Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9999695
osób.
Oni s± z nami:
Rozwijamy si³ê woli. Autor: Stanis³aw Zakrzewski (1907 -1972)

(Ok³adka ksi±¿ki St. Zakrzewskiego, wydanie z 1976 r. Na zdjêciu Mieczys³aw Krydziñski).

W sporcie - podobnie jak w ka¿dej innej dziedzinie ¿ycia – o postêpach decyduje charakter, si³a woli, umiejêtno¶æ pokonywania trudno¶ci i niezniechêcanie siê najwiêkszymi nawet przeciwno¶ciami. Historia sportu daje liczne przyk³ady, do czego prowadzi wytrwa³o¶æ, nieustêpliwo¶æ w postanowieniach. Najbardziej natomiast utalentowani schodzili z areny sportu b. szybko, nie spe³niaj±c pok³adanych w nich nadziei tylko, dlatego, ¿e nie posiadali dostatecznie silnej woli, by wytrwaæ w treningu, by nie ulec pokusom zatruwaj±cym zdrowie. Mam tu na my¶li alkohol, tytoñ i tak zwane „zabawy”.( Nie by³o jeszcze sterydów, narkotyków itp. - przyp. JW.).

Kusociñski – Krzyszkowiak

Nazwiska ¶wietnych tych d³ugodystansowców znacie dobrze. Janusz Kusociñski wywalczy³ pierwszy dla Polski z³oty medal w lekkiej atletyce mê¿czyzn, prze³amuj±c d³ugotrwa³± hegemonie Finów. Zwyciê¿y³ na igrzyskach w Los Angeles (1932 r. - przyp. JW.) na dystansie 10 km. Dwa lata po zwyciêskim swoim biegu uleg³ ciê¿kiej kontuzji kolana. Lekarze orzekli wówczas: koniec kariery wielkiego biegacza. Ale Kusociñski nie da³ za wygran±. Systematycznymi æwiczeniami gimnastycznymi, prowadzonymi z nak³adem olbrzymiej cierpliwo¶ci i wytrwa³o¶ci, po dwóch i pó³ latach doszed³ do tego, ¿e znów zacz±³ biegaæ. Co wiêcej – tu¿ przed wybuchem II wojny ¶wiatowej znalaz³ siê w formie ¿yciowej. I kto wie, czy w roku 1940 nie zdoby³by pierwszego miejsca w biegu maratoñskim na Igrzyskach w Helsinkach ( co by³o marzeniem jego ¿ycia), gdyby nie wojna…

Z ilu przeciwno¶ciami walczyæ musia³ Zdzis³aw Krzyszkowiak, rekordzista ¶wiata i mistrz olimpijski z Rzymu (1960 r.) w biegu na 3 km z przeszkodami, skoro nawet ksi±¿ka, w której jest o jego karierze sportowej, nosi tytu³ „Kariera z kolcami”. Z nieugiêt± si³± woli potrafi³ prze³amywaæ trudno¶ci i wychodzi³ z nich zwyciêsko, choæ nieraz siê wydawa³o, ¿e stoi na straconej pozycji, ¿e nie bêdzie ju¿ móg³ doj¶æ do dawnej formy. A po d³ugich miesi±cach Krzyszkowiak zaskakiwa³ ¶wiat jeszcze lepszymi wynikami.

Stal hartuje siê w ogniu
Nie ulega najmniejszej w±tpliwo¶ci, ¿e nikt nie dochodzi ³atwo do szczytów doskona³o¶ci. D³ugo trzeba kszta³towaæ charakter, ale w³o¿ona praca procentuje siê wielokrotnie w sporcie i poza sportem, bo pewne warto¶ci z Sali æwiczeñ czy boiska wnosi siê w ¿ycie.
Oto kilka sugestii w rozwijaniu woli:

1.Z³ó¿ najpierw postanowienie, ¿e nie dokonasz czego¶, co nie sprawi ci wiêkszej trudno¶ci. Je¶li palisz papierosy, staraj siê przez najbli¿sze dni ograniczyæ palenie. Puszczaj±c z dymem o 2 papierosy mniej. Gdy po pierwszych dniach bêdziesz móg³ odnotowaæ pierwszy sukces, d±¿ do dalszego. Krok po kroku realizuj nowe postanowienia. Oczywi¶cie mog± byæ one ró¿nej natury i w ró¿ny sposób ukierunkowane. Najwa¿niejsze, by przyst±piæ do dzia³ania, chc±c doskonaliæ siebie. Mierz jednak si³y na zamiary. Nie chciej od razu zbyt wiele. Dopiero, gdy pewnie wykonasz pierwszy krok, mog± pój¶æ za nim nastêpne, trudniejsze.

2. Przy trudniejszym zadaniu zaprz±tnij umys³ ca³kowicie tym, co masz zamiar dokonaæ. I co musisz dokonaæ. Gdy to osi±gniesz, zyskasz pe³ne zadowolenie. Ale nawet, je¶li ci siê nie uda za pierwszym razem, nie zrezygnuj z doskonalenia siê, spróbuj po raz drugi, a mo¿e i trzeci. Nieudane próby analizuj. Zapytaj sam siebie, dlaczego, dlaczego nie doszed³e¶ do celu. Czy niew³a¶ciwie mierzy³e¶? Mo¿e nie by³e¶ jeszcze przygotowany do tego zadania? Mo¿e musisz jeszcze potrenowaæ si³ê woli, tak jak æwiczysz ciê¿ary: stopniowo zwiêkszaj±c obci±¿enie i ilo¶æ serii.

3.Uwierz w to, ¿e z biegiem czasu dojdziesz do celu, nawet bardzo wygórowanego, a wtedy go osi±gniesz. Zwalczaj kompleksy ni¿szo¶ci. Je¶li kto¶ mo¿e byæ cz³owiekiem z charakterem, to, dlaczego ty nim byæ nie mo¿esz? Czy musisz pozostawaæ niewolnikiem w³asnej s³abo¶ci? Czy nie staæ siê na to, by staæ siê prawdziwym sportowcem, cz³owiekiem z charakterem i siln± wol±?

4.Odwa¿ siê zdecyduj siê na to, by popracowaæ nad sob±. Wyznacz sobie jakie¶ terminy do wykonania pierwszego zadania, a je¶li przezwyciê¿ysz samego siebie (to zwyciêstwo jest najcenniejszej, d±¿ do drugiego, trzeciego, dziesi±tego. Zmienisz siê wtedy ca³kowicie. Staniesz siê innym cz³owiekiem: SILNY MIʦNIAMI I SILNY CHARAKTEREM. A takich ludzi pragnêliby¶my mieæ jak najwiêcej.

Dziesiêæ lat temu (rok 1954 – przyp. JW.) ¶wiat obieg³a wiadomo¶æ o fantastycznym wyczynie Hillarego i Tenzinga, których stopy dotknê³y najwy¿szego szczytu ¶wiata: Mount Everestu. John Hunt, kierownik ca³ej wyprawy, zapytany czemu zawdziêcza osi±gniêcie celu, odpowiedzia³:
1.Chcia³em dokonaæ tego wyczynu.
2. Ryzykowali¶my wszystkim – nawet ¿yciem – by czynu dokonaæ.
3. Wierzyli¶my w to, ¿e uda nam siê szczyt zdobyæ.
4. Poszli¶my naprzód wed³ug ¶ci¶le opracowanego planu. Ka¿dy z was mo¿e osi±gn±æ pewien szczyt, je¶li zachowa siê tak, jak John Hunt!

Autor: Stanis³aw Zakrzewski, 1964 r. (Z pozycji „ABC m³odego si³acza” wydanej przez Wydawnictwo „Sport i Turystyka”).
Rej.259/ Porady-28/ 2011.02.11/.
Ostatnia aktualizacja: 2011.02.17 godz. 08:41


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Santa Susanna, 2005 r.
Santa Susanna, 2005 r.
JEWGIENIJ KO£TUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE