Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10044015
osób.
Oni s± z nami:
Rowerem po zdrowie. Autor:Jan W³odarek

(Na zdjêciu: Bill Smith – naturalny kulturysta , aktor Hollywood.Okladka „S & H” 1961).

Okres letni to najlepsza okazja na odmianê w dotychczasowym statyczno- si³owym treningu kulturystów. Jest to czas na konieczn± zmianê aktywno¶ci fizycznej - jazdê na rowerze, przez co zwiêkszamy swoj± sprawno¶æ uk³adu oddychania oraz kr±¿enia przejawiaj±c± siê m.in. udro¿nieniem naczyñ wieñcowych zaopatruj±cych w tlen miêsieñ sercowy. Rezultaty tych pozytywnych zmian s± ju¿ widoczne po kilku tygodniach.

Bardzo dobrze, ¿e rower w Polsce od kilku lat zyskuje coraz wiêksz± popularno¶æ. W lecie z samochodu chêtnie przesiadamy siê na rower. W wolne weekendy mo¿na wyjechaæ z miasta, nawet na jego obrze¿a, a tam s± ju¿ piêkne zielone rejony. Je¼dziæ mo¿emy wszêdzie, z wyj±tkiem zat³oczonych ulic i niebezbiecznych dróg, po których mkn± samochody.


Powstaj± nowe bezpieczne trasy i ¶cie¿ki rowerowe, wkomponowane na sta³e do krajobrazu. Np. w okolicy Warszawy powsta³a licz±ca 200 km trasa wokó³ Kampinoskiego Parku Narodowego.
W malowniczym rejonie na pó³nocy Pojezierza Lubuskiego (O¶no - Rzepin – £agów - Sulêcin) mo¿na przejechaæ 250 km wokó³ urokliwych jezior i w¶ród lasu. S± te¿ niepowtarzalne trasy w Bieszczadach. Dla tych, którzy lubi± peda³owaæ za granic± i maj± na to skromne ¶rodki finansowe mo¿na poleciæ m.in. wakacje na duñskiej wyspie Borholm. Jest tam imponuj±ca sieæ ¶cie¿ek i wypo¿yczalni rowerów oraz tania baza turystyczna.

Jazdê na rowerze nale¿y szczególnie poleciæ kulturystom, którzy prawie przez ca³y rok katuj± swoje miê¶nie w dusznych, piwnicznych si³owniach i zapominaj± o konieczno¶ci urozmaicania swojego treningu si³owego æwiczeniami sprawno¶ciowymi. Dosiadanie stalowego rumaka, oprócz zdrowotnych korzy¶ci, mo¿e byæ "treningiem" aerobowym, od lat zalecanym wszystkim bez wzglêdu na wiek.

Przygodê z rowerem zaczynamy od krótkich 10 kilometrowych wypadów, po p³askim terenie. Najlepiej systematycznie, 2-3 razy w tygodniu, z dala od zat³oczonych i ha³a¶liwych ulic i dróg. Stopniowo, zdobywaj±c do¶wiadczenie i podnosz±c swoje wytrenowanie, zwiêkszamy tempo jazdy, wyd³u¿amy trasê i wybieramy zadania coraz trudniejsze, od ma³ych górek do wzniesieñ, a zjazd z nich to ju¿ wielka przyjemno¶æ. Bywa tak, ¿e wielu entuzjastów jazdy wybiera siê na trasê trudn± bez odpowiedniego przygotowania treningowego. Skutkiem tego przez kilka dni maj± bóle miê¶ni: nóg, po¶ladków i grzbietu, wiêc jazdê nale¿y jednak dostosowaæ do swoich fizycznych mo¿liwo¶ci. W zale¿no¶ci od wytrenowania mo¿e byæ spokojna, rekreacyjna na ¶wie¿ym powietrzu z podziwianiem krajobrazu lub aktywna i to bez wzglêdu na pogodê.

Dla amatora wypraw rowerowych pokonanie w ci±gu 2,5 godziny "bicyklem" licz±cej 50 kilometrów terenowej trasy turystycznej z ma³ymi wzniesieniami wymaga ju¿ dobrej kondycji, a g³ównie wytrzyma³o¶ci oraz do¶wiadczenia w wyprawach rowerowych. Wyczynem natomiast mo¿e byæ przejechanie w ci±gu jednego dnia ponad 90 kilometrów, np. na trasie bieszczadzkiej: Otryt, Wo³kowyja, Baligród, Cisna, Terka.

Kilkana¶cie lat temu Marek Perepeczko - kulturysta ( 100% naturalny), bêd±cy jeszcze w b. dobrej formie fizycznej, ceniony aktor – wraz z Danielem Olbrychskim na rowerach przejechali 400 km, na trasie z Warszawy do Bia³ego Boru (woj. koszaliñskie). Pan Marek wspomina tê wyprawê. "Nie mieli¶my zielonego pojêcia o turystyce rowerowej. Kosztowa³o nas to wiele wysi³ku, ale w dwóch etapach dotarli¶my do mety. To by³ mój najwiêkszy wyczyn kolarski". Rower by³ wielk± pasj± Panów: Marka i Daniela. Obecnie chêtnie je¿d¿± samochodami.




(Jurek Pachocki by³ te¿ dobrym wio¶larzem, rok 1960. Fot z arch. J.Pachockiego)

Dobry przyk³ad ³±czenia jazdy na rowerze roweru z treningiem si³owym daje m³odzie¿y Jerzy Pachocki - czo³owy kulturysta z lat sze¶ædziesi±tych, Pomimo tego, ¿e ju¿ ukoñczy³ 65 rok ¿ycia, to w tygodniu odbywa intensywne po dwa odrêbne treningi w tych sportach.

Dla tych kulturystów, którzy z ró¿nych powodów nie mog± je¼dziæ na rowerze warto zaproponowaæ, aby ju¿ do programu treningowego w³±czyli jogging, na pocz±tek chocia¿ raz w tygodniu. Jest to najprostsza forma rekreacji, nie wymagaj±ca nak³adów finansowych. Wystarczy lu¼ny strój i wygodne buty.

Jazda na rowerze, bieg czy uzupe³nianie treningu si³owego elementami z innych sportów jak np. walk± zapa¶nicz±, gr± w pi³kê siatkow±, no¿n±, p³ywaniem, itp., stopniowo zwiêksza wydolno¶æ organizmu, przy czym tracimy zbêdne podk³ady t³uszczu, a zyskujemy sprawno¶æ ruchow±. Nasz sposób poruszania z "nied¼wiedziowatego", charakterystycznego dla kulturystów, zmieni siê na dynamiczny i zarazem elegancki i o to w³a¶nie chodzi.

W pogodne dni na urokliwych ¶cie¿kach rowerowych i traktach spacerowych mo¿na spotkaæ jad±cego lub biegn±cego dla przyjemno¶ci atletê. To cieszy, ¿e kulturysta, to nie tylko "przewalisty i pakier", ale wszechstronnie trenuj±cy, sprawny i o ³adnej budowie atleta.

Lubi je¼dziæ rowerem m.in. Karol Strasburger, popularny aktor filmowy i teatralny, by³y kulturysta, bardzo dobry gimnastyk i p³ywak; w wywiadzie opublikowanym w popularnym czasopi¶mie wspomina czasy m³odo¶ci i swoich kolegów. "Byli dobrze zbudowani, wysportowani, stali na rêkach, wykonywali salta. Wzbudza³o to ogólny podziw p³ci obojga – g³ównie damskiej. Mê¿czyzna mia³ jaki¶ cel, wizjê poprawienia swojej sylwetki, osobowo¶ci, aby dobrze wygl±daæ, aby co¶ potrafiæ".
Dzi¶ Pan Karol, jak przed laty, ma sylwetkê wysportowan± i imponuje sprawno¶ci± fizyczn±, któr± mog± mu pozazdro¶ciæ du¿o m³odsi. Wyje¿d¿aj±c na urlop w ciep³e kraje, rano p³ywa na desce surfingowej z ¿aglem, a po po³udniu je¼dzi na rowerze lub biega. Systematycznie gra w tenisa i regularnie p³ywa nie gorzej ni¿ 35 lat temu, gdy gra³ g³ówn± rolê w filmie "Agent nr 1", wcielaj±c siê w postaæ Jerzego Iwanowa, bohatera Grecji i Polski.

Taki sportowy styl ¿ycia polecam naturalnym kulturystom, gdy¿ on przez lata – pozytywnie procentuje dobrym zdrowiem.
Autor: Jan W³odarek, kwiecieñ 2003 r.
Rej.95/jw. – 11/08.07.2010
Ostatnia aktualizacja : 25.07.2010 godz. 11:39



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Siedziba 1958 -1972
Siedziba 1958 -1972
w toku modyfikacji. TKKF "B£YSKAWICA" DO PO£OWY LAT 70.
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE