Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6928831
osób.
Oni są z nami:
Karnawał sprzyja pici alkoholu.Autor:Bartosz Derdowski

(Fot. z arch.)

NA CZASIE, WIĘC PRZYPOMINAMY

Wstrząśnięty wieczorną rozmową z koleżanką nie mogłem usnąć, wiec wstałem i podekscytowany zabrałem się do pisania na temat karnawałowy, ale dotyczący kulturystów, a głównie mojej osoby. Dotychczas serdeczna mi koleżanka ze zdziwieniem odkryła, że ja - człowiek dojrzały na umyślę i ciele nie piję alkoholu.
Może to wydać się dziwne, ale ona może i słusznie stwierdziła, że unikam napojów wyskokowych głównie z tego powodu, że boję się, iż spowodują one pogorszenie stanu mojego umięśnienia.

Oczywiście po takim stwierdzeniu wybuchła awanturka. Ubolewam nad tym, a przy tej okazji dotarło do mnie, że jeśli się ćwiczy i jednocześnie unika alkoholu, to w towarzystwie można zostać zakwalifikowany do grupy ludzi - delikatnie ich nazywając - zakochanych we własnych mięśniach. Zainspirowany przez koleżankę siedzę w pełni nocy i piszę, dlaczego nie piję. Jej i innym odpowiadam w przystępny sposób:


Poświęcam dużo czasu na budowę swojej sylwetki wkładając w to wiele wysiłku, kosztem wielu wyrzeczeń. Dla ćwiczących siłowo i budujących masę mięśniową alkohol nie jest wskazany, a wręcz może spowodować negatywne skutki.
Po pierwsze - działa jak prosta toksyna na białe szybko kurczliwie włókna mięśniowe, które to najbardziej są skłonne domięśniowej hipertrofii czyli powiększenia swojej objętości; ma to szkodliwy wpływ na procesy przyrostu masy ciała. Ponadto, co chcę szczególnie podkreślić, zaburza zachodzący w wątrobie proces syntezy glukozy z aminokwasami. Uwidacznia się to zwłaszcza podczas dłuższych sesji treningowych, a szczególnie - jeśli ćwiczący jest dodatkowo na diecie nisko węglowodanowej, łatwo może wtedy dojść do wystąpienia nagłe hipoglikemii, spadku poziomu glukozy. Alkohol, ze względu na swe depresyjne działanie na mózg, blokuje uwalnianie acetylocholiny jednego z neuroprzekaźników, i zaburza jej syntezę.
To z kolei zmniejsza koncentrację ćwiczącego. Sprawę pogarsza jeszcze upośledzone wykorzystanie glukozy przez mózg, a przecież właśnie glukoza jest najlepszym „;paliwem” dla komórek nerwowych. I to są podstawowe powody, dla których szanujący się kulturysta powinien unikać alkoholu. I co za tym idzie miejsc, w których jest on z dużą chęcią i ilościach spożywany. Mam tu na myśli różnego rodzaju bankiety, imprezy czy przyjęcia, na których bardzo łatwo jest tam spotkać się z ludźmi, którzy nie rozumieją tego, że cześć kulturystów poważnie traktujących swoje budowanie ciała ma zupełnie inne zdanie na temat spożywania alkoholu.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby nasza abstynencja była szanowana przez ogół społeczeństwa. Niekiedy jednak jesteśmy w sytuacji, gdy wypicie lampki szampana jest konieczne ze względu na rangę spotkania lub podniosłą okoliczność. To można traktować za normalny stan; gorzej, jak stracimy umiar. W takiej sytuacji można zminimalizować negatywnie skutki alkoholu. Jak wiadomo, wypłukuje on z organizmu elektrolity, magnez, potas. Niestety nic nie zatrzyma szkodliwego działania alkoholu, ale można wtedy spożyć witaminę C, która pomoże w neutralizacji aldehydu octowego, odpowiedzialnego za fatalne samopoczucie. Trzeba też dostarczyć organizmowi potasu. Występuje również mocne zakwaszenie organizmu; dlatego pierwiastki zasadowe są tu potrzebne, zaleca się witaminy: C, K, Mg oraz Ca.

Dobrze też, gdy wypijemy kilka szklanek soku pomidorowego. Najlepiej jest zrobić sobie taką kuracje tuż po zakończeniu imprezy. Jednak nie warto zbyt często korzystać z tego typu szybkiej kuracji. Wiadomo też, że alkohol (np. czerwone wytrawne wino) w małych dawkach ma swój pozytywny wydźwięk na organizm, ale to odrębny temat. Pozostaję przy tym, że trenując siłowo możemy sobie darować alkohol.
Autor: Bartosz Derdowski, z Sopotu 16 stycznia 2008 r.

Od JWIP.PL: Bartosz , przedstawia nam swoją odpowiedź na proste pytanie bliskiej mu dziewczyny, dlaczego kulturyści nie piją alkoholu?
Poruszył temat na czasie, bo w karnawale, a zakończył receptą na kaca. Uzupełniamy ją tym, co radzi Agnieszka Kręglicka w artykule „ Dania na kaca”.
„Takiego stanu nikt nie pożąda. Nikt nie planuje, że się w nim znajdzie. Ale kiedy impreza jest szampańska, kiedy barman miksuje fantastyczne drinki, a my bawimy się znakomicie, wtedy niezauważalnie skazujemy się sami na cierpienia następnego dnia.
Głowa ciężka, sucho w ustach, ciałem wstrząsa dreszcz. Podłe samopoczucie pogłębia wspomnienie krótkiego momentu w trakcie zabawy, kiedy przez głowę przeleciał ostrzegawczy sygnał, że alkoholu już dość, i został zignorowany. Jaka szkoda”.

W tej sytuacji rada pani Agnieszki to dania na kaca : „Powinny być mokre, miękkie, śliskie, łatwe do przełykania. Dobrze wchodzi pomidorowa, żurek, rosół, bigos. Chrupanie twardych rzeczy wywołuje bolesny łomot w głowie”. Szczegóły na ten temat można znaleźć w dodatku do : „Gazety” ,”Wysokie Obcasy” , 5 stycznia 2008 r.
J.W.
Ostatnia aktualizacja: 10 lutego 2010, godz. 22.20
Rej. 3/dietetyka – 1/10.02.2010
Ostatnia aktualizacja : 2011.02.08 godz. 20:59Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Wielki talent, 1964 r.
Wielki talent, 1964 r.
ONI BYLI PIERWSI (1957-1965)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE