Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7938642
osób.
Oni są z nami:
Doping dożylny (medycyna)
Doping poprzez transfuzję to wprowadzenie sportowcowi krwi lub preparatów krwi zawierających czerwone krwinki, z przyczyn innych niż lecznice. Zabieg ten może być poprzedzony pobraniem krwi od zawodnika, który kontynuuje zawody, lub przed zawodami w warunkach niedoboru krwi. To zabiegi są sprzeczne z etyką sportową i etyką lekarską.

Istnieje także ryzyko spowodowane transfuzją krwi lub preparatów krwi. To niebezpieczeństwo to reakcje alergiczne (gorączka, wysypki skórne) oraz ostre reakcje hemolityczne i uszkodzenia nerek w razie użycia nieodpowiedniego typu krwi, jak też późne reakcje na transfuzję, takie jak żółtaczka. Przekazanie chorób zakaźnych (wirusowe zapalenie wątroby i AIDS), przeciążenie systemu krążenia i szok metaboliczny. Z tych też powodów w sporcie doping przez transfuzję jest zabroniony przez MKOL.


Problem transfuzji, a szczególnie jej niekorzystne skutki przedstawił już w latach 80-tych prof. Don H. Catlin M.D. – Szef Kliniki Farmakologii w departamencie Medycyny i Farmakologii Uniwersytetu w Kalifornii. On w swojej pracy pt. „Niekorzystne skutki transfuzji”, m.in. stwierdził, że w Stanach Zjednoczonych około 3 mln osób rocznie poddawanych jest transfuzjom. W tym kraju preparaty krwiopochodne, są używane za leki i podlegają rygorystycznym przepisom „Food and Drug Administration” FDA. Preparaty te nie mogą być bez zezwolenia przewożone z jednego stanu do drugiego. Są tam stanowe banki krwi nazywane instytucjami, które gromadzą, przechowują, przerabiają i kontrolują krew niezbędną do transfuzji.

Niebezpieczeństwo w transfuzji można podzielić ze względu na mechanizm efektu negatywnego. Reakcja immunologiczna pociąga za sobą interakcję antygenów i przeciwciał, które powodują łańcuch objawów immochemicznych i klinicznych W przypadku dopingu przez transfuzję wśród sportowców – biorców występują większe szanse zaistnienia reakcji niż u osób, które nigdy nie były poddane transfuzji.
Najbardziej rozpowszechnią komplikacją po transfuzji – w Stanach Zjednoczonych jest wirusowe zapaleni wątroby. One ma miejsce w 10% wszystkich transfuzji, mimo, że zabronione jest krwiodawstwo odpłatne, i cała krew jest poddawana badaniom na wykrywalność wirusa zapalenia wątroby B. W większości przypadków występuje zapalenie wątroby –A, -B, spowodowany przez czynnik niewykrywalny serologicznie. Najgroźniejsze następstwa zapalenia wątroby to jej chroniczne zapalenie i marskość, która staje się powodem śmierci. Nielegalne transfuzje w ramach dopingu to również widmo AIDS.
Opr. J. 2007.
Rej.71/medycyna - 7 / 24.05.2010
Ostatnia aktualizacja 24.05.2010 godz. 21:39
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Przyjacielskie spotkanie, 1993 r.
Przyjacielskie spotkanie, 1993 r.
JEWGIENIJ KOŁTUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE