Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9141506
osób.
Oni są z nami:
SOPOT 1970. Autor: Jan Włodarek

Na zdjęciu od lewej: Stanisław Ptaszyński, Jan Włodarek, Istvan Bitter. fot. Jan Rozmarynowski.

HISTORIA MISTRZOSTW POLSKI W KULTURYSTYCE

25-26.07.1970 r.
Sopockie zawody w wieloboju kulturystycznym w roku 1970 odbyły się po raz jedenasty, a po raz pierwszy w obsadzie międzynarodowej, jednocześnie było to mistrzostwa Polski. Miały więc rangę nieoficjalnych mistrzostw ówczesnych krajów socjalistycznych i Polski. Oprócz 24 najlepszych polskich zawodników wyłonionych w drodze eliminacji spośród ok.130 uczestników V Ogólnopolskiego Zlotu „Warszawa 70”, wzięły udział reprezentacje Czechosłowacji i Węgier, a także indywidualni przedstawiciele NRD i Litwy.

Tak jak w minionych latach, mistrzostwa odbyły się na gościnnych kortach Sopockiego Klubu Tenisowego - najstarszym i najbardziej prestiżowym kurorcie polskiego wybrzeża. Tłumy szturmowały kasy, chcąc zobaczyć ładnie zbudowanych atletów, którzy imponowali siłą, sprawnością fizyczną i wspaniałą muskulaturą. Był upał i zapełnione publicznością trybuny.


Nad organizacją imprezy czuwał skutecznie przewodniczący komitetu organizacyjnego zawodów - Aleksander Jentczak z Gdańska, a komisji sędziowskiej sprawnie przewodniczył Jerzy Gorzkowski z Radomia.

Zawody – zwyczajowo - otworzył twórca polskiej kulturystyki - Stanisław Zakrzewski. Było to, niestety, Jego ostatnie publiczne wystąpienie. Pogarszający się stan zdrowia Pana Stanisława, nie pozwolił mu na dalszą aktywność społeczną.

Seniorzy ( powyżej 21 lat) przystąpili do rywalizacji w wyciskaniu sztangi w leżeniu, prezentowaniu postawy (umięśnienie i proporcje budowy ciała) i w pozowaniu. W porównaniu do lat poprzednich zrezygnowano z przysiadów ze sztangą.
Juniorzy rywalizowali w wyciskaniu sztangi leżąc, trójskoku z miejsca, (odbicia obunóż, prezentacji postawy i pozowaniu.

Seniorzy
W kategorii seniorów do 173 cm wzrostu, dzięki bardzo dobremu pozowaniu, wygrał wielokrotny mistrz Czechosłowacji - Bohumił Divilek. II miejsce zajął Henryk Szczepański (Poznań), debiutujący wśród seniorów - wyprzedzając czyniącego postępy Wiesława Wnęka (Kraków). Dobrze zaprezentował się też Jerzy Dzitkowski (Warszawa), który po ładnym pozowaniu zajął IV m.

W kategorii powyżej 173 cm wzrostu zwyciężył Jan Włodarek wyprzedzając Stanisława Ptaszyńskiego (obaj z Warszawy). III miejsce zajął faworyt tej kategorii Istvan Bitter mistrz Węgier, który mając bardzo dobre warunki fizyczne i ładną sylwetkę (wzrost 185 cm, waga 95 kg, obwód klatki piersiowej – 128 cm, obwód bicepsa 46 cm) zaprzepaścił swoje szansę nieudanym układem pozowania i słabym wynikiem w wyciskaniu szt. leżąc. Tuż za nim byli pozostali finaliści: Bronisław Wagner (Wrocław) oraz Leopold Dzitkowski (Piotrków Tryb.) - zawodnik wyróżniający się harmonijną budową i estetycznym pozowaniem.

Juniorzy
Zawodnicy startujący w kategorii do 173 cm prezentowali wyrównany dobry średni poziom. Tytuł mistrzowski zdobył Roman Józefiak, (Warszawa). Wyróżniał się sprawnością fizyczną, która ułatwiła mu w następnych latach zrobienie kariery akrobaty cyrkowego. Pozostali finaliści też rokowali osiągnięcia na przyszłość. II miejsce zajął Grzegorz Zieliński (Gdańsk), III miejsce zaś - Andrzej Prędkiewicz (Łódź).

W kategorii powyżej 173 cm. wzrostu bezkonkurencyjnym był 19-letni mistrz Czechosłowacji - Milos Sznajd. Najlepszy z Polaków - Stanisław Lis (Kraków) zajął II miejsce o 17, 5 pkt. za Czechem. Poziom pozostałych młodych zawodników wskazywał, że będą musieli jeszcze kilka lat intensywnie ćwiczyć, aby znaleźć się w czołówce krajowej.

Ze wszystkich uczestników zawodów najbardziej umięśnionym i najlepiej pozującym był reprezentant Czechosłowacji Bohumil Divilek. Jego pozowanie zostało ocenione najwyżej – wszyscy sędziowie dali po 20 punktów. Z polskich zawodników w konkurencjach estetycznych najwyższe oceny otrzymali: Henryk Szczepański, Wiesław Wnęk i Stanisław Lis.

W wyciskaniu sztangi leżąc najlepsze wyniki uzyskali: Jan Włodarek (przy wadze ciała – 88 kg wycisnął 175 kg) oraz Czech Milos Sznajd (ważąc 84 kg) wycisnął 160 kg. Pozostali finaliści wycisnęli obciążenie w przedziale 120 - 140 kg. W trójskoku najdalej skoczył Roman Józefiak – 8, 8 metra.

Tradycyjnie najlepsi zawodnicy dali pokaz ćwiczeń siłowych i pozowania za, co zostali nagrodzeni przez publiczność gromkimi brawami.
Zespół kulturystów z Warszawy, składający się z zawodników: „Syrenki” i „Błyskawicy”, pomimo osłabienia brakiem kontuzjowanych: Andrzeja Laskowskiego i Sławomira Filipowicza oraz absencji braci Krydzińskich, którzy wspinali się po drabinie kariery artystycznej we wrocławskim Teatrze Pantomimy – zajął I miejsce w klasyfikacji zespołów krajowych, wyprzedzając kulturystów Krakowa. Duża w tym zasługa instruktora i dziennikarza Henryka Jasiaka, pod kierunkiem, którego w różnych okresach ćwiczyli najlepsi warszawscy kulturyści.

W nagrodę za ten sukces, kulturyści Warszawy wzięli udział w prestiżowych międzynarodowych zawodach w Kownie na Litwie.
W rewanżu za sopockie zawody nasi atleci zmierzyli się w dniach 19-20.12.1970 r., z najlepszymi zawodnikami ZSRR, Czechosłowacji i Węgier. Ciekawostką tych zawodów było to, że oprócz oceny pozowania i postawy, wyciskania sztangi leżąc i przysiadów ze sztangą, wszyscy jej uczestniczy rywalizowali też w podciąganiu na drążku do karku.

Przed ponad 5 tysięczną widownią w kategorii juniorów wyższych wygrał Sławomir Filipowicz. Wśród seniorów wyższych Jan Włodarek był II, nieznacznie za Wladimirem Dubininem, wielokrotnym mistrzem ZSRR, a później długoletnim prezesem rosyjskich kulturystów. Krzysztof Polubiec zajął IX m., a w kategorii seniorów niższych Antoni Wojewoda - V m., Stanisław Kowalski – VI m. Wszyscy polscy zawodnicy byli reprezentantami ośrodka „Błyskawica” Warszawa. Wyniki tych zawodowo jeden z wielu sukcesów polskiej kulturystyki, o którym pamiętają już chyba tylko sami zawodnicy.

Podsumowując XI sopockie zawody można stwierdzić, ze ich wysoki poziom organizacyjny i sportowy oraz ustalenia obrad działaczy reprezentacji uczestniczących w tej imprezie skłaniały do przypuszczenia, że od 1971 roku Sopot stanie się Mekką kulturystów Europy Środkowej. Nikt sobie nie wyobrażał, że mistrzowska kulturystyka nie wróci już do „perły” polskiego Bałtyku i że przez następne lata nasza kulturystyka będzie w zapaści i chaosie organizacyjnym.
Trudno też było przypuszczać, że nasi dotychczasowi „uczniowie” - działacze i kulturyści z ościennych państw - znacznie nas wyprzedzą. Zostały u nich powołane federacje narodowe, a ich zawodnicy, w tym uczestniczy sopockich zawodów: Juraj .Pipasik, Bohumił Divilek, Milos Sznajdr i Istwan Bitter, zdobywali medale na amatorskich mistrzostwach Europy i liczyli się przez lata w światowej kulturystyce.
Nam na to trzeba było czekać wiele lat, stopniowo pokonując piętrzące się trudności powstałe głównie w wyniku błędów popełnionych w latach 1971 - 75 przez ówczesnych działaczy kulturystyki.
Autor: Jan I.Włodarek, Grudzień 2001 r.
Zob. artykuł "Sopockie refleksje 1960 -1970", w dz. "Jan Włodarek".
Rej. 157/ jw.-27 / 2010.10.24


Ostatnia aktualizacja: 2010.11.03 godz.09:26

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Spotkanie pionierów, 1986 r.
Spotkanie pionierów, 1986 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE