Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
7347947
osób.
Oni s± z nami:
Piêkna sylwetka zale¿y od wciêcia talii. Aut.St. Zakrzewski

„Szeroki w barach, w±ski w biodrach, wciêty w pasie” – oto jak okre¶la siê lapidarnie wymagania odnosz±ce siê do mêskiej sylwetki.
M³odzie¿ ho³duje tym wymaganiom, nie szczêdz±c si³ dla wypracowania tego w³a¶nie wciêcia w pasie. Nie zawsze jednak wie jak æwiczyæ. Poni¿sze æwiczenia maj± jej dopomóc w rozwi±zaniu tego problemu.
Pomiary przeprowadzone na kulturystach i ciê¿arowcach pozwoli³y ustaliæ, ¿e w³a¶nie silnie zaznaczone wciêcie w pasie jest cech± charakterystyczn± dla tych pierwszych. Ró¿nice w typie jednej i drugiej sylwetki s± bardzo wyra¼ne.
Wymodelowanie wciêcia w pasie, to jakby ostatnie poci±gniêcie pêdzlem na ciele kulturysty.


Oto kilka æwiczeñ;
1. Sk³ony boczne w stronê obci±¿on± sztangielk±.. Nie skrêcaæ tu³owia i nie pochylaæ do przodu. Po 10 sk³onów w praw± i lew± stronê.
2. Sk³ony boczne ze sztangielk± trzyman± obur±cz ponad g³ow±.
Przeniesienie sk³onu zamachem biodra. Nie zatrzymywaæ ruchu. Sk³on powtórzyæ 10 razy na lew± i praw± stronê.
3. Sk³ony boczne z lekk± sztang± lub gryfem na barkach.
Ruch powtórzyæ10-12 razy na ka¿d± stronê.
4. Skrêty tu³owia w siadzie rozkrocznym na taborecie lub ³awce.
Gryf sztangi ( lub kij) spoczywa na barkach i karku. Nie pochylaæ siê w przód. Skrêt jak najobszerniejszy.Æwiczeniepowtorzyæ15-20 w ka¿d± stronê. Skrêty wykonywaæ w tempie umiarkowanym.
5. W le¿eniu bocznym sk³ony boczne tu³owia.
£aweczka siêga do bioder. Ruch obszerny. Æwiczenie powtórzyæ 19- 15 razy na ka¿d± stronê.
Pocz±tkuj±cy powy¿szy zestaw æwiczeñ wykonujemy w 1-2 seriach.

The sorter your waistline, the longer your lifeline. Im krótsza linia w pasie – tym d³u¿sza linia ¿ycia”. Z takim powiedzeniem spotka³em siê w jednym z numerów „Strenght and Health” ( wydawnictwo Boba Hoffmana), w którym podano æwiczenia Lioyd „Red” Lerille’a na osi±gniêcie wciêcia w tali.

Nie radzimy wykonywaæ wiele æwiczeñ na raz. Dla zaawansowanych raczej tylko w 3 lub 4, ale za to w d³ugich seriach i w do¶æ szybkim tempie. Seriê powinny siê sk³adaæ z oko³o 30 powtórzeñ. Zasadniczo do æwiczeñ tych nie u¿ywa siê obci±¿enia, poniewa¿ przy u¿yciu du¿ych obci±¿eñ zwiêksza siê objêto¶æ miê¶ni brzucha, wskutek czego wzrasta obwód pasa.

„Pracuj±c nad miê¶niami brzucha i wciêciem w pasie – mówi Lerille - u¿ywam wprawdzie obci±¿eñ (np. przy wznosach tu³owia k³ad³em na kark ciê¿arek), ale kilka tygodni przed zawodami æwiczy³em bez jakiegokolwiek obci±¿enia, wykonuj±c kilka æwiczeñ w 4-6 seriach po 50 szybkich powtórzeñ ka¿dej”.

Oto æwiczenia Lerille’a:
1.Wznosy tu³owia. Le¿±c na plecach, nogi wsparte lub przetrzymywane przez wspó³æwicz±cego. Dobrze jest æwiczyæ na sko¶nej ³awce ( nogi u³o¿one wy¿ej od g³owy). D³onie na karku. Wzno¶ tu³ów szybko i od czasu dodaj skrêt tu³owia ( prawym ³okciem dotknij lewego kolana, potem lewym ³okiciem prawego).
2. Wznosy nóg. To æwiczenie jak i poprzednie wykonaj na lekko sko¶nej ³awce, z tym, ¿e g³owa u³o¿ona jest wy¿ej. Nogi opuszczaj g³êboko w dó³, ale nie dotykaj piêtami ³awki.
3.W zwisie na dr±¿ku wznosy nóg do poziomu i w górê. Ilo¶æ ruchów zale¿y od usprawnienia. Æwiczyæ do zmêczenia, ale tylko w 3-4 seriach). Tu³ów trzymaæ mo¿liwie spokojnie ( nie bujaæ nim).
4.Skurcze i wyprosty nóg w bok. Le¿±c na plecach, po podci±gniêciu nóg do klatki piersiowej energiczne wypchniêcie nóg w bok i w górê ( wyprost w kolanach), opuszczenie w dó³, po czym ponowny skurcz nóg i …
5. Skrêt tu³owia w siadzie. Na karku kij i energiczne skrêty tu³owia. To ostatnie æwiczenie wykonuje siê w 2 seriach po 50 powtórzeñ w ka¿d± stronê.
6. Lerille radzi wykonywaæ te æwiczenia 3 razy w tygodniu. Skutek – jak twierdzi – zapewniony. Spróbujcie.

Autor: Stanis³aw Zakrzewski (1907 - 1972), tekst z 1962, przygotowa³ Ignacy.

Od JWiP.PL. Rysunki obrazuj±ce wy¿ej podane æwiczenia przedstawiamy na Forum w dziale Atlas æwiczeñ, temat: „brzuch”.
Dla naszych czytelników wyszukali¶my ciekawostkê z 1962 roku:

Ró¿ne s³yszymy zdania, co do sposobów mierzenia obwodu w pasie. Niektórzy twierdz±, ¿e czo³owi kultury¶ci dokonuj± pomiaru po g³êbokim wci±gniêciu powietrza tak, jak na powy¿szym rysunku.

Redakcja „SdW” kierowana przez Stanis³awa Zakrzewskiego rozstrzygnê³a:

Niektórzy istotnie mierz± obwód w pasie po g³êbokim wci±gniêciu powietrza i brzucha. Jest to sposób sztuczny, nienaturalny, „oszukiwany”. Dlatego te¿ przyjêli¶my w Polsce, ¿e pomiaru dokonuje siê w prostej pozycji tu³owia po wydechu, gdy stoi siê swobodnie, gdy nie napina miê¶ni brzucha ani siê ich nie wci±ga. Jest to chyba pomiar najs³uszniejszy, najsprawiedliwszy, daj±cy w³a¶ciwy obraz sylwetki (bez czarowania). jw.

Rej. 129/ trening – 10/ 30.08.2010 r.
Ostatnia aktualizacja 09.10.2010 r. godz. 21:25

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Wszystkich ¦wiêty...
Aby poprawiæ jako...
Flesz
Marsz po zdrowie brzegiem morza, 2009 r.
Marsz po zdrowie brzegiem morza, 2009 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE