Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10454764
osób.
Oni s± z nami:
O ksi±¿kach Stanis³awa Zakrzewskiego

Zamiast wstêpu

Redaktor Stanis³aw Zakrzewski by³ gorliwym propagatorem kulturystyki w Polsce.
Przeszczepi³ j± na polski grunt i przystosowa³ do potrzeb polskiej m³odzie¿y. Tej dziedzinie po¶wiêci³ wiele ksi±¿ek, "wierz±c w atrakcyjno¶æ æwiczeñ si³owych, ich si³ê przyci±gania i dobroczynny wp³yw na zdrowie psychiczne i fizyczne cz³owieka”. Na temat kulturystyki du¿o pisa³ rówie¿ w czasopi¶mie „Sport dla Wszystkich”, w którym by³ redaktorem naczelnym.


Ju¿ trzecie pokolenie bez obawy i z wielk± dla siebie korzy¶ci± wykorzystuje Jego porady i zestawy æwiczeñ, które daj± si³ê i ³adn± sylwetkê.

Stanis³aw Zakrzewski, „Jak staæ siê silnym i sprawnym”, 1960 r.,fragmenty z „Od Autora”.

„Przed trzema laty (tj. w 1957 r.) miesiêcznik „Sport dla Wszystkich” zwróci³ uwagê swoich czytelników na nowy kierunek w wychowaniu fizycznym, zwany za granic± pod nazw±: culturisme (Francja) lub body- building (USA)”.Po nied³ugim czasie do redakcji, zaczê³y nap³ywaæ listy – zrazu pojedyncze, potem ca³ymi seriami. Zwracano siê z pro¶b± o informacje i porady, dzielono spostrze¿eniami z dziedziny æwiczeñ dla ogó³u, ale budz±cej ¿ywe zainteresowanie. Dzi¶ wiemy, ¿e ten nowy ruch ma setki tysiêcy zwolenników.

„Æwiczenia te nazwali¶my w ksi±¿ce æwiczeniami si³owymi.
Zdobywaj± one sobie w¶ród naszej m³odzie¿y popularno¶æ równ± niemal tej, jak± cieszy siê sport. Czy maja podobn± jemu warto¶æ spo³eczn±? Chyba tak: wzmacniaj±, bowiem zdrowie, zwiêkszaj± przydatno¶æ jednostki do pracy, odci±gaj± m³odzie¿ od z³ych na³ogów, narzucaj± wewnêtrzn± dyscyplinê”.

„Wykorzystaj wielk± szansê. Póki jeste¶ m³ody mo¿esz kszta³towaæ swe cia³o. Mo¿esz usuwaæ ra¿±ce wady budowy. Mo¿esz podkre¶liæ wszystkie jej walory. Zdecyduj siê, czy chcesz byæ silny czy s³aby, dobrze czy ¼le zbudowany. Czy chcesz mieæ nadal wiotkie miê¶nie, pochylone plecy, w±sk± klatkê piersiow±, czy te¿ wolisz wzbudzaæ podziw piêknie rozwiniêt± muskulatur±, ¶mig³± sylwetk±, szerokimi barami. Je¶li chcesz zdobyæ si³ê, wska¿emy Ci drogê Ta ksi±¿ka napisana dla Ciebie, powie Ci jak zyskaæ zdrowie, sprawno¶æ. Uczyni z Ciebie silnego cz³owieka.
Byæ silnym, to posiadaæ nie tylko potê¿ne bicepsy, ale i sprawnie dzia³aj±ce narz±dy wewnêtrzne, p³uca, serce, organy trawienia. To mieæ stalowe nerwy i bystry umys³. Wreszcie, to tak¿e posiadaæ charakter: byæ takim cz³owiekiem, by „Tobie i z Tob± by³o dobrze”. Droga do tego celu nie jest ani ³atwa, ani prosta, ale...

Stanis³aw Zakrzewski, „Si³a ,sprawno¶æ, piêkno”, 1962 r.,fragment z „Od Autora”

„To te setki tysiêcy æwicz±cych po domach w prymitywnych warunkach, prymitywnym sprzêtem, czêsto na intuicjê” – szkolniaków, akademików, poborowych a nierzadko ludzi doros³ych ró¿nych zawodów – sprawi³y, ¿e zaczê³o siê u nas liczyæ z kulturystyk±, ¿e uznano j± oficjalnie jako jedn± z form masowego upowszechniania æwiczeñ, jako równoprawny ¶rodek wychowania fizycznego”.
Osobi¶cie wierzê w rozwój tego ruchu w Polsce i po czê¶ci poczuwam siê do odpowiedzialno¶ci za jego kierunek. Czerpi±c pocz±tkowo wy³±cznie ze ¼róde³ obcych, szybko doszed³em do przekonania, ¿e te wzory niezupe³nie odpowiadaj± naszym potrzebom i wychowaniu naszej m³odzie¿y, brak im bowiem tego, co m³odzieñcowi najbardziej imponuje: zastosowania zdobytej si³y w celowym wysi³ku. To sta³o siê punktem wyj¶cia dla polskiej szko³y kulturystycznej. Jeste¶my dopiero w trakcie tworzenia jej podstaw.
A tymczasem m³odzie¿ æwiczy. Po miastach i po wioskach, w domach akademickich i koszarach wojskowych s³ychaæ szczêk sztang, l¶ni± zroszone potem cia³a. M³odzie¿ æwiczy jak umie, czekaj±c na wskazówki, ch³on±c ka¿d± informacjê, jakiej siê jej dostarczy”.

Stanis³aw Zakrzewski, „ABC m³odego si³acza”, 1966 r., fragmenty z „Od Autora”

„Organizm ludzki mo¿na wzmocniæ i zahartowaæ przez przestrzeganie zasad higieny i uprawianie æwiczeñ, których zadaniem bêdzie usprawnienie pracy serca i p³uc.
Piêkn± sylwetkê dadz± racjonalne æwiczenia kulturystyczne, a wysoka sprawno¶æ fizyczn± zapewni± æwiczenia zrêczno¶ci, szybko¶ci reakcji, rozwijanie gibko¶ci i elastyczno¶ci aparatu ruchowego”.

„Wiem, ze macie sporo czasu, który chcieliby¶cie spêdziæ u¿ytecznie, ale czêsto nie bardzo wiecie, jak go sobie roz³o¿yæ i zaplanowaæ. Chcia³bym, wiêc podsun±æ wam ró¿ne sposoby wykorzystania wolnego czasu dla waszego dobra i zdrowia, dla podniesienia waszej warto¶ci we w³asnych oczach i w oczach spo³eczeñstwa, dla którego przecie¿ ro¶niecie i któremu bêdziecie w przysz³o¶ci s³u¿yæ”.
Rej.785/TRENING - 81/2014.04.25/JWIP.PL
(Wymienione ksi±¿ki zosta³y wydane przez Wydawnictwo „ Sport i Turystyka”).
Wybra³: T.


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Trening w si³owni SGPiS, 1976 r.
Trening w si³owni SGPiS, 1976 r.
STANIS£AW PTASZYÑSKI (1942 - 2019)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE