
(Na zdjęciu: Y.Howart, 1965 r., z arch.)
Uprawianie kulturystyki ma wpływ na masę mięśniową i jędrność mięśni, ale zaprzestanie ćwiczeń działa w odwrotnym kierunku. Pod wpływem bezczynności zmniejsza się objętość i sprawność mięśni. Ludzkie mięśnie domagają się systematycznie dostarczanych obciążeń i bodźców.
Wydolność fizyczna, czyli zdolność do wysiłku, jest silnie uwarunkowana genetycznie. Można jednak postarać się, aby zbliżyć się do zapisanej w genach maksymalnej granicy zdolności.
Jeśli ktoś raz w życiu poczynił taki wysiłek, żeby zrealizować dużą część swych potencjalnych możliwości, to zawsze potem będzie mu łatwiej znów osiągnąć tę dużą, jak na niego, wydolność.
Należy jedna pamiętać że w wieku dzieciństwa i wczesnym młodzieńczym zbyt duże obciążenia fizyczne hamują wzrost kości na długości, czyli trzeba przy ćwiczeniach zachować umiar.
Długotrwały trening korzystnie wpływa na regulacje wagi ciała, na wielkość mięsni, procesy metaboliczne w mięśniach oraz funkcje krążeniowe – oddechowe. Wielkość tych zmian jednak ustępuje, jeśli ćwiczący zaniecha systematyczności w treningach. Pamiętajcie o tym!
Autor: (sowa)
Rej.255/ Porady - 26 /2011.02.09/
Ostatnia aktualizacja: 2011.02.15 godz. 16:06
|