(Na zdjêciu: Y.Howart, 1965 r., z arch.)
Uprawianie kulturystyki ma wp³yw na masê miê¶niow± i jêdrno¶æ miê¶ni, ale zaprzestanie æwiczeñ dzia³a w odwrotnym kierunku. Pod wp³ywem bezczynno¶ci zmniejsza siê objêto¶æ i sprawno¶æ miê¶ni. Ludzkie miê¶nie domagaj± siê systematycznie dostarczanych obci±¿eñ i bod¼ców.
Wydolno¶æ fizyczna, czyli zdolno¶æ do wysi³ku, jest silnie uwarunkowana genetycznie. Mo¿na jednak postaraæ siê, aby zbli¿yæ siê do zapisanej w genach maksymalnej granicy zdolno¶ci.
Je¶li kto¶ raz w ¿yciu poczyni³ taki wysi³ek, ¿eby zrealizowaæ du¿± czê¶æ swych potencjalnych mo¿liwo¶ci, to zawsze potem bêdzie mu ³atwiej znów osi±gn±æ tê du¿±, jak na niego, wydolno¶æ.
Nale¿y jedna pamiêtaæ ¿e w wieku dzieciñstwa i wczesnym m³odzieñczym zbyt du¿e obci±¿enia fizyczne hamuj± wzrost ko¶ci na d³ugo¶ci, czyli trzeba przy æwiczeniach zachowaæ umiar.
D³ugotrwa³y trening korzystnie wp³ywa na regulacje wagi cia³a, na wielko¶æ miêsni, procesy metaboliczne w miê¶niach oraz funkcje kr±¿eniowe – oddechowe. Wielko¶æ tych zmian jednak ustêpuje, je¶li æwicz±cy zaniecha systematyczno¶ci w treningach. Pamiêtajcie o tym!
Autor: (sowa)
Rej.255/ Porady - 26 /2011.02.09/
Ostatnia aktualizacja: 2011.02.15 godz. 16:06
|