Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9525507
osób.
Oni są z nami:
Czy kawa odchudza?
Po kawę sięgamy głównie z trzech powodów: po pierwsze – bo kusząco pachnie, po drugie – bo dobrze smakuje, a po trzecie – bo przeciwdziała znużeniu.

Kofeina a nadciśnienie

Takie działanie jest możliwe dzięki obecności w kawie kofeiny. Związek ten działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy ułatwiając procesy myślenia, polepszając nastrój oraz usuwając zmęczenie – wyjaśnia nasz ekspert dr Dariusz Włodarek, specjalista z Katedry Dietetyki SGGW w Warszawie. – Pamiętajmy jednak, że kofeina przyspiesza czynność serca raz łagodnie podnosi ciśnienie tętnicze. Uwaga! Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny unikać picia jej nadmiernych ilości.

Czy chudniemy?
Kolejnym działaniem łączonym z kawą jest jej wpływ na przyspieszenie metabolizmu i nasilenie procesów spalania tkanki tłuszczowej, czyli…odchudzanie. Wpływ ten jest jednak nieznaczny i nie należy go przeceniać. Zdaniem naszego eksperta najlepszym sposobem zrzucenia kilku kilogramów jest raczej zmniejszenie porcji żywności, a nie zwiększenie ilości wypijanej kawy.

Znaj umiar!
Nadmierne picie kawy może wywoływać m. in.: niepokój, bezsenność, zwiększoną pobudliwość, nadmierne pocenie, zaburzenia rytmu serca, nasilenie bólów w chorobie wieńcowej oraz nasilenie dolegliwości w chorobie wrzodowej. Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy kawa ma korzystne czy niekorzystne działanie, ale, jak z każdym produktem, należy się nią delektować w umiarkowanych ilościach.

Dwie strony medalu
W ostatnich latach mówi się o tym, że obecne w kawie związki mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory, hamować rozwój blaszki miażdżycowej, działać przeciwzapalnie. Z drugiej jednak strony kawa może być źródłem związków, zwiększających ryzyko rozwoju nowotworów (akrylamidy), dostarczać wolnych rodników i zwiększać ryzyko chorób układu krążenia.

WAŻNE
Prawdą jest, że nadmierne picie kawy wypłukuje z organizmu trzy ważne pierwiastki: magnez, potas i wapń. Jeśli przesadzamy z piciem kawy, lista minusów znacznie się wydłuża.

Tygodnik „Rewia” nr 21/26 maja 2010 , wybrał: Ł.
Rej. 78/dietetyka - 7/4.06.2010


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Flesz
Doug Strohl, 1960 r.
Doug Strohl, 1960 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE