Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
4399627
osób.
Oni są z nami:
Mister Polonia - 1959 rok. Autor:Jan Włodarek
HISTORIA MISTRZOSTW POLSKI W KULTURYSTYCE. Początki polskiej kulturystyki

W Warszawie jesienią 1959 roku, z okazji mistrzostw w podnoszeniu ciężarów odbyła się kulturystyczna impreza o charakterze ogólnopolskim, dostępna dla wszystkich. Był to typowy konkurs polegający na indywidualnej prezentacji sylwetki i pozowania. Jest to jedyna w historii polskiej kulturystyki impreza rozegrana o tytuł najlepiej zbudowanego sportowca Polski - „Mister Polonia” zwany też „Mr Polska”, bo takie tytuły stały się modne w konkursach piękności.
Konkurs ten był jednocześnie eliminacją do konkursu na najlepiej zbudowanego sportowca świata „Mr Universe-1959”, organizowanego przez międzynarodową federację podnoszenia ciężarów (FIHC).
Warszawska impreza umięśnionych facetów była dużym wydarzeniem, nie tylko w światku atletów. Została nagłośniona przez prasę, również krytycznie. I to głównie ściągnęło na widownie tłumy sympatyków nowego sportu, chętnych zobaczyć „najpiękniej zbudowanych”.


Na wysokości zadania stanęli organizatorzy, jak również ciężko pracująca komisja sędziowska w składzie:
Jean Dame (Francja) oraz nasi działacze: dr Michał Firsowicz, mgr Michał Kosman, mgr Styczński Józef i mgr Stanisław Zakrzewski.

Po wyrównanej walce finalistów tytuł „Mistera” przyznano Andrzejowi Jasińskiemu, który pokonał 17 finalistów, będących sztangistami.

Kolejność finalistów:
1. Andrzej Jasiński (Warszawa)
2. Jan Czepułkowski (Warszawa)
3. Jerzy Michalak (Warszawa)
4. Augustyn Dziedzic (Warszawa)
5. Ryszard Paciejewski (Elbląg)
6. Wojciech Cieplak (Warszawa)
7. Władysław Grzyb (Kraków)
8. Bogdan Paprot (Warszawa)
9. Tadeusz Starzycki (Katowice)
10. Ryszard Wysocki (Gdańsk)
11. Izydor Józwik (Łódź)
12. Kazimierz Jagielski (Poznań)
13. Bonifacy Skibicki (Poznań)
14. Tadeusz Goraj (Lublin)
15. Wacław Mikruta (Rzeszów)
16. Waldemar Nohrenberg (Wrocław)
17. Józef Karpiński (Kraków)
18. Włodzimierz Fuks (Łódź).

Po tych zawodach Jasiński na łamach "Sportu dla Wszystkich"o sobie samym i kulturystyce powiedział:
Sport jest urokiem mego życia. Daje mi zadowolenie i wiele miłych wrażeń i przeżyć.. Do tytułu „Mr Polski” doszedłem stosunkowo szybko, bo po upływie 2 pół lat pracy. Było to jednak następstwem żmudnego wysiłku. Co do kulturystyki uważam, że nie powinna polegać na obnoszeniu się ze swoimi mięśniami, lecz musi dawać takie wartości, które by można zużytkować w życiu codziennym.
Kilka miesięcy później zwycięzca "Mr Polonia” startował w zawodach „Mr Universum”, zorganizowanych w Warszawie. Wypadł słabo i zajął ostatnie miejsce, co bardzo zaskoczyło fanów naszej kulturystyki.

Jako młokos widziałem kilka razy trening Jasińskiego. Ćwiczył ciężko, sumienie i z zapałem. Nie palił, nie pil alkoholu,więc mogę powiedzieć, że prowadził ascetyczny tryb życia. Po kilku latach, zmienił się, z skromnego człowieka stał się pazernym, zaczął się puszyć i pęcznieć niczym balon napełniony niezdrową ambicją, wkrótce źle skończył w kulturystyce. Z jego powodu- zaczęła się nagonka na Stanisława Zakrzewskiego. Zobacz artykuł: „O człowieku, który zatrzymał kulturystykę”.
(Źródło: artykuły i pisma Stanisława Zakrzewskiego).
Autor: Jan Włodarek

Rej. 65/jw.-3 /16.05.2010
Ostatnia aktualizacja 17.05.2010 godz. 11:30

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Spotkanie z ambas...
Zmarł Antoni Kołe...
Pozdrowienia z wa...
Przemysław Kwiatk...
Stawiałem na wsze...
Flesz
 Filipowicz i "błyskawiczni", 2008 r.
Filipowicz i "błyskawiczni", 2008 r.
50 LAT "BŁYSKAWICY" 1958-2008
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE