Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10454633
osób.
Oni s± z nami:
Oddychanie w czasie wykonywania æwiczeñ

(Ksi±¿ka Stanis³awa Zakrzewskiego)

Od JWIP.PL. M³ody cz³owiek przes³a³ nam ³atwe pytanie, kieruj±c nasz± uwagê na ostatnio wydany poradnik dla pocz±tkuj±cych kulturystów, którego tytu³ brzmi zachêcaj±co do æwiczeñ: „Kulturystyka na zdrowie i urodê. Poradnik dla pocz±tkuj±cych”, napisany przez Miros³awa Prandotê.

Za pierwszym razem poskar¿y³ siê na instruktora si³owni, w której od niedawna æwiczy, zarzucaj±c mu, ¿e miesza mu w g³owie na ka¿dym treningu, mówi±c inaczej jak ma oddychaæ wyciskaj±c szt. le¿±c. Kupi³ sobie, wiêc wymieniony podrêcznik, aby dowiedzieæ siê jak ma prawid³owo oddychaæ. W nim jednak nie znalaz³ odpowiedzi i drugi raz do nas napisa³.

Od poprawnego oddychania bardzo du¿o zale¿y. Tlen jest najwa¿niejsz± substancj± potrzebn± nam do ¿ycia. Nabieramy go do p³uc podczas wdechu, a podczas wydechu pozbywamy siê produktów spalania tlenu w organizmie, czyli dwutlenku wêgla- trucizny!

Naszemu m³odemu Czytelnikowi pospieszamy z pomoc±, cytuj±c ni¿ej dwa fragmenty z publikacji napisanych przez Stanis³awa Zakrzewskiego – Twórcê Polskiej Kulturystyki oraz Tadeusza Witczaka i Henryka Sozañskiego - jednych z najlepszych fachowców z zakresu treningu rehabilitacyjnego.


Bêdziemy chyba musieli wydaæ kilkadziesi±t z³otych i sami równie¿ sprawdziæ, czy nast±pi³o przeoczenie „Starego wygi” bêd±cego podpor± kulturystycznego czasopisma, czy tez pocz±tkuj±cy nie wczyta³ siê w poradnik?
A mo¿e czytelnicy szybciej sprawdz± czy w poradniku jest o oddychaniu. Proszê poinformowaæ nas na kontaktowy adres: jwip.pl ew. na forum.

/ Fragment z ksi±¿ki; „ ABC m³odego si³acza”, Aut. Stanis³aw Zakrzewski (1907 – -1972)/.
Jak oddychaæ?
Chocia¿ obci±¿enie, jakie stosujesz w æwiczeniach, nie jest du¿e, ale ju¿ od razu musisz zwracaæ uwagê, jak oddychaæ podczas æwiczeñ, aby od pocz±tku przyzwyczajaæ siê do prawid³owego oddychania.
Kiedy¶ jeden z æwicz±cych ciê¿arkami skar¿y³ siê, ¿e lekarz stwierdzi³ u niego nadci¶nienie! Po nitce do k³êbka doszli¶my do wniosku, ¿e przyczyn± tego by³o wykonywanie æwiczeñ z zatrzymanym oddechem. Æwiczy³, bowiem tak d³ugo, jak d³ugo móg³ powtarzaæ ruch w bezdechu. Musia³o to oczywi¶cie zak³óciæ równowagê organizmu, bo nie nale¿y wystêpowaæ przeciwko samoczynnie dzia³aj±cemu mechanizmowi oddychania. Ów m³ody cz³owiek, który obok æwiczeñ si³owych zastosowa³ lekki ruch w terenie – trucht, przechadzki itp., w krótkim czasie doprowadzi³ swój organizm do porz±dku. Móg³by jednak unikn±æ ca³ego k³opotu, gdyby od pocz±tku stosowa³ siê do udzielonych wskazówek.
W czasie æwiczeñ obowi±zujê zasada swobodnego oddychania. W dodatku oddychania rytmicznego. Wdech powinien nastêpowaæ zawsze wtedy, kiedy miê¶nie klatki piersiowej siê rozci±gaj±, czyli zazwyczaj w pierwszej fazie ruchu, wydech wówczas, gdy siê kurcz±, czyli w drugiej czê¶ci wykonywanego æwiczenia.
Normalny cz³owiek oddycha oko³o 18 razy na minutê. W czasie wypoczynku i snu czêstotliwo¶æ oddechu maleje, w czasie wysi³ku wzrasta. Dzieje siê tak, dlatego, ¿e organizm przy intensywnej pracy zwiêksza zapotrzebowanie na tlen. Dlatego te¿ nie wolno przeciwstawiaæ siê organizmowi, gdy zachodzi potrzeba czêstszego oddychania…

/Fragment z ksi±¿ki „Trening si³y miê¶niowej inwalidów”, Aut.: Tadeusz Witczak i Henryk Sozañski/.
Uwa¿a siê, ¿e maksymalne wysi³ki miê¶niowe s± mo¿liwe tylko przy napiêciu miê¶ni wydechowych, tj. przy zamkniêtej g³o¶ni. Zwiêkszenia ci¶nienia wewn±trz p³uc powoduje zmiany stanu czynno¶ciowych miê¶ni klatki piersiowej. Przy wstrzymywaniu oddechu powstaj± znacznie lepsze warunki do rozwijania si³y.
Naprê¿enie miê¶ni klatki piersiowej mo¿na daæ jednak tak¿e objawy mniej korzystne, wywo³ane ujemnym oddzia³ywaniem napiêcia na uk³ad sercowo - naczyniowy. Zwiêkszenie ci¶nienia wewnêtrznego prowadzi do ¶ci¶niêcia ¿y³ i utrudnia dop³yw krwi do serca. Mówimy wtedy o tzw. zjawisku Valsalvy, które polega na zmniejszaniu siê wymiarów serca pod wp³ywem ci¶nienia wewn±trz klatki piersiowej.
Przy racjonalnie prowadzonym treningu si³owym organizm adoptuje siê do wysi³ków miê¶niowych bez ubocznych objawów patologicznych.

W celu ochrony uk³adu kr±¿enia i oddychania zaleca siê przestrzeganie nastêpuj±cych zasad wykonywania æwiczeñ si³owych
► naprê¿enia klatki piersiowej nie mog± byæ d³ugotrwa³e,
► podczas zajêæ z pocz±tkuj±cymi nie nale¿y stosowaæ æwiczeñ z maksymalnym napiêciem klatki piersiowej (oznacza to po prostu, ¿e w tym okresie nie nale¿y stosowaæ maksymalnych oporów),
► przed wykonaniem æwiczenia nie powinno siê braæ g³êbokiego wdechu, który zwiêksza ci¶nienie wewn±trz p³uc,
► maksymalne wysi³ki si³owe mo¿na wykonywaæ tak¿e w czasie wydechu, tj. bez wstrzymywania oddechu,
► w trakcie wykonywania wysi³ków lokalnych ( æw. ma³ych grup miê¶niowych, np., ³ydki, przedramiona – przyp. red.), nale¿y oddychaæ w sposób naturalny i staraæ siê utrzymywaæ swobodny rytm oddechów.(...)
Przy wyciskaniu sztangi wdech powinien nastêpowaæ wtedy, gdy æwicz±cy zaczyna podnosiæ ciê¿ar, wydech natomiast wówczas, gdy go opuszcza, tj. w koñcowej fazie ruchu.

Na JWIP.PL, o oddychaniu mamy jeszcze artyku³y: Henryka Jasiaka i Stefana Polisa, szukaj w „Treningu” i „Poradach”. Opr. Ignacy. 21. 01.2011
Rej. 241/porady - 25 /2011.01.24/
Ostatnia aktualizacja: 2011.02.11 godz. 11:42


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Dobry przyk³ad, 1988 r.
Dobry przyk³ad, 1988 r.
KRZYSZTOF GÓRNICKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE