Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10038991
osób.
Oni s± z nami:
Technika. Chwyt i uchwyt. Z art. A. Dziedzica

(Chwyt otwarty)

W æwiczeniach si³owych sztang± elementem techniki wykonywania danego æwiczenia jest miêdzy innymi: chwyt i uchwyt sztangi. Te podobne do siebie s³owa s± jednak nie zawsze odró¿niane i to nawet przez osoby, które w kolorowych czasopismach dla kulturystów pisz± artyku³y o treningu kulturystycznym.

Chwytem sztangi nazywamy sposób objêcia gryfu sztangi palcami r±k. Rozró¿niamy trzy chwyty: otwarty, zamkniêty i zamkowy.


Przy chwycie otwartym wszystkie palce obejmuj± gryf sztangi z jednej strony. Przy chwycie zamkniêtym gryf sztangi obejmuje siê czterema palcami z jednej strony, a kciukiem z drugiej strony, nak³adaj±c go na palec wskazuj±cy i ¶rodkowy.

Przy chwycie zamkowym palce obejmuj± gryf tak samo, jak przy chwycie zamkowym, z t± ró¿nic±, ¿e kciuk znajduje siê pod palcem wskazuj±cym i ¶rodkowym. Najpewniejszy jest chwyt zamkowy i nim najczê¶ciej pos³uguj± siê æwicz±cy we wszystkich bojach ( ciê¿arowych i ci±gach, w tym w „martwy ci±g”).



(Chwyt zamkniety)

Chwyt zamkniêty jest najwygodniejszy, pos³ugujemy siê wiec nim w æwiczeniach pomocniczych i przygotowawczych ( rozgrzewka, æwiczenia wykonywane w szybkim tempie, z ma³ym obci±¿eniem).
Chwyt otwarty stosujemy w nielicznych przypadkach przy wyciskaniu sztangi.






(Chwyt zamkowy)

Uchwytem nazywamy odleg³o¶æ miêdzy nadgarstkami na gryfie sztangi.
Szeroko¶æ uchwytu porównujemy do szeroko¶ci barków i d³ugo¶ci gryfu. Rozró¿niamy trzy orientacyjne odmiany uchwytów: w±ski, ¶redni i szeroki.

Przy uchwycie w±skim, nadgarstki znajduj± siê mniej wiêcej na szeroko¶ci barków, przy szerokim, nadgarstki znajduj± siê przy koñcu zewnêtrznej czê¶ci gryfu. Uchwyt ¶redni, to po¶redni miêdzy ju¿ wymienionymi.
Stosowanie odchyleñ w uchwycie zale¿y od wykonywanego æwiczenia oraz od uk³adu si³ poszczególnych grup miê¶niowych oraz ruchomo¶ci w stawach.

Tre¶æ i zdjêcia wybra³ Ignacy z art. „Technika podnoszenia ciê¿arów” autor: Augustyn Dziedzic, bêd±cego w zbiorze archiwalnym materia³ów Stanis³awa Zakrzewskiego (1907-1972).
Rej. 138/Porady - 16/ 20.09.2010 r.
Ostatnia aktualizacja 23.09.2010 r. godz. 17:25
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
 Andrzej Laskowski,1965 r.
Andrzej Laskowski,1965 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE