Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10033003
osób.
Oni są z nami:
"Błyskawica" i dzień dzisiejszy. Autor: Jan Włodarek

Na zdjęciu "chłopcy z Błyskawicy", 2008 r., fot. Jan Włodarek

Warszawskie Ognisko TKKF "Błyskawica" istnieje od października 1958 roku, a powstało jako jedno z pierwszych w kraju. Swoją działalalnością kulturystyczną, i nie tylko, dobrze zasłużyło się kulturze fizycznej. Jak magnes przyciągało tych, którzy chcieli być silni, sprawni i ładnie zbudowani. Było ich tysiące. Najbardziej ambitni i wytrwali spośród nich, to ci z ówczesnej czołówki polskiej kulturystyki i trójboju siłowego. Zwyciężali w kraju i za granicą. Byli i są nadal wzorem dla młodzieży, do jakich wyników można dojść przez systematyczny trening i to bez pomocy niedozwolonych środków farmakologicznych.

Na początku jedynym majątkiem Ogniska był zdewastowany barak przy ulicy Namysłowskiej, przylegające do niego boisko do piłki nożnej, jedna piłka i sztanga wykonana domowym sposobem. Na szczęście była tez liczna grupa społeczników kierowana przez Romana Zarębę – pierwszego Prezesa Ogniska. Kierownictwo szybko „dogadało” się z „trudną” młodzieżą Starej Pragi (tzw. trójkąt bermudzki okalający Bazar Różyckiego), i wspólnie wyremontowali barak oraz uporządkowali boisko.
Powstały tez sekcje: piłki nożnej, kolarstwa, siatkówki, lekkiej atletyki, tenisa stołowego oraz podnoszenia ciężarów i kulturystyki, łącznie ok. 300 osób.

Bywało, i to wcale nierzadko, że piłkarze „przerzucali” żelastwo, a kulturyści grali w piłkę nożną, zresztą z korzyścią dla każdej ze stron.
Jak to w życiu bywa, niektóre sekcje rozwiązywano (piłka nożna, kolarstwo), inne powstawały (kometka, gimnastyka korekcyjna dla dzieci, pływanie itp.), Po likwidacji sekcji piłki nożnej, najsilniejszą sekcją stała się kometka, z zawodnikami reprezentującym mistrzowski poziom, do których należeli m.in. Leszk Nowakowski i Zbigniew Król. W zajęciach nowych zespołów: gimnastyki wyrównawczej dla dzieci i pływania, uczestniczyło ponad 1500 dzieci.
Zmieniały się kierunki, ale kulturystyka trwała i trwa. Z mniej liczącymi się nazwiskami, ale trwa.

Pożyteczna działalność Ogniska, a przede wszystkim efekty pracy wychowawczej z młodzieżą, z rejonów do dziś uchodzących za najbardziej niebezpieczne zostały szybko dostrzeżone i docenione. Władze dzielnicy, które zaczęły udzielać pomocy, głównie finansowej, wspomagał sponsor (Drukarnia im. Rewolucji Październikowej przy ul. Mińskiej), zainteresowała się prasa.
Pierwszy o osiągnięciach „Błyskawicy” informował „Sport dla Wszystkich” (z listopada 1959 r). Niezapomniany redaktor naczelny tego czasopisma - redaktor Stanisław Zakrzewski - Ojciec Polskiej Kulturystyki, stawiał „Błyskawicę” za wzór do naśladowania. Dobrą recenzje wydal też Ben Weider – Prezydent Międzynarodowej Federacji Kulturystów (IFBB), który dwukrotnie „wizytował” kulturystów „Błyskawicy".

Szczególnie dynamiczny rozwój kulturystyki nastąpił z początkiem 1967 roku. gdy Prezesem Ogniska został Stanisław Krzywicki – były członek Centralnej Komisji Kulturystyki ZG TKKF, a po nim Włodzimierz Chojnacki - znany w Warszawie działacz młodzieżowy. W tym czasie liczącymi się członkami Ogniska byli m.in.: Jan Włodarek - wiceprezes i szef kulturystów, Bolesław Secomski, Antoni Wojewoda, Krzysztof Polubiec i Stanisław Ptaszyński instruktorzy i zarazem czołowi zawodnicy kulturystyki i trójboju siłowego. Był też Krzysztof Majchrzak – oszczepnik, obecnie znany aktor teatralny i filmowy.

Do najaktywniejszych spoleczników zaliczali się też: Maciej Karaś, Maciej Szablewski, Witold Szkup, Marian Grendysa, Michał Wejroch, Edward Misztal, Jerzy Rosołowski. Na uznanie zasługuje też Halina Makulec, która przez wiele lat sprawnie prowadziła Biuro Ogniska. Bez nich nie byłoby sukcesów, szczególnie zaś w organizowaniu imprez sportowych. Przeprowadzono tych imprez dużo. Od mistrzostw Ogniska i Warszawy do zawodów, pucharów i turniejów w obsadzie krajowej i międzynarodowej w tym: pierwsze w kraju zawody w trójboju siłowym - „I Mistrzostwa Siły”, IV Ogólnopolski Zlot Kulturystów, w którym uczestniczyło ponad 150 zawodników, turnieje: „Warszawa – 68”, oraz 69 i -70”, puchary Redakcji Trybuny Ludu” w latach1972 i 1973, z udziałem zawodników z ZSRR, Węgier, CSRS i Szwecji.

Lata 1967-1973 to pierwszy okres świetności sportowej i organizacyjnej „Błyskawicy”. Czołowymi reprezentantami Ogniska byli m.in.:
- w kategoriach seniorów: Jan Włodarek, Bogusław Krydziński, Stansław Ptaszyński, Jan Kozłowski, Antoni Wojewoda, Krzysztof Polubiec, Jarosław Niewiadomski, Stanisław Kowalski Stanisław Kruszyński, Opłocki, Marek Wojszczyk, Jacek Puściński, Stanisław Puławski, Maciej Paciorek, Wiesław Szydłowski,

- w kategori juniorów m.in.: Sławomir Filipowicz, Paweł Przedlacki, Andrzej Siwicki, Wiesław Białokoz, Tomasz Drabkowski, Wiesław Niziniecki, Andrzej Zychowicz..

Była też mocna grupa – trójboistów, na czele z Bolesławem Sotomskim i Antonim Cecotem - mistrzami i pierwszymi rekordzistami Polski oraz Jerzym Chodkiewiczem - wielokrotnym mistrzem Warszawy. Trenował też aktor Marian Glinka, imponując ładnym umięśnieniem i wyciskaniem zza karku sztangi o wadze 100 kg.

Należy podkreślić, że wszyscy ci wyczynowcy – amatorzy, trenowali z przyjemnością, dla zdrowia i siły. Sprawdzali się w sportowej rywalizacji w zawodach; ogólnopolskich i międzynarodowych. Wygrywali w swoich kategoriach lub zajmowali czołowe lokaty np. w Sopocie, Warszawie, Olsztynie, Piotrkowie Tryb., Radomiu, Wrocławiu, Ostrawie, Kosicach, Wilnie, Kownie, Tiumenie, Karl-Marx-Stad, Brali też udział w pokazach organizowanych w szkołach, zakładach, domach kultury oraz na festynach i piknikach, propagując siłę, sprawność i piękno proporcjonalnie umięśnionych sylwetek.

W połowie 1972 roku Ognisko zmieniło swoją siedzibę, przenosząc się do budynku po byłej szkole przy ul. 11 Listopada, w którym do dziś kulturyści mają swoje stale miejsce.

Z każdym miesiącem wzrastała liczba ćwiczących kulturystykę i przybywało sprzęty. Pod koniec 1972 roku kulturystykę systematycznie uprawiało już 750 osób, w tym pod „przewodnictwem” Tadeusza Wieczorka prawie cały zespół aktorów z Teatru Ziemi Mazowieckiej. Latem treningi siłowe uzupełniano zajęciami na boisku i korcie, zima zaś przenoszono się na organizowane we własnym zakresie lodowisko.

W następnych latach zmieniły się władze Ogniska, instruktorzy i ćwiczący. Ubywało wyczynowców i „Błyskawica” była coraz mniej widoczna na arenach krajowej kulturystyki.

Dopiero w 1982 roku skończyły się lata „chude” i nastąpił powrót do grona najlepszych ośrodków w Polsce. Nie był to już okres "bezkoksowej" kulturystyki. Do 1990 r. „Błyskawica” była najlepsza w kraju. Jej zawodnicy wówczas rekrutowali się z innych siłowni, w tym z okolic Minska Mazowieckiego. W mistrzostwach Polski zdobyli 20 medali w tym:
- 7 złotych: Paweł Fileborn /1982 ,85, 86, 90/; Krzysztof Czajka /1989/; Antoni Brzozowski /1990/; Andrzej Urbański /1990/;
- 6 srebrnych: Piotr Zawadzki /1987/; Antoni Brzozowski /1988/; Krzysztof Czajka /1988/; Jacek Czyż /1988/ ; Jacek Nowak /1989/;
- 7 brązowych: Antoni Brzozowski /1982/; Piotr Zawadzki /1986/; Jacek Czyż /1986, 89, 90/; Jacek Nowak /1987/; Andrzej Wydryszek /1990/.

Te sukcesy „Błyskawicy” to również zasługa Waldemara Jelińskiego Prezesa Zarządu, jego zastępcy Antoniego Brzozowskiego oraz instruktorów Wacława Szponera., .

Od 1991 roku „Błyskawica” nie bierze już udziału w rywalizacji sportowej. Dziś na sali wyposażonej w nowoczesny sprzęt i urządzenia treningowe ćwiczy ok. 100 osób, w tym kobiety.
Po zajęciach można przyjemnie spędzić czas w kawiarence m.in. słuchając nielicznych, którzy ćwiczyli w latach sukcesów wyczynowców z warszawskiej Pragi.
„Błyskawica” pozostaje typowym – jednym z wielu – ośrodkiem kulturystyki rekreacyjnej. Czy tak będzie zawsze? A któż to wie. W każdym razie ja życzę tej wielce zasłużonej jednostce organizacyjnej i mającej już poczesne miejsce w historii polskiej kulturystyki, możliwie szybkiego powrotu do grona najlepszych. Niech w nim przewodzi!
Autor: Jan Włodarek, luty 2003 r.

Od JWIP.PL: „Błyskawica” mimo ze tylko stała się osiedlowym ośrodkiem dalej popadała w rujnę. W 2008 roku, zaczęła się odnowa. Usunięto nieudolnych „działaczy”, niektórych pogoniono i wybrano nowe władze. Wkrótce wykonano remont Ośrodka, zakupiono nowy sprzęt i „Błyskawica” znów „święci ” w dzielnicy Warszawa Praga – Północ.. Teraz jako ośrodek rekreacyjnej kulturystyki.. Grudzień 2010.
Rej. 216 /ośrodki – 5 /2010.12.18 /
Ostatnia aktualizacja: 2010.12.23 godz. 10:44


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Mirosław Głogowski i Sylweriusz Łysiak
Mirosław Głogowski i Sylweriusz Łysiak
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE