Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6823068
osób.
Oni są z nami:
Człowiek areny - Teodor Sztekker

Teodor Sztekker, zdjęcie z arch.

Z cyklu: DAWNE SŁAWY ARENY. Z SILNYCH NAJSILNIEJSI

Teodor Sztekker to jeden z najsłynniejszych zawodowych zapaśników okresu międzywojennego. Czempion światowego formatu, porównywany z Zbyszkiem Cyganiewiczem i Władysławem Pytlasińskim. Dziś niestety zapomniany.
Za to w komercyjnych stacjach telewizyjnych mamy możliwość oglądania cyrku na modłę amerykańskiego wreselingu - tandety dla naiwnych. I to jest tylko tyle o zapasach.

79 lat temu bożyszem publiczności polskiej był słynny atleta Teodor Sztekker urodzony na Lubelszczyźnie. Był to klasycznie zbudowany zapaśnik - atleta. Można powiedzieć ze wyglądał jak typowy kulturysta. Ważył 107-111 kg, wzrost – 180 cm, obwód kl. piersiowej -130 cm, talia - 90 cm, szyja - 47 cm, udo -72 cm, łydka - 44 cm, biceps - 46 cm. „Posągowe kształty ciała i niesłychana elegancja w prowadzeniu walki zjednały mu wielu sympatyków”. Zwyciężył w wielu międzynarodowych prestiżowych turniejach.


"Jako zapaśnik nie miał równego sobie w całej Europie pod względem zręczności i pomysłowości w walce. Trzykrotnie silniejsi od niego zapaśnicy ulegali mu dzięki niespodziewanym chwytom. Sztekker mawiał wówczas dobrodusznie, iż „własna siła kładzie ich na łopatki”. Istotnie tak było, umiał, bowiem wykorzystać każdy nieostrożny ruch przeciwnika, zbyt powolną orientację w starciu i niewłaściwą postawę”.

W 1927 roku został mistrzem Europy, w tym samym roku zdobył główną nagrodę wraz z mistrzowskim tytułem na I Międzynarodowej Olimpiadzie Zawodowych Atletów w Berlinie. Był mistrzem świata: Budapeszt (1930), Wiedeń (1932). Zwyciężał w Europie , USA i Kanadzie.

Sztekker był mężem znanej pisarki Wandy Melcer”, Jej artykuły o sportowej karierze męża oraz artykuł innego autora niebawem przedstawimy.
J.W. Listopad 2010. Korzystałem z artykułu Aleksandra Olszakowskiego ( „SdW” nr 12/1961.).
Rej.170/ sylwetki - 17 /2010.11.09
Ostatnia aktualizacja: 2010.11.17 godz. 23 : 15


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Austria- Stammersdorf
Austria- Stammersdorf
DARIUSZ PACAK PODRÓŻE KSZTAŁCĄ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE