(fot. z arch.)
Powtarzanie tego, aby nie stosowaæ w kulturystyce i innych sportach ¶rodków dopinguj±cych (w jakiejkolwiek postaci, niebezpiecznych dla zdrowia i ¿ycia, w ka¿dym wieku, a szczególnie dla m³odzie¿y) przynosi niestety znikome rezultaty.
Z roku na rok jest coraz wiêcej "pakerów-aptekarzy". Ka¿dy z nich, w imiê mody na 120 -140-kilogramowych sztucznych miê¶niowych broilerów, przyjmuje ka¿d± ilo¶æ koksu, aby osi±gn±æ idea³, który pokazuj± w Internecie lub w pseudo-fachowych czasopismach kulturystycznych. Nawet sami mistrzowie uwa¿aj±, ¿e bez koksu biceps nie "uro¶nie" do obwodu 50 cm!
Nie ma co ukrywaæ - po koks czêsto siêgaj± zabiegaj±ce o pozycjê w krêgach przestêpczych wyrostki z blokowisk. Masa cia³a i grubo¶æ karku ma budziæ respekt u rówie¶ników i bezbronnych staruszek, które ³atwo zmasakrowaæ i okra¶æ.
Oczywi¶cie, mo¿na na w³asne ¿yczenie rujnowaæ sobie zdrowie, doprowadzaj±c je do negatywnie nieodwracalnych zmian, a taka jest tragiczna rzeczywisto¶æ. Alarmuje o tym m.in. ¶rodowisko lekarskie w Polsce i za granic±. Skutki korzystania ze ¶rodków dopinguj±cych s± przera¿aj±ce. Lista ich jest d³uga. Coraz wiêcej m³odych mê¿czyzn zg³asza siê do poradni leczenia bezp³odno¶ci i impotencji. Nast±pi³o u nich trwa³e zmniejszenie j±der i pogorszenie jako¶ci nasienia. Czêsto towarzyszy temu zwiêkszaj±ca siê niewydolno¶æ pracy serca, w±troby, nerek oraz zaburzenia psychiczne, które m.in. charakteryzuj± siê wybuchami agresji w stosunku do otoczenia, albo dla odmiany - depresj±.
Naukowo udowodniono, ¿e osoby stosuj±ce koks czê¶ciej u¿ywaj± si³y fizycznej, wdaj± siê w bójki, k³óc± siê z trenerami, z³o¶liwie niszcz± sprzêt. S± wrodzy, zazdro¶ni z byle powodu i agresywni wobec otoczenia.
Kulturystyczny koksiarz stopniowo zaczyna wierzyæ, ¿e tyle jest wart, ile wa¿y i ile mierz± jego sztuczne miê¶nie. Pakuje siê koñskimi wrêcz dawkami, by zyskaæ nowe zwa³y miê¶ni. Gdy brakuje mu kasy, wpada w z³y humor i w¶ciek³o¶æ. Tak jak narkoman, dla swoich ukochanych miê¶ni, mo¿e po¶wiêciæ wszystko. To jest ju¿ tragedia dla nigo i jego najbli¿szych.
Mo¿na powiedzieæ, ¿e te przestrogi s± ju¿ znane koksiarzom i stanowi± walkê z wiatrakami. Aby siê przekonaæ, jak jest naprawdê, warto samemu obserwowaæ koksiarza, a najlepiej zakolegowaæ siê z nim. Na pocz±tku puchnie jak balon. Ro¶nie, a¿ nagle znika z klubu. Nikogo to nie dziwi, gdy¿ ci±gle kto¶ przychodzi lub odchodzi.
Niedosz³y Rambo lub Terminator o kwadratowej szczêce, w zaciszu domowym cierpi wraz ze swoj± rodzin± i szuka ratunku u lekarzy, jak wielu przed nim. Jest ich tysi±ce. Kilkunastu ju¿ zmar³o, o czym pisa³a prasa. Ci co ¿yj±, przeklinaj± swoj± g³upotê budowania wizerunku przez nakoksowane miê¶nie. Trzeba im wspó³czuæ, bez wzglêdu na wiek, tak jak Robertowi, 20-letniemu entuzja¶cie "szybkich" miê¶ni, czy te¿ Wackowi, 47-letniemu instruktorowi, który przez lata "dochodzi³" do 130 kg wagi cia³a, a dzi¶ wa¿y nieco powy¿ej 40 kg.
Obaj maj± ju¿ "niebiañski" wyrok!
Nie s± to ¿arty, o czym przekonali siê wcze¶niej szwedzcy sportowcy. W latach 1985-1998 co najmniej 34 z nich zmar³o w wyniku systematycznego za¿ywana ¶rodków dopinguj±cych z grupy sterydów anabolicznych!
Dla ju¿ dotkniêtych skutkami "dopingu-mordercy", m±drych po czasie, ale cierpi±cych i przera¿onych, nie jest pocieszeniem, ¿e w¶ród ¿yj±cych nie ma ju¿ przedwcze¶nie i nagle zmar³ych kulturystów, w tym czempionów ¶wiatowej kulturystyki, jak m.in:Benaziza, braci Munzerów, a Schwarzenegger ledwo wywin±³ siê ¶mierci.
Ci, którzy kiedy¶ ochoczo brali ¶rodki dopinguj±ce skar¿± siê, ¿e w ich organizmach pozosta³y trwa³e ¶lady, które objawi³y siê u ich dzieci, powoduj±c np. autyzm, narodziny z dziur± w sercu, a nawet ¶mieræ. Czasem koks wystawia ludziom wysokie rachunki.
Wystawi³ go m.in. Bertilowi Foxowi, dwukrotnemu zdobywcy tytu³u Mister Uniwersum, który w szale pod wp³ywem sterydów zastrzeli³ sw± przyjació³kê i jej matkê, za co odsiaduje karê do¿ywotniego wiêzienia.
Bana³em jest pytanie, czy warto dla nienaturalnych i sztucznych miê¶ni byæ samobójc±, straciæ ¿ycie lub w najlepszym razie zdrowie swoje lub dziecka? Wydaje siê, ¿e odpowied¼ jest prosta, ale nie dla tych, u których brojlerowe miê¶nie przys³aniaj± rozum!
Mo¿na powiedzieæ, ¿e si³a cz³owieka sprzymierzona z charakterem, moralno¶ci±, inteligencj±, cywilizowanym stylem ¿ycia stanowi o zdrowiu i bogactwie narodu. Nie przystaj± do tego nakoksowane tuczniki, z których nie ma ¿adnego spo³ecznego po¿ytku. Jest jednak nadzieja, ze kiedy¶ zastanawiaj± siê nad sob± i po przemy¶leniu zejd± z drzew.
Autor: Dr Jean Thor 2004 r. .
195 /sterydy - 14 /2010.11.30 /
Ostatnia aktualizacja : 2010.12.09. godz. 11:33
|