Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7077423
osób.
Oni są z nami:
Masaż sportowy (także dla kulturystów) cz.1. Aut. Wacław Droszcz

Wiele podręczników z zakresu nauk współczesnych można by zacząc od słow: „ Już starożytni… ", ale do masażu sportowego miałby one największe może zastosowanie.

Na 3000 lat p.n. e. w piśmiennictwie chińskim znajdujemy wzmianki o masażu, a hinduska księga mądrości z 1800 r, p.n. e. podaje szczegółowe wskazania dotyczące jego techniki. Prawdziwy jednak rozkwit tej sztuki nastąpił w starożytnej Grecji. Kult ciała, bujny rozwój Ćwiczeń w tym kraju sprawia, że masaż, mający przedtem zastosowanie jedynie lecznice, stahje się czynnikiem pozwalającym na uzyskanie lepszych wyników. Ojczyzną masażu sportowego jest więc starożytna Grecja. Rzymianie wraz z przejęciem szeregu zwyczajów greckich rozpowszechnili masaż także i w Rzymie. Po upadku Rzymu przez całe średniowiecze masaż ulega zapomnieniu, ażeby znów wejść na arenę w XIX wieku.
Wprowadzenie masażu do praktyki sportowej zawdzięczamy P. H. Lingowi, który w Sztokholmie założył specjalną szkołę masażu leczniczego i sportowego.


Duże zasługi na polu masażu sportowego położył profesor Sarkizow –Serazini, który stworzył swoisty kierunek w tej dziedzinie, co sprawiło, że radziecka szkoła masażu sportowego znana jest szeroko.

Masaż sportowy, jest tak bogatą dziedziną, że w krótkim artykule trudno ująć z niego wszystko, co z tego zakresu należałoby wiedzieć. Szerokie kręgi sportowców korzystają nie tylko w formie zabiegu, któremu należy się poddać, ale i zabiegu, który samemu można na sobie spróbować. Dlatego też każdy sportowiec powinien znać ogólne zasady masażu. Źle przeprowadzony, masaż może niejednokrotnie przynieść więcej szkody jak pożytku.

WPŁYW MASAŻU NA ORGANIZM
Działania masażu na organizm jest niezwykle różnorodne, co w dużej mierze zależy od intensywności, rodzaju i czasu trwania zabiegu, jak i od intensywności, rodzaju i czasu trwania zabiegu, jak i od właściwości organizmu osoby poddanej zabiegowi. Masaż poprawia ukrwienie skóry i usuwa obumierający naskórek, co znacznie usprawnia czynność wydzielniczą skóry. Może działać na mięśnie. Większe ukrwienie mięśni pozwala na szybsze usuwanie produktów zmęczenia, nagromadzonych w nich, w czasie wysiłku. Głęboki masaż mięśni pozwala na zmniejszenie ich nadmiernego napięcia, co wyraza się lepszą kurczliwością włókien mięsnych.

Masowane ciało zgodnie z biegiem naczyń krwionośnych powoduje żywczy obieg krwi i limfy, a przez to produkty zmęczenia szybciej są usuwane.

Stawy i ścięgna – to elementy organizmu stosunkowo słabo ukrwione. Podczas uprawiania ćwiczeń sportowych, a szczególnie po doznanych w ich otoczeniu pozostają substancje, które w tych warunkach słabo wchłaniają się (włóknik i krew). Działanie masażu pozwala na szybsze usuwanie ich do krwiobiegu (świerzych kontuzji nie wolno jednak masować).

Niezwykle ważny jest wpływ masażu na układ nerwowy, ułatwiając w ten sposób w ten sposób przewodzenie bodźców na mięśnie, usprawniając czynności gruczołów wydzielniczych oraz – w zależności od techniki masażu – oddziałując uspokajająco bądź pobudzająco na psychikę.

Ogólne działanie masażu na organizm wyraża się w pobudzaniu przemiany materii i szybszej eliminacji produktów zmęczenia, co sprowadza poczucie rześkości i wzmacnie m.in. apetytu. Ciąg dalszy nastąpi

Autor: Wacław Droszcz

Oryginalny tytuł tego artykułu: „Masaż sportowy”.
Rej.219 /medycyna-15 /2010.12. 21
Ostatnia aktualizacja 2010.12.29 godz. 10:42


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
Święta, grudzień 2011 r.
Święta, grudzień 2011 r.
JEWGIENIJ KOŁTUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE