|
Odwiedziło nas: 10454778 osób. |
|
|
SOPOT-1967. Autor: Jan Włodarek |
HISTORIA MISTRZOSTW POLSKI W KULTURYSTYCE
Kolejne - ósme, nieoficjalne Mistrzostwa Polski w wieloboju kulturystycznym „Sopot 67” odbyły się w pełni słonecznego lata, tradycyjne na kortach Sopockiego Klubu Tenisowego. Pod każdym względem były to zawody udane.
Na szczelnie wypełnionych trybunach przeważały przewiewnie ubrane i pięknie opalone dziewczyny, wręcz zafascynowane prezentowaną rewią siły i mięśni. Była też grupa sportowców z pobliskiego Cetniewa, „ pod wodzą” późniejszego mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą - Władysława Komara.
Po otwarciu zawodów przez redaktora Stanisława Zakrzewskiego - Twórcy polskiej kulturystyki do rywalizacji przystąpiło 30 najlepszych kulturystów, wyłonionych spośród ogółu startujących w ogólnopolskich zawodach w Radomiu.
Warto przypomnieć, że zawody w Radomiu zgromadziły rekordową liczbę 84 zawodników (juniorów i seniorów) w tym kilku reprezentantów ówczesnej Czechosłowacji i Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
W sopockich mistrzostwach zarówno juniorzy (do lat 20), jak i seniorzy, rywalizowali w dwóch kategoriach wzrostowych; do 173 cm i powyżej 173 cm.
Seniorzy zmagali się w wyciskaniu sztangi na ławce poziomej, przysiadzie ze sztangą oraz prezentacji sylwetki pozowaniu, juniorzy zaś w wyciskaniu sztangi na ławce poziomej, podciąganiu na drążku oraz prezentacji sylwetki i pozowaniu.
Seniorzy
W kategorii do 173 cm wygrał Andrzej Laskowski „Syrenka”( Warszawa). Był to jego życiowy - trzeba przyznać - w pełnie zasłużony sukces. Do zawodów przygotowany był perfekcyjnie, co znalazło uznanie zarówno u sędziów, jak i publiczności. Drugie miejsce przypadło Stefanowi Polisowi (Częstochowa), zaś trzecie Kazimierzowi Dogielskiemu (Społem Łódź), wychowankowi instruktora Józefa Stelmasiaka.
W kategorii powyżej 173 cm najlepszy okazał się Antoni Kolecki 34 - letni zawodnik z klubu „Polesie” Łódź. Był w wyśmienitej formie. W wieloboju zgromadził największą wśród seniorów liczbę punktów, w tym maksymalną za pozowanie . Drugie miejsce zajął Jan Włodarek ( „Syrenka” Warszawa), który wyprzedził debiutującego w tej imprezie Bronisława Wagnera „Sęp” Wrocław.
Juniorzy
W kategorii do 173 cm wygrał Wiesław Czerski („Społem” Łódź). Drugie miejsce zajął Andrzej Kolasa (Kłodzko), trzecie zaś Antoni Wojewoda ( „Syrenka” Warszawa).
W kategorii powyżej 173 cm bezapelacyjnie zwycięstwo odniósł główny faworyt - Mieczysław Krydziński („ Syrenka” Warszawa).Po raz trzeci z rzędu -zarazem ostatni zdobył tytuł najlepszego juniora i zakończył swoje starty w zawodach. Jego pozowanie wszyscy sędziowie ocenili maksymalną notą - 20 punktów. Drugie miejsce zajął Jan Kozłowski („Syrenka” Warszawa), a trzecie -Zbigniew Trzaskoma (AWF Warszawa).
W klasyfikacji drużynowej zdecydowanie zwyciężyła „Syrenka” Warszawa. Jednocześnie był to kolejny sukces Henryka Jasiak trenera kulturystów tego najsilniejszego i największego ośrodka kulturystycznego w kraju.
W zawodach Sopot 67, w bojach siłowych uzyskano kilka doskonałych rezultatów. Jan Włodarek w wyciskaniu na ławce uzyskał wynik 175 kg - rekord Polski, a w przysiadach 200 kg. Liczący się wyniki w przysiadzie 180 kg uzyskał ważący 70 kg Kazimierz Dogielski. Mieczysław i Bogusław w wyciskaniu leżąc uzyskali odpowiednio 160 i 150 kg.
W zawodach bardzo dobrze zaprezentował się Witold Majchrzak, 51 -letni nestor polskich kulturystów. Atleta z Bydgoszczy przysiadł ze sztangą o wadze 180 kg, a w specjalnym pokazie żonglował odważnikami, wprowadzając publiczność w osłupienie.
Na zakończenie zawodów gościny pokaz dał najlepszy kulturysta Skandynawii, wielokrotny mistrz Finlandii i Szwecji oraz trzeci zawodnik mistrzostw świata IBBF amatorów w Montrealu, w kategorii do 80 kg.
Fiński czempion swoim umięśnieniem i pozowaniem wzbudził podziw i aplauz publiczności. Oklaskom i domaganiom się bisu nie było końca. Pokaż kulturystyczny został powtórzony wieczorem w młodzieżowym muzycznym „namiocie Non Stop”, znanym z występów krajowych zespołów rockowych. Kulturyści bawili się tam do rana, a później plaża, woda i towarzystwo zgrabnych dziewcząt.
Autor: Jan Włodarek Czerwiec 2001 r.
Rej. 73/JW.-5/26 maja 2010
Ostatnia aktualizacja 26.05.2010 godz. 21:19
|
|
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|