Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7065037
osób.
Oni są z nami:
Marian Glinka -uczeń Terpsychory- kulturystą (1962). Aut. H.J.

(Na zdjęciu: Marian Glinka, 1963 r., fot. Jan Rozmarynowski)

Cóż ma wspólnego Tepsychora z kulturystyką- zapytacie na pewno po przeczytaniu tytułu. Otóż ma i to dużo. Terpsychora to muza tańca, tańca klasycznego i baletowego. Jej wyznawcy, tak samo, jak kulturyści muszą wykazywać się sprawności, a nierzadko i siłą. A więc cechy wspólne są. Tym bardziej, że jednym z uczniów tej muzy jest nasz czołowy kulturysta – 18-letni Marian Glinka.

Nie przypadkowo zresztą łączy on swoje zamiłowanie do tańca z kulturystyką. Do średniej szkoły baletowej wstąpił już w 10 roku życia na życzenie rodziców. Jego matka jest znaną tancerka, a ojciec baletmistrzem Opery Warszawskiej. Kulturystyką zainteresował się sam i to pod wpływem własnego niedołęstwa fizycznego. Jeszcze trzy lata temu był tak wątły i słaby, że stanowił wdzięczny „obiekt” dla docinków swoich kolegów. Wystarczy powiedzieć, że ważył wtedy 56 kg, obwód jego klatki piersiowej wynosił 76 cm a bicepsu 23 cm. Jak doszedł, zatem do obecnych wyników, do siły i pięknej sylwetki? Po prostu, na złość kolegom, postanowił zostać silnym.. Urządził na strychu „salę tortur” i skompletował prymitywny sprzęt do ćwiczeń. Ćwiczył niezwykle intensywnie, codziennie po 2-3 godziny metodą Sandowa.

Już po kilku miesiącach tej „mordęgi” zmienił się znacznie. Koledzy, którzy poprzednio się z niego śmiali, nie mogli go niemal poznać na ulicy. Rozrastał się imponująco szybko tego dowodem, że w ciągu niepełnych 3 lat zyskał na wadze 20 kg, zwiększył obwód klatki piersiowej o 40 cm, a bicepsu o 16 cm. Urósł również w tym okresie o 8 cm, ale nie stosował ćwiczeń z dużym obciążeniem (np. przysiadów).

Marian Glinka już pierwszym swoim startem w kulturystycznym konkursie ( w lutym 1962 r.- przyp. I.) wszedł przebojem do grona najładniej zbudowanych kulturystów. Poświęca również codziennie dużo czasu na ćwiczenia baletowe i taniec.
Na tym polu zanotował już niemały sukces. Zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Tańca Klasycznego za taniec Statkowskiego „Pieśń Wolności”. Jego partnerką w tym tańcu była Iwona Wakowska.

Jak sam twierdzi, siła zdobyta na sali kulturystycznej znacznie pomaga w opanowaniu układów tanecznych, kiedy trzeba wielokrotnie unosić partnerkę w różnych pozycjach. Glinka pilnie przygotowuje się do konkursu sopockiego i wśród juniorów będzie niewątpliwie groźny dla najlepszych. Ćwiczy trzy razy w tygodniu po 2-2,5 godz., wykonując na jednym treningu przeciętnie 6-8 różnych ćwiczeń po 4-6 serii.

Jego dane antropometryczne i rekordy:
Wzrost -180 cm
Waga – 76 kg
Obwód klatki piersiowej (na wdechu) -119 cm
Obwód w pasie – 73 cm
Obwód łydki – 40 cm
Wyciskanie w leżeniu – 105 przysiad – 110 kg
Autor: H. J

Od JWIP.PL
Marian Glinka (1943- 2008) nie zjawił się na lipcowych sopockich zawodach. W kategorii juniorów zwyciężył Wiesław Chałas, porównany do Steve Renesa. Na dalszych miejscach uplasowali się Edmund Kołecki i Zbigniew Bojanowski i oni raczej byliby poza zasięgiem Mariana Glinki. W następnym roku Marian był lepiej przygotowany do sopockich zawodów, ale po eliminacjach zajmował 5 miejsce za: E. Kołeckim, W. Brodziakiem, Z. Bojanowskim i S. Niedziałkowskim. Nieznacznie wyprzedzał A. Zientę. W finale zawodów zespół klubowy, w którym startował został wycofany z zawodów. Glinka nie został sklasyfikowany i już więcej nie startował w sopockich zawodach. Szkoda, gdyż miał dużą szańce na dobre miejsce w mistrzowskich zawodach. Do historii polskiej kulturystyki przeszedł, jako aktor ćwiczący i propagujący kulturystykę, ale bez tytułu mistrza w tym sporcie.
W grudniu br. przypomnimy z tych zawodów relacje Stanisława Zakrzewskiego. Ciekawostką jest, że zawody nazywały się „III Mistrzostwa Wybrzeża”, letnie nieoficjalne mistrzostwa Polski w kulturystyce. Oprócz naszych zawodników wystąpił także reprezentant Czechosłowacji W. Wolf ( wzrost -191 cm, waga – 102,5 kg).
Artykuł z „Sport dla Wszystkich”, 1962 r., przygotował: Ignacy
Rej. 201/sylwetki - 22 /2010.12.05
Ostatnia aktualizacja : 2010.12.15 godz. 08:34


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
Przed balem, 2010 r.
Przed balem, 2010 r.
J. KOŁTUN Z DZIEWCZĘTAMI, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE