Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10039013
osób.
Oni s± z nami:
Wszechstronno¶æ treningu. Autor: Stanis³aw Zakrzewski

(Ok³adka "Strength and Health" z maja 1956 r. Ze zbioru S.Z.)

Wszechstronno¶æ. Naczelna i aktualna dewiza ka¿dego æwicz±cego (a szczególnie naturalnego kulturysty- przyp. red.). Wychodzimy w teren!

Jednostronny trening kulturystyczny grozi utrat± sprawno¶ci na rzecz si³. Nie wolno do tego dopu¶ciæ i dlatego równolegle z æwiczeniami si³owymi musi i¶æ stale usprawnienie uk³adu ruchowego.
Usprawnienie to dotyczy:
- swobody i jak najwiêkszej obszerno¶ci ruchów w stawach;
- zachowania elastyczno¶ci i sprawno¶ci miê¶ni;
- dobrej koordynacji ruchów.

Doskona³± formê usprawniania uk³adu ruchowego stanowi± æwiczenia terenowe.
Ruch, dyktowany warunkami napotykanymi w terenie, zachowuje swój naturalny charakter, a ró¿norodno¶æ bod¼ców æwiczy koordynacje nerwow±. W æwiczeniach terenowych zdobywa siê wyczucie, pozy, co dla kulturysty ma warto¶æ praktyczn±.
Wyjd¼my wiêc w teren i tam æwiczymy elementy biegu, skoku i rzutu w jakiejkolwiek postaci. Zaprawiamy siê w biegach krótkich, w skokach dosiê¿nych, wieloskokach, rzutach kamieniami. Ciê¿kie kamienie pchajmy jak kulê, l¿ejsze wyrzucamy obur±cz sprzed piersi, sponad g³owy, przerzucamy poza siebie, rzucamy jednor±cz jak dyskiem itd.
I zawsze – przy wszystkich rzutach pamiêtajmy o swobodnym oddychaniu, zwracaj±c specjaln± uwagê na g³êboki wdech. Nigdy nie wstrzymujemy powietrza. „¯y³owanie” w bezdechu jest szkodliwe dla organizmu.

Je¶li masz w pobli¿u pla¿ê, przebywaj na niej jak najczê¶ciej. Nie wyleguj siê jednak bezczynnie w s³oñcu. Po wyj¶ciu z wody wykonaj szereg æwiczeñ biegowych i skoczno¶ciowych.

Je¶li nie umiesz p³ywaæ, staraj siê opanowaæ tê umiejêtno¶æ jak najprêdzej. Wszyscy kultury¶ci musz± byæ w pewnym stopniu lekkoatletami + p³ywakami+ gimnastykami + atletami.
O tak± wszechstronno¶æ walczymy, na takich sportowcach zale¿y nam bardzo.
Byæ kulturyst± to znaczy byæ wszechstronnym sportowcem! Cel ten osi±gniêcie m.in. przez zak³adanie na pla¿ach „ogródków si³y i sprawno¶ci”.

¦rodkiem szeroko stosowanym w treningu si³owym powinna byæ gimnastyka i akrobatyka. Od gimnastyki rozpoczêli sw± karierê si³ow± John Grimek i Jack Delinger. Dobrym gimnastykiem jest Ireneusz Paliñski, a tak¿e niektórzy nasi czo³owi kultury¶ci.
Dla kulturysty przewroty, przerzuty, salta, szpagaty powinny stanowiæ sta³y repertuar æwiczeñ, tym bardziej ¿e program organizowanych u nas konkursów obejmuje wykonanie uk³adu gimnastycznego.

Troszczymy siê o ruchomo¶æ w stawie barkowymSzczególn± trosk± o rozwój miê¶ni obrêczy barkowej, tak charakterystyczna u kulturystów, ostro zagra¿a ograniczeniom ruchomo¶ci stawu barkowego. Doskona³ym æwiczeniem przeciwdzia³aj±cym temu ograniczeniu jest wyciskanie sztangi zza g³owy w bardzo szerokim uchwycie, stopniowo go zwê¿aj±c. Inne æwiczenie, to chwyt dr±¿ka lub rêcznika w obie rêce przed sob± i przenoszenie go wyprostowanymi rêkami w ty³ poza g³owê i z powrotem - oczywi¶cie bez zwalniania chwytu. Uchwyt pocz±tkowo bardzo szeroki, po pewnym czasie mo¿na zwêziæ do 80 lub nawet 60 cm.
Kto ma tak sztywne stawy barkowe, ¿e nawet przy szerokim uchwycie nie mo¿e przenie¶æ ramion do ty³u, niech próbuje z pocz±tku wykonaæ æwiczenie rêkami lekko zgiêtymi w ³okciach, A dopiero pó¼niej wyprostowanymi. Jest to równocze¶nie dobre æwiczenie korektywne.
Dobrym æwiczniem na zwiêkszenie ruchomo¶ci stawu barkowego s± sekrety tu³owia w zwisie na dr±¿ku. Æwiczenie to mo¿e urozmaicaæ przechwytywaniem r±k, pe³nymi obrotami wzd³u¿ osi pod³u¿nej cia³a itd.

Gibko¶æ grzbietu i stawu biodrowegoW pracy nad gibko¶ci± cia³a wskazane jest du¿a ostro¿no¶æ, nawet, je¶li do æwiczeñ nie u¿yje siê obci±¿enia. Æwiczenia te nale¿y wykonywaæ z powolnym, ale sta³ym powiêkszaniem obszerno¶ci ruchu, a¿ siê osi±gnie pe³ne rozci±gniêcie miê¶ni. Ruchy nie mog± byæ gwa³towne i szarpane, gdy¿ o kontuzjê w tych przypadkach ³atwo.
Jeszcze wiêksz± trzeba zachowaæ ostro¿no¶æ, kiedy siê przyjdzie do æwiczeñ z obci±¿eniem. Przy takich na przyk³ad, wspania³ych zreszt± æwiczeniach, jak opad ze sztang± na karku lub „martwy ci±g” nie wolno u¿ywaæ znacznych ciê¿arów.

Kto jest tak sztywny, ¿e ca³± powierzchni± d³oni albo nawet palcami nie mo¿e w sk³onie dotkn±æ pod³ogi, ten powinien unosiæ sztangê „martwym ci±giem” stoj±c na pod³odze. Gdy to ju¿ czyniæ bêdzie z ³atwo¶ci±, zacznie podwy¿szaæ miejsce ustawienia stóp: najpierw stanie na desce zaledwie kilkucentymetrowej, a pó¼niej na podstawce na 10 cm wysokiej. Obok podwy¿szenia podstawy nale¿y stopniowo zwiêkszaæ ciê¿ar. Droga ta do¶æ szybko prowadzi do celu. Z osi±gniêciem gibko¶ci nie wolno siê spieszyæ. £atwo bowiem o kontuzjê i to kontuzjê d³ugotrwa³±.
Istnieje wiele ró¿norodnych æwiczeñ rozwijaj±cych gibko¶æ. Im wiêcej z nich trafi do treningu si³owego, tym lepiej. Klasycznym æwiczeniem na rozci±ganie miêsni jest szpagat. Droga do szpagatu prowadzi przez wznosy i wymachy nóg przodem w gorê i w bok oraz przez coraz d³u¿sze wykroki z pog³êbianiem.

Próbujmy si³
Kulturysta pracuje nad swoja sylwetka d¼wiga, setki, je¶li nie tysi±ce ton najrozmaitszego ciê¿aru. Nieraz – na najrozmaitszych sprawdzianach – próbuje podnie¶æ d³u¿ê siê ciê¿ary, ustanawiaæ rekordy. S± to rekordy „kulturystyczne” - przysiady, wyciskanie sztangi w le¿eniu podci±ganie siê na dr±¿ku, uginanie i wyprosty ramion w podporze i inne. Wskazane by³oby przeprowadziæ równie¿ od czasu do czasu sprawdzian w trójboju atletycznym.

Szczególn± warto¶æ jako sprawdzian si³y i sprawno¶ci fizycznej ma sze¶ciobój ciê¿arowy. Powinni¶cie w nim urz±dzaæ zawody wewnêtrzne – dla wykazania swojej wszechstronno¶ci – jak najczê¶ciej.
Sze¶ciobój rozgrywa siê w nastêpuj±cych konkurencjach:
1) podrzut, 2) rwanie, 3) piêcioskok z miejsca obunó¿, 4) rzut kul± 7,257 kg poza siebie obur±cz ( ponad g³ow±), 5) bieg na 60 m. 6) przep³yniêcie 50 m stylem dowolnym na czas.

Pewien procent æwicz±cych widzi jeszcze sens kulturystyki w samym tylko rozwijaniu muskulatury, w popisywaniu siê swym umiê¶nieniem. Gdyby chcieli na zawsze pozostaæ przy tym, by³oby ¼le. Ale na szczê¶cie jest to tylko faza przej¶ciowa, po której przychodzi zrozumienie, ¿e praca nad rozwojem miê¶ni jest zak³adaniem fundamentu zdrowia, a dla niektórych – fundamentu pod przysz³y rozwój sportowy.

Autor:Stanis³aw Zakrzewski (1907 -1972)
Artyku³ z 1962 r. „SdW”.

Rej.84/trening - 8/12.06.2010
Ostatnia aktualizacja 02.07.2010 godz.09:18


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Ostatni trening, 2007 r.
Ostatni trening, 2007 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE