Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6093589
osób.
Oni są z nami:
Siła nie z tej ziemii. Autor: Stanisław Zakrzewski

(Sprzęt atletów, fot. J.W.)
Fragment artykułu z 1959 r.

Niekiedy dłonie atletów wyglądają dość niepozornie. –„Cud natury” - rekordzista świata w trójboju olimpijskim Paul Anderson, ma np. niewielki dłonie, ale jaka w nich siła.
Ludzie silni wykonywali mnóstwo imponujących sztuczek, o których słucha się jak bajki, choć są prawdziwe. Dziś wspomnimy tylko o Charlsie Vansittarcie, który dzięki wspaniale rozwiniętym mięśniom zyskał przydomek „poglądowej karcie anatomicznej”.


Miał 178 cm wzrostu, ważył 88 kg. Obwód zgiętego ramienia wynosił u niego 45 cm. Vansittar zgina w dłoniach podkowy z taką łatwością z tak łatwością, jak gdyby były wykonane z gliny lub wosku. Żadne wieży ani też kajdany nie mogły oprzeć się jego silę. Zrywał je jak cienką nitkę. Metalowe pieniądze łamał i zginał w palcach. Popisową sztuczką tego siłacza było rozrywanie na pół, nowiuteńkich piłek tenisowych: podobna trzy sztuki nikt inny dotąd nie dokonał. Mógł także i samym naciskiem palców łamać fajki powkładane po jednej między innymi fajkami.

Z publicznością oglądającą jego popisy, Vansittarę droczył się np. w ten sposób: pod specjalny ciężar kład banknot obiecując, że odda go temu, kto ten ciężar uniesie ręką. Dla zachęty sam unosił go kciukiem i jednym palcem. A jednak nie znalazł się nikt, kto zdoła byłby ofiarowany przez Vansittaryta banknot.
Żelazne sztabki centymetrowej grubości samymi tylko dłońmi wykręcał w inicjały nazwisk dedykowane przez publiczność. Rekordem jego rekordu było równocześnie rozrywanie trzech talii kart! W tej próbie siły dłoni Vansittart nie znalazł naśladowcy. Inni siłacze z trudem rozrywali jedną lub najwyżej dwie talie.

I pomyślcie, że sztuk takich dokonywał człowiek, którego w 13 roku życia żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie chciał ubezpieczyć ze względu na zły stan zdrowia. Po latach ciężkiej i wyczerpującej pracy doszedł do fenomenalnych wyników.
Autor: Stanisław Zakrzewski (1907 -1972), Przygotował: Ignacy
Rej.159./Różne - 18/ 2010.10.30
Ostatnia aktualizacja: 2010.11.07 godz.02: 19Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Obraz
Obraz
GALERIA PRAC WOJTKA SIUDMAKA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE