Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10044487
osób.
Oni s± z nami:
Marian Glinka -uczeñ Terpsychory- kulturyst± (1962). Aut. H.J.

(Na zdjêciu: Marian Glinka, 1963 r., fot. Jan Rozmarynowski)

Có¿ ma wspólnego Tepsychora z kulturystyk±- zapytacie na pewno po przeczytaniu tytu³u. Otó¿ ma i to du¿o. Terpsychora to muza tañca, tañca klasycznego i baletowego. Jej wyznawcy, tak samo, jak kultury¶ci musz± wykazywaæ siê sprawno¶ci, a nierzadko i si³±. A wiêc cechy wspólne s±. Tym bardziej, ¿e jednym z uczniów tej muzy jest nasz czo³owy kulturysta – 18-letni Marian Glinka.

Nie przypadkowo zreszt± ³±czy on swoje zami³owanie do tañca z kulturystyk±. Do ¶redniej szko³y baletowej wst±pi³ ju¿ w 10 roku ¿ycia na ¿yczenie rodziców. Jego matka jest znan± tancerka, a ojciec baletmistrzem Opery Warszawskiej. Kulturystyk± zainteresowa³ siê sam i to pod wp³ywem w³asnego niedo³êstwa fizycznego. Jeszcze trzy lata temu by³ tak w±t³y i s³aby, ¿e stanowi³ wdziêczny „obiekt” dla docinków swoich kolegów. Wystarczy powiedzieæ, ¿e wa¿y³ wtedy 56 kg, obwód jego klatki piersiowej wynosi³ 76 cm a bicepsu 23 cm. Jak doszed³, zatem do obecnych wyników, do si³y i piêknej sylwetki? Po prostu, na z³o¶æ kolegom, postanowi³ zostaæ silnym.. Urz±dzi³ na strychu „salê tortur” i skompletowa³ prymitywny sprzêt do æwiczeñ. Æwiczy³ niezwykle intensywnie, codziennie po 2-3 godziny metod± Sandowa.

Ju¿ po kilku miesi±cach tej „mordêgi” zmieni³ siê znacznie. Koledzy, którzy poprzednio siê z niego ¶miali, nie mogli go niemal poznaæ na ulicy. Rozrasta³ siê imponuj±co szybko tego dowodem, ¿e w ci±gu niepe³nych 3 lat zyska³ na wadze 20 kg, zwiêkszy³ obwód klatki piersiowej o 40 cm, a bicepsu o 16 cm. Urós³ równie¿ w tym okresie o 8 cm, ale nie stosowa³ æwiczeñ z du¿ym obci±¿eniem (np. przysiadów).

Marian Glinka ju¿ pierwszym swoim startem w kulturystycznym konkursie ( w lutym 1962 r.- przyp. I.) wszed³ przebojem do grona naj³adniej zbudowanych kulturystów. Po¶wiêca równie¿ codziennie du¿o czasu na æwiczenia baletowe i taniec.
Na tym polu zanotowa³ ju¿ niema³y sukces. Zdoby³ I nagrodê na Ogólnopolskim Konkursie Tañca Klasycznego za taniec Statkowskiego „Pie¶ñ Wolno¶ci”. Jego partnerk± w tym tañcu by³a Iwona Wakowska.

Jak sam twierdzi, si³a zdobyta na sali kulturystycznej znacznie pomaga w opanowaniu uk³adów tanecznych, kiedy trzeba wielokrotnie unosiæ partnerkê w ró¿nych pozycjach. Glinka pilnie przygotowuje siê do konkursu sopockiego i w¶ród juniorów bêdzie niew±tpliwie gro¼ny dla najlepszych. Æwiczy trzy razy w tygodniu po 2-2,5 godz., wykonuj±c na jednym treningu przeciêtnie 6-8 ró¿nych æwiczeñ po 4-6 serii.

Jego dane antropometryczne i rekordy:
Wzrost -180 cm
Waga – 76 kg
Obwód klatki piersiowej (na wdechu) -119 cm
Obwód w pasie – 73 cm
Obwód ³ydki – 40 cm
Wyciskanie w le¿eniu – 105 przysiad – 110 kg
Autor: H. J

Od JWIP.PL
Marian Glinka (1943- 2008) nie zjawi³ siê na lipcowych sopockich zawodach. W kategorii juniorów zwyciê¿y³ Wies³aw Cha³as, porównany do Steve Renesa. Na dalszych miejscach uplasowali siê Edmund Ko³ecki i Zbigniew Bojanowski i oni raczej byliby poza zasiêgiem Mariana Glinki. W nastêpnym roku Marian by³ lepiej przygotowany do sopockich zawodów, ale po eliminacjach zajmowa³ 5 miejsce za: E. Ko³eckim, W. Brodziakiem, Z. Bojanowskim i S. Niedzia³kowskim. Nieznacznie wyprzedza³ A. Zientê. W finale zawodów zespó³ klubowy, w którym startowa³ zosta³ wycofany z zawodów. Glinka nie zosta³ sklasyfikowany i ju¿ wiêcej nie startowa³ w sopockich zawodach. Szkoda, gdy¿ mia³ du¿± szañce na dobre miejsce w mistrzowskich zawodach. Do historii polskiej kulturystyki przeszed³, jako aktor æwicz±cy i propaguj±cy kulturystykê, ale bez tytu³u mistrza w tym sporcie.
W grudniu br. przypomnimy z tych zawodów relacje Stanis³awa Zakrzewskiego. Ciekawostk± jest, ¿e zawody nazywa³y siê „III Mistrzostwa Wybrze¿a”, letnie nieoficjalne mistrzostwa Polski w kulturystyce. Oprócz naszych zawodników wyst±pi³ tak¿e reprezentant Czechos³owacji W. Wolf ( wzrost -191 cm, waga – 102,5 kg).
Artyku³ z „Sport dla Wszystkich”, 1962 r., przygotowa³: Ignacy
Rej. 201/sylwetki - 22 /2010.12.05
Ostatnia aktualizacja : 2010.12.15 godz. 08:34


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Najm³odsza!!!
Najm³odsza!!!
GO¦CIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE