyczny.

(Na zdjęciu Shawn Roy, rep. Jan Rozmarynowski)

Trening fizyczny, a więc również trening kulturystyczny podwyższa rezerwy funkcjonalne organizmu i rezerwy energii, rozwija mięśnie, system nerwowy. W wyniku treningu ciało ma większe zasoby energii, a to z kolei pozwala na intensyfikowanie wysiłku treningowego, Stały wzrost obciążenia powoduje pozytywne zmiany funkcjonowania w organizmie, tak jak np. wzrost siły i masy mięśniowej, szybkości, wytrzymałości itp. Zmiany te nie mogą nie mogą oczywiście zachodzić w nieskończoność, każdy ma bowiem pewien limit zdolności adaptacyjnej. Gdy przekracza się ten limit obserwujemy objawy zmęczenia, przetrenowania. Dlatego nie można przesadzać z intensyfikowaniem treningu, zwiększaniem ciężarów itd. Cała sztuka aktywności treningu polega na tym, aby organizm poddawany wysiłkom pozostawał zawsze w granicach adaptacji.

Proces adaptacji organizmu w kulturystyce (i w sporcie w ogóle) przebiega w trzech fazach: a) adaptacja ogólna; b) adaptacja specyficzna; co adaptacja kompletna.
Pierwsza faza następuje wówczas, kiedy podejmuje się trening w ogóle lub po dłuższej przerwie. Organizm i jego funkcje w tym okresie bardzo szybko reagują na wysiłek ( ciężary, serie, powtórzenia) i obserwuje się szybkie zmiany w masie mięśniowej i sile. Dopiero po 6-8 tygodniach zachodzą najbardziej pożądane zmiany fizjologiczne, które są wykładnikiem adaptacji organizmu. Na początku treningu szybko się np. męczymy, szybko wzrasta nasze tętno. Dopiero po pewnym czasie znacznie większe wysiłki wykujemy już z mniejszym zmęczeniem.


Pierwsza faza adaptacji, w każdym treningu, polega głównie na przygotowaniu kondycyjnym, które jest z kolei bazą dla treningu specjalistycznego. Dlatego też początkujący kulturyści powinni stosować dużo różnych ćwiczeń, nawet na małe grupy mięśniowe, dużo powtórzeń z małymi ciężarami.

Ogólna adaptacja organizmu przy systematycznym i dobrze zaprogramowanym treningu trwa zwykle od 3 do 4 miesięcy.

Faza druga to adaptacja specjalistyczna, która w kulturystyce polega już na bardziej specjalistycznym treningu, np. z akcentem na masę mięśniową, siłę, rzeźbę. Trening wówczas musi być bardziej intensywny, mniej różnorodny w ćwiczenia, bardziej ukierunkowany na wyrobienie jakieś cechy. Okres adaptacji specyficznej trwa zwykle do trzech miesięcy i dopiero wówczas organizm jest przygotowany do wejścia w fazę adaptacji kompleksowej.

W fazie adaptacji kompletnej organizm przystosowuje się do znoszenia maksymalnych obciążeń na treningu i zawodach. Układ mięśniowy, system nerwowy, krążenia i inne cechy, w zależności od uprawiania dyscypliny, znajdują się wówczas w szczytowej wydolności. Mówi się wówczas, że dany kulturysta ćwiczący osiągnął szczyt formy lub swoich możliwości na danym etapie rozwoju. Kompletna faza rozwoju trwa zwykle od 3do 6 tygodni.

W kulturystyce te fazy adaptacji organizmu osiąga się zwykle w trakcie rocznego cyklu treningu. Fazy te co roku się powtarzają. Oczywiście, co roku proces adaptacji przebiega na wyższym poziomie wraz ze wzrostem ogólnego wytrenowania i uzyskiwania coraz lepszych wyników.
Autor: Henryk Jasiak Kwiecień 1984 ( z „SSP” kwiecień 1984).

Rej.53/trening-5/23.04.2010
Ostatnia aktualizacja 30 kwietnia 2010 godz 22:59

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Ostatni trening, 2007 r.
Ostatni trening, 2007 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE