Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10184699
osób.
Oni są z nami:
Atleta Ludwik Popławski

Z cyklu: DAWNE SŁAWY ARENY

Na przełomie XIX i XX wieku godnie reprezentował barwy polskie na arenach zapaśniczych Europy Ludwik Popławski. Urodził się w Łodzi, z zawodu rusznikarz, zasłynął jako wielki siłacz w 1897 roku. Gdy w Rydze odbywał się w 1908 roku turniej zapaśniczy o mistrzostwo Europy, Popławski pokonał w nim wszystkich przeciwników i zdobył I miejsce. W dwa lata później na wielkim międzynarodowym turnieju w przepełnionej do ostatniego miejsca Sali „Casino de Paris” wałczył wspólnie z Rosjaninem Iwanem Poddubnym i Iwanem Zainkinem, Czechem Gustawem Friszteńskim, Francuzem Raulem de Boucher, Estończykiem Georgiem Lurichem i innymi. Wówczas 33 –letni atleta - sportowiec znalazł się w czołówce zapaśniczej świata.


W 1911 r. zdobył na turnieju w Kijowie II miejsce, a w Tyflisie III za takimi sławami jak Poddubny i Wachturow (obaj Rosjanie). Duże sukcesy odniósł także na wielu turniejach w państwach azjatyckich.

Ludwik Popławski do 60 – tego roku życia wałczył na zapaśniczej macie. W 1957 roku trenował tylko dla zdrowia i przyjemności, w łódzkich klubach. Mając osiemdziesiąt kilka lat, w walce na rękę zwyciężał całą masę młodych sportowców, w tym atletów o nieprzeciętnej sile.

Władysław Pytlasiński i Ludwik Popławski byli przede wszystkim kulturystami, dbającymi o swą kondycję i utrzymanie wspaniałej budowy ciała. Nie od rzeczy będzie dodać, że byli sportowcy atleci byli kolegami wielkich polskich siłaczy. Łączyły ich więzy sportowej przyjaźni z tej miary zapaśnikami jak: Franciszek Bińkowski zwany Cyklopem, Stanisław Zbyszko Cyganiewicz, Janowski, tzw. „Ursus” i inni.

Tekst z 1962 r. ze zbioru materiałów Stanisława Zakrzewskiego (1907 – 1972). Przygotował: Ignacy
Niebawem przybliżymy sylwetkę Iwana Poddubnego – Mocarnego Atletę
Rej. 112/ Sylwetki -13 /02.08.2010

Ostatnia aktualizacja 26.08.2010 godz.08:46


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Santa Susanna, 2005 r.
Santa Susanna, 2005 r.
JEWGIENIJ KOŁTUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE