Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9849525
osób.
Oni są z nami:
Atletyzm to kulturystyka po rosyjsku. Autor: Jan Włodarek

W 1968 roku moskiewskie wydawnictwo dla młodzieży „Młoda Gwardia” wydała drukiem pierwszy rosyjski podręcznik dla kulturystów pt. „ Atletyzm- zdrowie, piękno, siła”. Jej autorami są Tienno Georgii Pawlowicz i Sorokii Jurii Konstantinowicz. Pierwsze wydanie (wielokrotnie wznawiane) ukazało się w nakładzie 100 tys. egzemplarzy, które już w drugim dniu sprzedaży zostało wykupione.

„Atletyzm” na owe czasy był bardzo dobrym podręcznikiem, uwzględniającym światowy dorobek nauki i praktyki w zakresie kulturystyki, głównie amerykańskiej szkoły Boba Hoffmana. Mamy, więc w niej metodykę treningu rozpisaną na poszczególne grupy mięśniowe. Jest dieta, sprzęt i dużo rycin i ilustracji ówczesnych kulturystów orza zestawów treningowych. Są też pytania i obszerne odpowiedzi autorów dotyczące metodyki treningu.

Obecnie „Atletyzm” jest rarytasem dla znawców kulturystyki, gdyż dużo w niej miejsca zajmuje znakomicie podana geneza atletyzmu z bogatą historią rosyjskich sportów siłowych (zapasy, podnoszenie ciężarów).
Właśnie od tego wydania w ZSRR zaczęła się prężnie rozwijać kulturystyka, która dużo wcześniej niż w Polsce została uznana za dyscyplinę sportową. W Polsce dopiero po koniec 1989 roku, co skłania do przypuszczenia, iż ówcześni nasi działacze nie mieli należytej siły oddziaływania w resorcie sportu

Piotr Puchalski – nasz młody entuzjasta i miłośnik poznawania światowej historii kulturystyki, zachwycony tą książką przetłumaczył nam kilka jej rozdziałów. Teraz prezentujemy bardzo ciekawy fragment zawarty w rozdziale zatytułowanym „Co to jest atletyzm?” W latach 60. „Atletyzm” to nazwa kulturystyki, wywodząca się z genezy rosyjskich sportów siłowych.
Autor: Jan Włodarek, 20 września 2008 r.
Rej. 91/ jw.-10/ 04.07.2010
Ostatnia aktualizacja: 15.07.2010 godz. 13: 06

Artykuł: „ Co to jest atletyzm?”, proszę przeczytać w dziale „HISTORIA”. Zobacz także na Forum recenzje książek o kulturystyce
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
 Janusz Woch, 1985 r.
Janusz Woch, 1985 r.
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE