Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10302430
osób.
Oni s± z nami:
Wiêksze nie zawsze bywa lepsze i zdrowsze. Autor: Jan W³odarek

(Na zdjêciu: Ron Margarson, kulturysta naturalny z lat 60., rep. z „Strehgth & Health”)

Felieton (ci±gle aktualny)

W krajowych kulturystycznych czasopismach i edycjach zagranicznych, polscy redaktorzy naczelni zabiegaj±c o czytelników deklaruj±, ze ich magazyn jest najlepszy w kraju, a jeden nawet g³osi , ¿e jego magazyn jest pierwszy na ¶wiecie (!) Staraj± siê te¿ przekonaæ, ¿e jest on w³a¶nie o Tobie i dla Ciebie. Zapewniaj± ponadto, ¿e d±¿± do pe³nego rozwoju naszej zdrowej osobowo¶ci, w tym cia³a, duszy (!) i umys³u.

A tak naprawdê to naszym wzorcem na co dzieñ ma byæ mistrz kulturystyki. Oczywi¶cie krajowe edycje zagranicznych magazynów staraj± siê nasz przekonaæ do amerykañskich mistrzów.
Przez kilkana¶cie ostatnich lat, w ró¿nych magazynach kulturystycznych, dano nam mo¿liwo¶æ obejrzenia osobników o patologicznych i sztucznych miê¶niach, bo przecie¿ przekraczaj±cych kanony estetyki ludzkiego cia³a i uzyskane za pomoc± faszerowania siê ró¿nymi ¶rodkami o charakterze farmaceutycznym lub od¿ywkami na tzw. przyrost muskulatury i si³y potrzebnej do kator¿niczego treningu.
Nietrudno zauwa¿yæ, ¿e przedstawiane nam modele i ich mistrzowski trening podpierany jest artyku³ami z wywodami o prawie naukowym „zadêciem”. Ma to nas zachêcaæ przede wszystkim do zainteresowania siê szerok± ofert± tzw. ¶rodków powoduj±cych wzrost naszego umiê¶nienia i ewentualnie si³y. Towarzysz± temu has³a reklamowe: „Gwarancja sukcesu”,„Wiêksze jest lepsze”, „Mo¿esz to zrobiæ” itp.

O niezbêdno¶ci dokonania stosownego wydatku przekonuj± nas tak¿e kolorowe reklamy, których przewodni± my¶l± jest: Kupuj / u mnie najtaniej, ale i tak du¿e pieni±dze / i „³ykaj”, a na pewno bêdziesz wygl±da³ jak sam mistrz. Kilka lat temu by³ np. Amerykanin L. Ferringo, za¶ dzi¶ dorobili¶my siê w³asnych „modeli”.


Trzeba przyznaæ, ¿e dotychczas kilku naszych czo³owych kulturystów próbowa³o tego i trochê zbli¿yli siê swoim wygl±dem, a g³ównie swoj± wag± cia³a, do zawodowych mistrzów. Najbli¿szy amerykañskiego sukcesu by³ M. Daszkiewicz. Zmierzy³ siê raz z zawodowcami i rozczarowany rezultatem da³ sobie spokój z dalsz± rywalizacj±.
By³o te¿ kilku, którzy, u¶wiadomieni „naukowymi” artyku³ami o sterydach, spróbowali przy pomocy szkodliwego wspomagania przyspieszyæ rozwój swojej muskulatury, skróciæ czas konkurencyjnego zbli¿ania do mistrzów i zrobiæ karierê. Dzi¶ pozosta³y im nieprzyjemne wspomnienia o tym i ¿al straconego zdrowia.

Zachodnia kariera mocno kusi, ale – czy warto i czy jest szansa ? W ubieg³ym roku w jednym z angielskich czasopism przedstawiono pouczaj±c± prawdê o ¿yciu i drodze do kariery najlepszych zachodnich kulturystów. Okazuje siê, ¿e wiêkszo¶æ „zapalonych” miê¶niaków to biedni ludzie. Przewa¿nie nie maj± dobrego zawodu oraz pieniêdzy. Ka¿dy „grosz” wydaj± na ¶rodki wspomagaj±ce rozwój ich miêsni. Ich szañce na zrobienie kariery s± nijakie. Przy wyj±tkowym szczê¶ciu mog± dostaæ ma³o ciekaw± pracê. Tylko nielicznym udaje siê dostaæ rólkê statysty w filmie, przewa¿nie: pró¿niaka lub bandyty.

W Polsce jest jeszcze inaczej. Z kulturystyki, ale z pomoc± sponsorów ¿yje zaledwie kilku zawodników.
Na naszym rynku ukazuj± siê dwa rodzime czasopisma kulturystyczne. Wy³±cznie rodzimej kulturystyce po¶wiêcony jest tylko jedno pismo, staraj±ce siê propagowaæ æwiczenia si³owe, jako sposób na poprawê sylwetki.

Obserwuj±c zajêcia w kilku si³owniach i rozmawiaj±c z dziesi±tkami entuzjastów rozwoju muskulatury – odnoszê wra¿enie, ¿e przystêpuj±cy do æwiczeñ i p³ac±cy za to dobrodziejstwo do¶æ du¿e pieni±dze maj± przewa¿nie mglist± wiedzê o kulturystyce, a artyku³ów o treningu z naszych czasopism przewa¿nie nie rozumiej±. Wierz± natomiast w nierealne has³a reklam, drukowanych w tych pismach. G³osz± one, ze ju¿ niemal od razu zaczn± zmieniaæ siê w kolosów, byleby tylko ³ykali od¿ywki i trenowali wed³ug receptury wielkich mistrzów. Te b³êdne i niezdrowe w skutkach przekonania pog³êbiaj± niektórzy instruktorowie, nie maj±cy na ogó³ ani odpowiedniej wiedzy, ani do¶wiadczenia.
A przecie¿ jeszcze w latach 60 i 70-tych m³ody cz³owiek naturalnie od¿ywiaj±cy siê uzyskiwa³ po pewnym czasie treningu znaczny przyrost miê¶ni, zwiêksza³ wagê cia³a, podwaja³ si³ê, wytrzyma³o¶æ i sprawno¶æ ogóln±.

Dzi¶, (co sygnalizowa³em wcze¶niej na ³amach: „Wiadomo¶ci Sportowych” i warszawskiego czasopi¶ma ), mo¿na spotkaæ pseudo – instruktora nie znaj±cego tych prostych metod treningu, bezkrytycznie kopiuj±cego zawodowych mistrzów, bo mu siê wydaje, ¿e doprowadzi æwicz±cych do podobnych rezultatów. Nie liczy siê przy tym ani z wiekiem, ani te¿ z p³ci± czy ze stanem zdrowia æwicz±cych, jak choæby z wadami postawy, któr± ma prawie po³owa m³odzie¿y w Polsce. Przewa¿nie w ci±gu 2-8 tygodni „profesjonalne” zestawy æwiczeñ doprowadzaj± pocz±tkuj±cych do zniechêcenia i rezygnacji z zajêæ. Ironi± losu jest, ¿e zaprzestanie treningów w takiej si³owni mo¿e zapobiec przed bolesnymi i przewlek³ymi kontuzjami, skutkami przetrenowania oraz d³ugotrwa³ego trucia organizmu od¿ywkami w±tpliwej jako¶ci i niewiadomego pochodzenia.

Pocieszeniem jest, ¿e æwicz±cy do¶æ szybko orientuj± siê, i¿ to co im oferuj± w takiej si³owni jest dla nich szkodliwe. W konsekwencji tego si³ownie, w których ryzykuje siê zdrowiem, z czasem znikaj±. Na polskim rynku wydawniczym podobny los spotyka czasopisma kulturystyczne, gdzie wzorem dla m³odego cz³owieka jest amerykañski, 140 kg super mistrz „wykarmiony” i uzale¿niony od ró¿nych ¶rodków wspomagaj±cych.
Autor:Jan W³odarek Sierpieñ 2005r.
Rej.76/JW.-7/31.05.2010
Ostatnia aktualizacja 01.07.2010 godz. 17:31
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Indie - Kumily
Indie - Kumily
DARIUSZ PACAK PODRÓ¯E KSZTA£C¡
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE