
(Fot. z arch.)
By³ synem rodziców - sportowców. Matka odnosi³a sukcesy jako amazonka, ojciec gra³ w golfa. Benjaminek w licznej rodzinie ( 4 braci i 4 siostry), ze sportem zwi±za³ siê od wczesnej m³odo¶ci. Wszechstronne uprawianie sportu da³o mu dobre ogólne przygotowanie. W czasie odbywania s³u¿by wojskowej zdobywa³ tytu³y mistrzowskie w d¿udo. Du¿o p³ywa³, biega³, boksowa³ siê, strzela³ z ³uku i gra³ w futbol. Wzbudza³ podziw wspania³ymi wynikami.
Po zakoñczeniu s³u¿by wojskowej osiad³ na farmie najstarszego brata i tam intensywnie trenowa³ kulturystykê. Tak zdoby³ warunki najprawdziwszego Tarzana.
Jego kariera filmowa, rozpoczê³a siê w 1954 roku. Najlepszym jego filmem jest chyba: „Tarzan Wspania³y” („Tarzan the Magificent”, 1960 r.). Scott wyst±pi³ równie¿ wraz ze Steve Reevesem w filmie „Romulus i Remus”.
DZIÊKI TYM ÆWICZENIOM ZOSTA£ NOWOCZESNYM HERKULESEM
Choæ w kilku s³owach pragnê przedstawiæ najwa¿niejsze i najbardziej ulubione æwiczenia kulturystyczne Scotta.
Zacznê od miêsni, które zwracaj± szczególn± uwagê w sylwetce Scotta, a mianowicie miê¶ni piersiowych. Zw³aszcza sektor górny tych miê¶ni (tu¿ pod obojczykiem rzuca siê w oczy, nadaj±c prawdziwie mêski kszta³t klatce piersiowej.
Otó¿ Scott æwiczy te miê¶nie na sko¶nej ³awce (ustawionej pod k±tem 45 stopni) wyciskaj±c sztangielki, a nie sztangê. Z pewno¶ci± zapytacie dlaczego? Odpowied¼ jest prosta. Przy stosowaniu sztangielek ruch jest obszerniejszy. Gryf normalnej sztangi umo¿liwia opuszczenie jej tylko do klatki piersiowej. A¿eby j± opu¶ciæ nieco ni¿ej, niektórzy (zawodnicy) wykonuj± wyciskanie w le¿eniu, stosuj±c gryf ³ukowato wygiêty.
Po serii 8-10 wyciskañ sztangielek Scott, na p³askiej przenosi rêce obci±¿one sztangielkami poza g³owê, prowadz±c ramiona ugiête w ³okciach pod k±tem prostym. Ilo¶æ ruchów 8, obci±¿enie ok. 20 proc. stosowanego w pierwszym æwiczeniu.
Te dwa æwiczenia jedn± seriê kombinowan± (³±czon±), a seri takich wykonywa³ 3-4.
Niekiedy, stosowa³ potrójne serie dodaj±c do ww. æwiczenie wyci±gu ( na zdjêciu).
Wszystkie trzy æwiczenia nastêpowa³y bez odpoczynku w jednej - potrójnej kombinowanej serii. „Po 4-5 takich seriach, mówi³ Scott, górê mia³em tak wspaniale przepracowan±, miê¶nie tak napompowane krwi±, ¿e zarysowywa³y siê nie gorzej, jak na rze¼bie przedstawiaj±cej Herkulesa Farnezyjskiego”.
Równie¿ w pracy nad rozwojem miê¶ni ramion stosowa³em seriê kombinowan± – pisa³ Scott. W tej serii zaczyna³ od wznosów przedramion ( le¿±c na sko¶nej ³awce), które w fazie wyj¶ciowej zwiesza³y siê swobodnie w dól. W ka¿dej rêce trzyma³ sztangielkê wagi 32,5 – 37,5 kg. Po wykonaniu 6-8 ruchów przechodzi³ do „francuskiego wyciskania”.
Ogó³em wykona³ 5-6 serii, stosuj±c miêdzy nimi krótkie, 2-3 minutowe przerwy wypoczynkowe.
Ulubionymi æwiczeniami Scotta, którymi rozwija³ miê¶nie naramienne, by³o:
- klasyczne wyciskanie sztangi,
- wyciskanie sztangielek na przemian raz jedn±, raz drug± rêk±,
- wyciskanie zza karku,
Na treningu stosowa³ jedno z wymienionych 3 æwiczeñ, powtarzaj±c ruch 8 razy w 6-8 seriach.
Nogi æwiczy³ przed wszystkim przez przysiady ze sztang± zarzucan± na pier¶. W przysiadach stara³ siê tu³ów trzymaæ prosto. Du¿± uwagê zwraca³ na „syzywkê” ( przysiady z odchyleniem do ty³u, kolana zginane do przodu).
To by³yby najwa¿niejsze æwiczenia Scotta, którego prawdziwe nazwisko brzmia³o Werchkul ( rodzice jego byli pochodzenia niemiecko – szwedzkiego) æwiczy³ zasadniczo 6 razy w tygodniu. W poniedzia³ki, ¶rody i pi±tki pracowa³ nad „gór±”, we wtorki, czwartki i soboty nad nogami. Miê¶nie brzucha æwiczy³ natomiast codziennie. Najwiêkszy nacisk k³ad na wznosy nóg: ugiêtych, wyprostowanych z obci±¿eniem na dr±¿ku.
Opr, Stanis³aw Zakrzewski (1907 -1972)
Od JWIP.PL: Gordon Scott ur. 3.08.1926 r., zm. 30.04.2007 r. Jego ostatni film „The Tramles (1966) – western. Nie startowa³ w zawodach, æwiczy³ dla siebie ( bez stosowania ¶rodków dopinguj±cych – przyp. I.), Ale uzyskane efekty: znakomit± sylwetkê, imponuj±c± sprawno¶æ fizyczn± i silê, eksponowa³, graj±c w filmach. Æwiczenia, które wówczas wykonywa³ Scott, dzi¶ s± dobrze znane. W czasopismach kulturystycznych okre¶lane nawet mianem „nowoczesnych”! One dalej skuteczne!
Powy¿szy artyku³ ukaza³ siê w 1962 r., w „SdW”. W styczniu 2011 wyszuka³ go Ignacy
Proszê tak¿e przeczytaæ artyku³ „Gordon Scott Tarzan nad Tarzany”, jest w dziale „SYLWETKI”. Z tego artyku³u podajemy dane antropometryczne charakteryzuj±ce j sylwetkê Gordona:
Wzrost – 191 cm, waga – 98 kg, obwód kl. piersiowej – 130 ( przy wdechu), biceps – 49 ( po rozgrzewce).
7 styczeñ 2011 r.
Rej.234/ trening -18 / 2011.01 07
Ostatnia aktualizacja: 23:14
|