Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9854112
osób.
Oni są z nami:
Atleta Ludwik Popławski

Z cyklu: DAWNE SŁAWY ARENY

Na przełomie XIX i XX wieku godnie reprezentował barwy polskie na arenach zapaśniczych Europy Ludwik Popławski. Urodził się w Łodzi, z zawodu rusznikarz, zasłynął jako wielki siłacz w 1897 roku. Gdy w Rydze odbywał się w 1908 roku turniej zapaśniczy o mistrzostwo Europy, Popławski pokonał w nim wszystkich przeciwników i zdobył I miejsce. W dwa lata później na wielkim międzynarodowym turnieju w przepełnionej do ostatniego miejsca Sali „Casino de Paris” wałczył wspólnie z Rosjaninem Iwanem Poddubnym i Iwanem Zainkinem, Czechem Gustawem Friszteńskim, Francuzem Raulem de Boucher, Estończykiem Georgiem Lurichem i innymi. Wówczas 33 –letni atleta - sportowiec znalazł się w czołówce zapaśniczej świata.


W 1911 r. zdobył na turnieju w Kijowie II miejsce, a w Tyflisie III za takimi sławami jak Poddubny i Wachturow (obaj Rosjanie). Duże sukcesy odniósł także na wielu turniejach w państwach azjatyckich.

Ludwik Popławski do 60 – tego roku życia wałczył na zapaśniczej macie. W 1957 roku trenował tylko dla zdrowia i przyjemności, w łódzkich klubach. Mając osiemdziesiąt kilka lat, w walce na rękę zwyciężał całą masę młodych sportowców, w tym atletów o nieprzeciętnej sile.

Władysław Pytlasiński i Ludwik Popławski byli przede wszystkim kulturystami, dbającymi o swą kondycję i utrzymanie wspaniałej budowy ciała. Nie od rzeczy będzie dodać, że byli sportowcy atleci byli kolegami wielkich polskich siłaczy. Łączyły ich więzy sportowej przyjaźni z tej miary zapaśnikami jak: Franciszek Bińkowski zwany Cyklopem, Stanisław Zbyszko Cyganiewicz, Janowski, tzw. „Ursus” i inni.

Tekst z 1962 r. ze zbioru materiałów Stanisława Zakrzewskiego (1907 – 1972). Przygotował: Ignacy
Niebawem przybliżymy sylwetkę Iwana Poddubnego – Mocarnego Atletę
Rej. 112/ Sylwetki -13 /02.08.2010

Ostatnia aktualizacja 26.08.2010 godz.08:46


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
W różnych rolach
W różnych rolach
JUBILEUSZ "BŁYSKAWICY"
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Jeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE