|
Odwiedzi³o nas: 10302444 osób. |
|
|
Mister Polonia - 1959 rok. Autor:Jan W³odarek |
HISTORIA MISTRZOSTW POLSKI W KULTURYSTYCE. Pocz±tki polskiej kulturystyki
W Warszawie jesieni± 1959 roku, z okazji mistrzostw w podnoszeniu ciê¿arów odby³a siê kulturystyczna impreza o charakterze ogólnopolskim, dostêpna dla wszystkich. By³ to typowy konkurs polegaj±cy na indywidualnej prezentacji sylwetki i pozowania. Jest to jedyna w historii polskiej kulturystyki impreza rozegrana o tytu³ najlepiej zbudowanego sportowca Polski - „Mister Polonia” zwany te¿ „Mr Polska”, bo takie tytu³y sta³y siê modne w konkursach piêkno¶ci.
Konkurs ten by³ jednocze¶nie eliminacj± do konkursu na najlepiej zbudowanego sportowca ¶wiata „Mr Universe-1959”, organizowanego przez miêdzynarodow± federacjê podnoszenia ciê¿arów (FIHC).
Warszawska impreza umiê¶nionych facetów by³a du¿ym wydarzeniem, nie tylko w ¶wiatku atletów. Zosta³a nag³o¶niona przez prasê, równie¿ krytycznie. I to g³ównie ¶ci±gnê³o na widownie t³umy sympatyków nowego sportu, chêtnych zobaczyæ „najpiêkniej zbudowanych”.
Na wysoko¶ci zadania stanêli organizatorzy, jak równie¿ ciê¿ko pracuj±ca komisja sêdziowska w sk³adzie:
Jean Dame (Francja) oraz nasi dzia³acze: dr Micha³ Firsowicz, mgr Micha³ Kosman, mgr Styczñski Józef i mgr Stanis³aw Zakrzewski.
Po wyrównanej walce finalistów tytu³ „Mistera” przyznano Andrzejowi Jasiñskiemu, który pokona³ 17 finalistów, bêd±cych sztangistami.
Kolejno¶æ finalistów:
1. Andrzej Jasiñski (Warszawa)
2. Jan Czepu³kowski (Warszawa)
3. Jerzy Michalak (Warszawa)
4. Augustyn Dziedzic (Warszawa)
5. Ryszard Paciejewski (Elbl±g)
6. Wojciech Cieplak (Warszawa)
7. W³adys³aw Grzyb (Kraków)
8. Bogdan Paprot (Warszawa)
9. Tadeusz Starzycki (Katowice)
10. Ryszard Wysocki (Gdañsk)
11. Izydor Józwik (£ód¼)
12. Kazimierz Jagielski (Poznañ)
13. Bonifacy Skibicki (Poznañ)
14. Tadeusz Goraj (Lublin)
15. Wac³aw Mikruta (Rzeszów)
16. Waldemar Nohrenberg (Wroc³aw)
17. Józef Karpiñski (Kraków)
18. W³odzimierz Fuks (£ód¼).
Po tych zawodach Jasiñski na ³amach "Sportu dla Wszystkich"o sobie samym i kulturystyce powiedzia³:
Sport jest urokiem mego ¿ycia. Daje mi zadowolenie i wiele mi³ych wra¿eñ i prze¿yæ.. Do tytu³u „Mr Polski” doszed³em stosunkowo szybko, bo po up³ywie 2 pó³ lat pracy. By³o to jednak nastêpstwem ¿mudnego wysi³ku. Co do kulturystyki uwa¿am, ¿e nie powinna polegaæ na obnoszeniu siê ze swoimi miê¶niami, lecz musi dawaæ takie warto¶ci, które by mo¿na zu¿ytkowaæ w ¿yciu codziennym.
Kilka miesiêcy pó¼niej zwyciêzca "Mr Polonia” startowa³ w zawodach „Mr Universum”, zorganizowanych w Warszawie. Wypad³ s³abo i zaj±³ ostatnie miejsce, co bardzo zaskoczy³o fanów naszej kulturystyki.
Jako m³okos widzia³em kilka razy trening Jasiñskiego. Æwiczy³ ciê¿ko, sumienie i z zapa³em. Nie pali³, nie pil alkoholu,wiêc mogê powiedzieæ, ¿e prowadzi³ ascetyczny tryb ¿ycia. Po kilku latach, zmieni³ siê, z skromnego cz³owieka sta³ siê pazernym, zacz±³ siê puszyæ i pêcznieæ niczym balon nape³niony niezdrow± ambicj±, wkrótce ¼le skoñczy³ w kulturystyce. Z jego powodu- zaczê³a siê nagonka na Stanis³awa Zakrzewskiego. Zobacz artyku³: „O cz³owieku, który zatrzyma³ kulturystykê”.
(¬ród³o: artyku³y i pisma Stanis³awa Zakrzewskiego).
Autor: Jan W³odarek
Rej. 65/jw.-3 /16.05.2010
Ostatnia aktualizacja 17.05.2010 godz. 11:30
|
|
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|