Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
8472007
osób.
Oni są z nami:
Pierwszy w Polsce konkurs na najlepiej zbudowanego. Aut. Jan Włodarek

O konkursie „piękności” na najlepiej zbudowanego juniora ciężarowca przeczytałem w artykułach z 1957, 1958 oraz w 1960 roku. Znalazłem je w zbiorze różnych materiałów o kulturystyce zgromadzonym w „SdW” przez Stanisława Zakrzewskiego (1907 - 1972). Najciekawszy jest ten ze stycznia 1958 roku, gdyż dokładnie obrazuje kulisy tego konkursu, który odbył się jesienią 1957 r. we Wrocławiu z okazji Mistrzostw Polski Juniorów w Podnoszeniu Ciężarów.
Wówczas była to zaskakująca i bardzo interesująca impreza, a dla nas ma znaczenie historyczne, ponieważ były to pierwsze zawody w Polsce, na których wybierano najładniej zbudowanego mężczyznę, tzw. Mistera! A oto moja relacja na podstawie tego, co przeczytałem:


Jeszcze na kilka dni przed terminem tych zawodów oprócz uczestników i organizatorów mało, kto wiedział, że one się w ogóle odbędą. Prace organizacyjne i przygotowanie jej uczestników przebiegały bez rozgłosu, wręcz w głębokiej konspiracji. Nie było afiszy ani tez żadnej wzmianki w miejscowej prasie. Może do dziś dziwić, że po ówczesnych zmianach politycznych na lepsze i nastaniu na kilka lat przejściowych odwilży na Zachód i na demokrację, organizatorzy tej imprezy jakby tego nie dostrzegli i mieli zamiar Mistera wybrać po cichu.

Ale nic z tego - ta ścisła tajemnica, pantoflową pocztą rozniosła się po całym Wrocławiu i okolicach. Zelektyzowała nie tylko młodzież, bo kto nie chciałby zobaczyć wyborów umięśnionego króla męskiej urody.
W dniu konkursu w miejscu zawodów wrocławskiej Sali „Gwardia”, zebrały się tłumy, a wśród nich przedstawicielki najpiękniejszych dziewcząt z miasta słynącego z urody kobiet.

I zaczęło się. Do konkursu przystąpiło 160 młodych ładnie umięśnionych chłopców. Wzbudzili oni entuzjazm przemiłych wrocławianek, żywo reagujących na występy tych, którzy przypadli im do gustu. Było głośno, a w przerwie gospodarze sali puszczali przez głośniki dotychczas zakazany rock and roll, czym podkręcali tylko euforie widzów.

Sędziowie konkursu: plastyk z Teatru Polskiego, lekarz, przedstawiciel Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów oraz dziennikarz nie dostrzegali tego zamieszania, bowiem mieli dużo pracy i w pocie czoła oceniali dokładnie każdego uczestnika konkursu. Tych wyróżniających się umięśnieniem i urodą (!) kwalifikowali do dalszych eliminacji. Trwało to aż dwa dni. Publiczność dopingowała swoich, a organizatorzy po swojemu podkręcali nastrój utworami Billa Halleya.

Przez dokładne siło jury przeszło ostatecznie 7 kandydatów na Mistera, którzy w finale dostąpili zaszczytu powtórnego zaprezentowania się publiczności. Niestety w tej grupie nie znalazł się ciężarowiec Henryk Jasiak, który kilka lat później pisał artykuły do „SdW” i był trenerem kulturystów.

„Dzień przed finałem w hollu hotelu, gdzie kwaterowali zawodnicy, można było oglądać zabawne sceny. Przez lustrem długie minuty wystawiali młodzieńcy, wykręcając się na wszystkie strony i przybierając różne pozy. Nazajutrz w szatni lustra były nadal w robocie. Nie brakowało też zabiegów kosmetycznych” Nacierali olejkiem swoje ciało. Obecnie przed zawodami też są próbne pozy i smarowanie jakimś paskudztwem przyciemniającym ciało.

W finale, każdy z uczestników demonstrował trzy dowolne pozy, które najlepiej eksponowały jego mięśnie. Jury i w tej części konkursu mozolnie oceniało. Dokładnie brali pod uwagę wiele elementów sylwetki, np. umięśnienie ogólne, proporcje sylwetki, kształt głowy, długość szyi, proporcje między rozwojem mięśni górnej i dolnej części ciała. Na zakończenie ogłosili wyniki, które spotkały się z wielkim zadowoleniem widowni.

Zwyciężył Zbigniew Nowacki, student Politechniki Wrocławskiej ( 20l., 175 cm wzrostu i 77, 5 waga ciała. Tuż za nim uplasował się Kazimierz Gano z Bydgoszczy ( 20 l., 170 cm wzrostu i 70 kg waga). Trzecie miejsce zajął Paweł Karolak z Warszawy.
Autor: Jan Włodarek Grudzień 2010-12-28
Rej. 229/ historia – 20 /2010.12.30/
Ostatnia aktualizacja:2011.01.12 godz. 09:24


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Jewgenij Kołtun, 1975 r.)
Jewgenij Kołtun, 1975 r.)
JAK TO BYŁO KIEDYŚ...
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE