Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7064925
osób.
Oni są z nami:
Stanisław Zakrzewski, jaki był? (1). Autor: Jan Włodarek

(Na zdjęciu, od prawej: Stanisław Zakrzewski (1907 – 1971) oraz Ben Weider (1924 - 2008), w warszawskim „Herkulesie”, 1971 rok. Fot. Jan Rozmarynowski)

Z CYKLU, JAKI BYŁ I CO PISAŁ.

W 1961 roku Zdzisław Duczyński (19 lat) z Warszawy, napisał list do Stanisława Zakrzewskiego Twórcy Polskiej Kulturystyki (1907 -1972). Oto jego treść:

Drogi Redaktorze! Piszę drogi – bo naprawdę drogi jesteś Redaktorze, tysiącom młodych ludzi, którym dzięki niezmordowanemu propagowaniu ćwiczeń siłowych przywróciłeś radość życia, rasową męską sylwetkę, rozwiałeś wiele problemów życiowych, a nawet wybawiłeś z „czarnych kompleksów” wielu z nich.


Nie dziw się tym słowom dziękczynnym, ale trudno zwracać się do Ciebie w innej formie. Jesteś jednym z niewielu społeczników, których walka wydała tysiąckrotne owoce i które na pewno uwielokrotnią się. Życzę Ci tego, drogi Redaktorze, z całego serca.
Myślę, że kulturystyka jest sportem przyszłości: sportem, który będzie prawdziwie spełniał stawiane jemu pierwotne założenia. Bo przecież sport obecnie lansowany trochę zbacza z prawidłowej drogi. Rekordomania jest tym dewiatorem, który powoduje, że dąży się do rekordów nie bacząc na zdrowie uprawiających sport i wbrew interesom przygniatającej rzeszy tych, którzy nigdy żadnego rekordu nie są zdolni pobić.
Nie będę pisał, Redaktorze, o swoich „antropometriach”, ani wynikach, rekordach siłowych, chociaż niektórymi z nich mógłbym się poszczycić.
Dołączam się do długiej listy tych, którzy Tobie wiele zawdzięczają i serdecznie dziękują.


Do Stanisława Zakrzewskiego pisali młodzi jak i starsi, przedstawiciele najróżniejszych zawodów, a on pracowicie czytał każdy list i cieszył się z tego, że ćwiczący nie ograniczają się do samych tylko ćwiczeń, ale pilnie rozwijają swoją ogólną sprawność fizyczną i społeczne zainteresowania różnymi dziedzinami życia. Był bardzo zadowolony, gdyż jego artykuły i książki zaczęły wywierać pozytywny wpływ na młodzież, którą stanowiły roczniki wojenne. Ona to w stosunku do młodzieży innych narodów – była bardzo zaniedbana pod względem rozwoju fizycznego.
Optymizm, wiara i usilna praca Stanisława Zakrzewskiego zrobiła swoje. Cherlawi stopniowo przekształcali się w sprawnych fizycznie atletów. Można powiedzieć, że kulturystyka popularyzowana przez Redaktora Stanisława Zakrzewskiego w dużym stopniu przyczyniła się do fizycznego odrodzenia społeczeństwa, zwłaszcza młodzieży.
Autor: Jan Włodarek 2007
Rej. 265/ Sylwetki - 25 /2011.02.16/
Ostatnia aktualizacja: 2011.02.24 godz. 21:10


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
Bogusław Krydziński
Bogusław Krydziński
KULTURYSTYKA MISTRZOSTWA POLSKI - SOPOT
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE