Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10454906
osób.
Oni s± z nami:
Rekordzista, czy mistrz. Autor: Tomasz Rybarczyk

Tekst ten powsta³ pod wp³ywem tematu, który pojawi³ siê ostatnio (w 2008 r. - przyp. tr) na „Forum M³odych”, portalu www.jwip.pl. M³ody adept kulturystyki opisa³ swoj± metodê treningow±, która pozwoli³a mu w krótkim czasie zwiêkszyæ znacznie wagê (masê miê¶niow±) Jego wywód spotka³ siê z ostr± krytyk± forumowiczów, co doprowadzi³o do powstania spiêæ i wzajemnych s³ownych przepychanek.

Mo¿e wiêc warto zastanowiæ siê nad znaczeniami takich pojêæ jak: rekordzista, medalista, mistrz. Rekordzist± w dowolnej dyscyplinie, nie tylko sportowej, jest na pewno osoba, która potrafi siê czym¶ wyró¿niæ spo¶ród grupy osób zajmuj±cej siê dan± dyscyplin±. Grupa ta ustanawia w³asne kryteria, wed³ug których mo¿na staæ siê rekordzist±. I tak rekordzist± mo¿e czuæ siê kulturysta, który w krótkim czasie osi±gn±³ szybki przyrost miê¶ni. Poczucie zdobytego rekordu ma te¿ na pewno dziesiêciolatek, który w³o¿y³ du¿o wysi³ku w trening i osi±gn±³ najlepszy czas w biegu na sto metrów w¶ród swoich szkolnych kolegów.


Niew±tpliwie rekordzistami czuj± siê te¿ „si³acze” oklaskiwani za to, ¿e w krótkim czasie s± zdolni przenie¶æ stukilowe worki lub ¿elastwo na pewn± odleg³o¶æ. Ci si³acze sami sobie ustanowili kryteria rekordów i w swojej grupie maj± z tego powodu doskona³e samopoczucie. Mogê dodaæ na marginesie, ¿e z pewno¶ci± takie samopoczucie zwyciêstwa mieli te¿ dziewiêtnastowieczni cyrkowcy, zmagaj±cy siê ku rado¶ci widzów z nied¼wiedziem. Pisz±c o rekordzistach celowo u¿ywam s³owa „czuæ” zamiast „jest”. Zawsze bowiem pojawia siê osoba, która mo¿e co¶ zrobiæ szybciej i lepiej w swoim mniemaniu. Sportowiec czuje siê rekordzist±, bo najszybciej na ¶wiecie przebieg³ sto metrów, dla innej grupy ludzi rekord ten mo¿e byæ ¶mieszny.


Bicie rekordów jest bardzo interesuj±ce dla m³odych ludzi, zw³aszcza, ¿e dziêki swoim osi±gniêciom mog± staæ siê medalistami, a wiêc w ich mniemaniu mistrzami. Jest chyba jednak zasadnicza ró¿nica miêdzy byciem „medalist±”, a „mistrzem” Medalist± sportowym mo¿na byæ zwykle kilka lat, co siê wi±¿e z utrzymaniem wysokiej formy. Jest to oczywiste, wiêc nie potrzeba dalej o tym pisaæ.

S³ownik jêzyka polskiego podaje dwie definicje s³owa „mistrz”:
1.Cz³owiek przewy¿szaj±cy innych umiejêtno¶ci± czego¶, niedo¶cigniony w jakiej¶ dziedzinie.
2.Cz³owiek godny na¶ladowania, uznany przez innych za wzór, za przewodnika w jakiej¶ dziedzinie, nauczyciel.
Na pewno „rekordzista” czy „medalista” mo¿e staæ siê „mistrzem”, ale mam w±tpliwo¶ci czy jest nim z samej racji pobicia rekordu, czy zdobycia medalu.

Niew±tpliwie jednym z „mistrzów” godnym na¶ladowania by³ Stanis³aw Zakrzewski, o którym wielokrotnie wspomina siê na tym portalu. Nie potrafiê powiedzieæ czy zdoby³ on jaki¶ tytu³ mistrzowski, czy by³ medalist± ale reprezentantem Polski w L.A., to na pewno. Za to z ca³ym przekonaniem mogê napisaæ, ¿e Pan Stanis³aw ucz±c m³odzie¿ kulturystyki, chcia³ im przekazaæ co¶ wiêcej o ¿yciu i nauczyæ ich, ¿e harmonijny rozwój ca³ego cia³a poprzez æwiczenia sportowe (jedna z definicji kulturystyki) nierozerwalnie ³±czy siê z rozwojem intelektualnym. W ten sposób wychowa³ wielu sportowców do dzi¶ uprawiaj±cych kulturystykê ( bez powa¿nych kontuzji), którzy stali siê rozpoznawalni w innych dziedzinach. Mogê wspomnieæ tu miêdzy innymi o panu Wojtku Siudmaku.

Wielu m³odych sportowców szuka swojego mistrza, osoby któr± mogliby na¶ladowaæ. W sposób szczególny widaæ to w kulturystyce. Kto¶ bêdzie powo³ywa³ siê na zawodnika, który na zdjêciu prezentuje swoje przero¶niête miêsnie, inny za¶ bêdzie s³ucha³ osoby du¿ym do¶wiadczeniem, nie tylko w kulturystyce, która byæ mo¿e nie wygl±da tak „fotogenicznie”, ale za to zna wiele metod treningowych, potrafi odnie¶æ siê do nich krytycznie i w sposób profesjonalny modyfikowaæ na u¿ytek m³odych ludzi.

Na marginesie muszê dodaæ, ¿e takiemu wyborowi trudno nadaæ logiczn± warto¶æ zero - jedynkow± , tak jak jest to przyjête w logice matematycznej. Na pewno jest to zrozumia³e dla osób zajmuj±cych siê filozofi±. Je¶li nie, to proszê siêgn±æ do nauk pani Marii Osowskiej ( jej uczniem by³ m. in. Prof. Leszek Ko³akowski).

Przy wyborze wzoru do na¶ladowania, ka¿dy sobie szuka sam swojej drogi, która w jego ocenie jest najw³a¶ciwsza dla niego. Mo¿na siê zorientowaæ, ¿e portal www.jwip.pl proponuje wej¶cie na drogê, zdaje siê trudniejsz±, ni¿ tylko d±¿enie do bycia „rekordzist±”, np. w zdobywaniu masy cia³a. Wskazuje siê tu na rozwój ca³ego cz³owieka w wielu p³aszczyznach. Wydaje mi siê te¿, ¿e osoby, które nie chc± lub nie umiej± zrozumieæ takiej postawy, mog± byæ trochê zaskoczone przegl±daj±c artyku³y i tematy pojawiaj±ce siê na „forum JWIP.PL”. Nie chcê nikogo zniechêcaæ, ale mo¿e bêd± siê lepiej czu³y bior±c udzia³ w dyskusji na innych forach zajmuj±cych siê „biciem rekordów” w ilo¶ci postów i bicia piany.

Na zakoñczenie pewna my¶l.

Proponujê na wstêpie s³owo „maniak”, które kojarzy siê negatywnie, zast±piæ w pewnych okoliczno¶ciach innym (chocia¿ zastanawiaj±ce jest, ¿e pojêcie „maniak matematyki” odbierane jest w sposób pozytywny). Napiszê wiêc my¶l w ten sposób: mo¿e lepiej wej¶æ na trudniejsz± drogê ku mistrzostwu, ni¿ czuæ siê chwilowo „rekordzist± masy”.
Autor: Tomasz Rybarczyk, 24.03.2008 r. Warszawa

Po dwóch latach nowa my¶l
Na JWIP.PL mamy kilkunastu wielkich mistrzów, którzy byli zawodnikami, instruktorami, organizatorami kulturystyki. W doros³ym ¿yciu osi±gneli jeszcze wiêcej, za¶ æwiczenia sta³y siê jedynie ich stylem bycia. Ich ogromna wiedza i do¶wiadczenie ¿yciowe i w kulturystyce, powoduj±, ¿e s± tutaj przewodnikami.

Podobnie jak dwa lata temu tak i obecnie - w ostatnich dniach - na forum ujawni³a siê niepowa¿na osoba. Nadmiernie odkry³a emocjonalno¶æ i przejaskrawi³a swoje dokonania i pogl±dy dot. kulturystyki. I do tego wulgarno¶æ i przek³amania faktów. Jej ju¿ nie ma, lecz ten przypadek sk³ania, aby w przysz³o¶ci szybciej reagowaæ na wypowiedzi ra¿±co koliduj±ce z podstawami kulturalnego zachowania siê.

Rej.121/ró¿ne -14/18.08.2010
Ostatnia aktualizacja 26.08.2010 godz. 16;15


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Arunas Petraitis, Litwa
Arunas Petraitis, Litwa
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE