Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6791895
osób.
Oni są z nami:
Trening bez wcześniejszych badań lekarskich grozi utratą zdrowia

(Na zdjęciu książka Henryka Jasiaka)

Tylko ludzie do 35 roku życia z ciśnieniem zbliżonym do normy 120/80 mmHg, bez żadnych chorób serca i niepalący, nie wymagają przed rozpoczęciem treningów konsultacji lekarskiej. Pozostali, nie później niż miesiąc przed rozpoczęciem ćwiczeń, powinni mieć wykonane badanie kardiologiczne, pomiar ciśnienia, EKG wysiłkowe oraz podstawowe badania laboratoryjne. To zalecenie Pawła Walewskiego z artykułu pt. „Serce w galopie”. („Polityka” nr 17/18, 28.04.2007 r.). Wydaje się, że ono powinno być znane przynajmniej wszystkim instruktorom prowadzącym zajęcia z zakresu aktywności ruchowej tj. kulturystyki, fitness itp. Tylko nieliczni z instruktorów, ci najbardziej doświadczeni zdają sobie sprawę, ze badania winien wykonywać każdy kandydat na kulturystę nawet rekreacyjny i to bez względu na wiek .

Wystarczy wpaść do przypadkowej siłowni, aby przekonać się czy powyższa zasada jest stosowane w praktyce. Ze smutkiem stwierdzam, że często na sali treningowej przybywają „młodzi wiekiem z chorobliwie ukształtowanym kręgosłupem, z nadciśnieniem tetniczym lub przewlekłymi chorobami.
Oni to również usilnie starają się udoskonalać swoje sylwetki, dźwigając ciężary i nawet nie dostrzegają np. zaburzenia rytmu własnego serca. Rosną im bicepsy, ale ubywa rozwagi, bo nie zwracają uwagi na coraz bardziej nasilające się sygnały ostrzegawcze własnego organizmu. Dalej próbują ćwiczyć, a przy tym unikają lekarza, więc koniec ich przygody z kulturystyką może być gwałtownie dramatyczny.

W tym miejscu warto wspomnieć to, że 30 - 40 lat temu, kulturystykę też uprawiano, np. w TKKF, ale był rygorystycznie przestrzegany wymóg podawania się okresowym badaniom lekarskim. I nad tym czuwał wykwalifikowany instruktor. Jeszcze w latach 80. o tym pisał Henryk Jasiak (1936 - 2008). W swojej książce „Kulturystyka”, z 1980 r. wśród podstawowych zadań instruktora umieścił „Troskę o zdrowie ćwiczących ( dopilnowanie wykonywania okresowych badań lekarskich) oraz utrzymywanie stałego kontaktu z przychodnią lekarską"!

Obecnie płacisz, ćwiczysz i kupujesz środki na masę i siłę, W większości siłowni, nikt nie pyta czy masz zdrowe serce, krzywy kręgosłup lub przewlekłą chorobę. Teraz to taki „ kulturystyczny styl”.
Prosty i Ignacy, 15 marca 2009 r.
Rej.247/ Medycyna -20/ 2011.02.12/.
Ostatnia aktualizacja” 2011.02.21 godz. 22:27


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Wspomnienia i teraźniejszość,2004 r.
Wspomnienia i teraźniejszość,2004 r.
SŁAWOMIR - THOMAS FILIPOWICZ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE