Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7945848
osób.
Oni są z nami:
Czarny rynek koksu

Fragment artykułu „Wielkie koksowanie”, autor: Adam Bodziak („Wprost” nr 35/2006).

Z jednej strony, władze zakazując koksowania, mają dbać o zdrowie sportowców, a równocześnie zawodnikom wyznacza się nadludzką liczbę spotkań w sezonie. - Sterydy stosowane pod kontrolą i z pełną świadomością byłyby mniej szkodliwe dla sportowców niż brane potajemnie - mówi Januszewski.

Potajemne koksowanie najczęściej kończy się kalectwem, a nawet śmiercią. Tak stało się z polskim kolarzem Joachimem Halupczokiem, który bez fachowego nadzoru brał EPO. Po zdobyciu mistrzostwa świata przeszedł do zawodowej włoskiej grupy. Po badaniu włoscy lekarze stwierdzili, że pod groźbą śmierci nie może się ścigać, jego układ krążenia i serce były zrujnowane. Halupczok wrócił do Polski i podczas rekreacyjnej gry w piłkę dostał śmiertelnego zawału serca.

Na razie czarny rynek sterydów anabolicznych ma się świetnie. W anaboliczne podziemie inwestuje się ogromne pieniądze, bo też popyt nie ma granic. Amerykański Departament Sprawiedliwości oszacował już w 1990 r., że corocznie nielegalna sprzedaż sterydów warta jest 300 mln dolarów.

Na profesjonalny nadzór nad kuracją dopingową i fachowe wymywanie sterydów przed kontrolą pozwalają sobie jedynie bogaci. Dziś ten, kogo stać na kurację za 100 tys. dolarów, jest praktycznie bezkarny.

Ponieważ lekarze od dawna stosują sterydy w różnych kuracjach, z tej furtki korzysta wielu sportowców. - Wielu biegaczy narciarskich jest na przykład astmatykami. Mają kwity na branie leków, dających lepszą efektywność oddychania - twierdzi Krychowski. Sportowcy, mający różne formalnie udokumentowane dolegliwości, mogą zażywać leki z zabronionej listy, np. kortykosteroidy i B2 mimetyki. - Decyzja o pozwoleniu na ich zażywanie zapada na podstawie dokumentów dostarczonych z krajowej federacji do WADA. Nie ma kolejnych, weryfikujących badań - mówi prof. Jerzy Smorawiński, szef katedry medycyny sportu w AWF w Poznaniu.

Sport już od dziesiątków lat nie ma nic wspólnego ze szlachetnymi ideałami dżentelmenów w rodzaju barona de Coubertina. Dlaczego więc w pełni profesjonalnej dziedzinie zabraniać świadomego wyboru? Tym bardziej że kibicom chodzi przede wszystkim o widowisko, nie potępiają oni dopingowych wpadek gwiazd. Barry Bond rok po tym, jak udowodniono mu doping, został przez fanów uznany za najlepszego gracza sezonu w amerykańskiej lidze baseballu. Stadiony i tak są pełne ułaskawionych lub jeszcze nie schwytanych oszustów, po co się zatem oszukiwać.
Rej.238/sterydy -16/ 2011.01.13 /
Ostatnia aktualizacja: 2011.01.21 Godz.23:23


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Chuck Sipes, 1960 r.
Chuck Sipes, 1960 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE