Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6831039
osób.
Oni są z nami:
Czy kawa odchudza?
Po kawę sięgamy głównie z trzech powodów: po pierwsze – bo kusząco pachnie, po drugie – bo dobrze smakuje, a po trzecie – bo przeciwdziała znużeniu.

Kofeina a nadciśnienie

Takie działanie jest możliwe dzięki obecności w kawie kofeiny. Związek ten działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy ułatwiając procesy myślenia, polepszając nastrój oraz usuwając zmęczenie – wyjaśnia nasz ekspert dr Dariusz Włodarek, specjalista z Katedry Dietetyki SGGW w Warszawie. – Pamiętajmy jednak, że kofeina przyspiesza czynność serca raz łagodnie podnosi ciśnienie tętnicze. Uwaga! Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny unikać picia jej nadmiernych ilości.

Czy chudniemy?
Kolejnym działaniem łączonym z kawą jest jej wpływ na przyspieszenie metabolizmu i nasilenie procesów spalania tkanki tłuszczowej, czyli…odchudzanie. Wpływ ten jest jednak nieznaczny i nie należy go przeceniać. Zdaniem naszego eksperta najlepszym sposobem zrzucenia kilku kilogramów jest raczej zmniejszenie porcji żywności, a nie zwiększenie ilości wypijanej kawy.

Znaj umiar!
Nadmierne picie kawy może wywoływać m. in.: niepokój, bezsenność, zwiększoną pobudliwość, nadmierne pocenie, zaburzenia rytmu serca, nasilenie bólów w chorobie wieńcowej oraz nasilenie dolegliwości w chorobie wrzodowej. Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy kawa ma korzystne czy niekorzystne działanie, ale, jak z każdym produktem, należy się nią delektować w umiarkowanych ilościach.

Dwie strony medalu
W ostatnich latach mówi się o tym, że obecne w kawie związki mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory, hamować rozwój blaszki miażdżycowej, działać przeciwzapalnie. Z drugiej jednak strony kawa może być źródłem związków, zwiększających ryzyko rozwoju nowotworów (akrylamidy), dostarczać wolnych rodników i zwiększać ryzyko chorób układu krążenia.

WAŻNE
Prawdą jest, że nadmierne picie kawy wypłukuje z organizmu trzy ważne pierwiastki: magnez, potas i wapń. Jeśli przesadzamy z piciem kawy, lista minusów znacznie się wydłuża.

Tygodnik „Rewia” nr 21/26 maja 2010 , wybrał: Ł.
Rej. 78/dietetyka - 7/4.06.2010


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Pamiątkowa fotka: Uczeń i Profesor
Pamiątkowa fotka: Uczeń i Profesor
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE