Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10454848
osób.
Oni s± z nami:
Kulturystyka to nie wszystko. Autor: Bartosz Derdowski

(Na zdjêciu Tina, zawody 1982. Fot. z arch.)

Felieton - moralitet

Wielu æwicz±cych na si³owni, m³odych wiekiem, przechodzi lub przechodzi³o okres, w którym za nic nie zamieniliby tego sportu, bo tak jest nim zafascynowana. Dla æwiczeñ gotowi byliby po¶wiêciæ wszystko, co najwa¿niejsze w m³odzieñczym wieku: szko³ê, przyja¼ñ, ciekawe znajomo¶ci i nawet zdrowie i swoj± przysz³o¶æ.

Taki m³ody fanatyk æwiczeñ zapytany, co jest teraz dla niego najwa¿niejsze odpowie – moje miê¶nie. Jest to ju¿ zjawisko w¶ród m³odzie¿y, fanatycznie katuj±cej pod dyktando kolorowych czasopism dla kulturystów swoje cia³o. Stali siê maniakami si³owni i miê¶ni i nie ma ju¿ miejsca na poznawania innego ¿ycia ni¿ te z przewa¿nie piwnicznej si³owni.

Kto¶ zapyta, a s± na to dowody?. To, ¿e taki m³ody cz³owiek jest gotów po¶wiêciæ siê dla kilku kilogramów „nowych” miê¶ni, zobaczy ka¿dy, kto poæwiczy, chocia¿ miesi±c w si³owni. Trudno nie zorientowaæ siê, ¿e przyczyn± tego jest m.in. brak wiedzy i niska ¶wiadomo¶æ tego, co czyni±. I tu niestety nie widaæ pracy instruktorów. Najgorsze jest to, ¿e m³odzie¿ na ogó³ nie zdaje sobie sprawy z tego, ¿e to mo¿e mieæ negatywne skutki w przysz³o¶ci, w ich doros³ym ¿yciu. Mo¿na te¿ powiedzieæ, ¿e takie pojmowanie kulturystyki wynika z faktu, ze ona widzi to tylko , co dzieje siê teraz, a przede wszystkim w si³owni i marzeniach z ni± zwi±zanych.

Na przyk³adzie swoich i doros³ych kolegów mogê powiedzieæ, ze dopiero z wiekiem zdobywa siê nie tylko ¶wiadomo¶æ przysz³o¶ci oraz dostrzega siê ostro b³êdy pope³nione w przesz³o¶ci, latach m³odzieñczych. Dopiero wtedy, w perspektywie minionych lat, ocenia siê, jaka to by³a droga, dobra czy z³a. M³okos, fanatyk miê¶ni po latach wyrasta, nabieraj±c ¿yciowego do¶wiadczenia i powoli zmienia ¿yciowe pogl±dy, równie¿ w zakresie treningui i kszta³towania sylwetki. Chêæ zdobycia masy zmienia na utrzymanie proporcjonalnej i sprawnej sylwetki.
Mo¿na, wiêc powiedzieæ ,ze na pewnym etapie nastêpuje prze³om, bo zacz±³ budowaæ lub doskonaliæ nie miê¶nie, a swoj± m±dro¶æ ¿yciow±, intelektualny kapita³ na przysz³o¶æ.

Czytelnik mo¿e powie, co ten Bartosz taki moralista, czepiaj±cy siê m³odych.
Sam siê do niej zaliczam i smutek mnie ogarnia, gdy widzê, ze m³odszy przyklejony do sztangi i pakuj±cy w siebie ¶rodki farmaceutyczne wspomagaj±ce przyrost miêsni i si³y na jeden sezon, nie próbuje zobaczyæ to, co jest dobre poza si³owni±.
Ja te¿ zadaje sobie pytanie, dlaczego tak jest? Czy to wina tych zagubionych m³odych?
Jeszcze rok temu si³ownia by³a dla mnie bardzo wa¿na, w krótkim okresie nawet dominowa³a w moim ¿yciu. Przez przypadek przysz³o ol¶nienie z lektury Stanis³aw Zakrzewskiego- Twórcy polskiej kulturystki zrozumia³em, ¿e kulturystyka to nie pigu³y na wzrost masy miêsni i si³y - czyli szybka i na skróty, na pokaz do napinania, w takim wydaniu nieprzydatne w ¿yciu.

Kulturystyka, wed³ug pana Stanis³awa to:
Doskona³a szko³a charakteru pod wzglêdem wyrabiania wytrwa³o¶ci w d±¿eniu do celu, zdolno¶ci do wyrzeczeñ, panowania nad sob±. Jednym s³owem silnego charakteru. A on dajê odwagê cywiln±, która nie pozwala patrzeæ biernie na przejawy z³a, g³upoty, nieudolno¶ci, nieuctwa. Panu Stanis³awowi chodzi³o o to, aby nabyte w treningu cechy, m³ody cz³owiek przenosi³ w ¿ycie: do nauki, przysz³ej pracy i by³ zawsze otwarty na doskonalenie swojej osobowo¶ci i wiedzy.

W krêgach m³odych kulturystów doceniaj±cych warto¶ci Pana Stanis³awa Zakrzewskiego jest znane i popularne powiedzenie Twórcy Kulturystki: - „ucz siê, pracuj i dbaj o rodzinê, a je¶li starczy Ci czasu - trenuj kulturystykê". Dobrze siê sta³o ze te powiedzenie przypomina³ jego uczeñ pan Jan W³odarek, znany mnie osobi¶cie, za którym ja tu powtarzam oraz to, co pan Stanis³aw wielokrotnie mówi³ i wpaja³ swoim wychowankom, "¿e kulturystyka mo¿e byæ zawsze, ale nie powinna byæ traktowana , jako cel w sobie, „sztuka dla sztuki,” a jedynie, jako forma kultury fizycznej utrzymuj±ca sprawno¶æ i zdrowie æwicz±cego przez ca³e ¿ycie".

Dzi¶ mamy inn± kolejno¶æ: trenuj metodami amerykañskich mutantów (bo najlepsze?) i coraz wiêcej kupuj ¶rodków wspomagaj±cych swoje æwiczenia. A czemu ma to s³u¿yæ? Miê¶nie, miê¶nie! Ale sztuczne, wiêc nie zadawaj pytañ, bo nie bêdziesz wielki jak Mister Olimpia, a to, ¿e przy tym mo¿esz byæ g³upi i staæ siê kalek±, to ju¿ twoja sprawa. Najwa¿niejsze aby¶ kupowa³ i przy okazji æwiczy³!
Autor: Bartosz Derdowski . Wspó³praca: Jan W³odarek, 2 kwietnia 2008 r. Sopot



Rej.98/ porady -9/- 16.07.2010 godz. 23:55
Ostatnia aktualizacja: 30.07.2010 godz. 00:29

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Warszawskie lotnisko, 2009 r.
Warszawskie lotnisko, 2009 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE