Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
5485282
osób.
Oni są z nami:
Stanisław Zakrzewski, jaki był? (1). Autor: Jan Włodarek

(Na zdjęciu, od prawej: Stanisław Zakrzewski (1907 – 1971) oraz Ben Weider (1924 - 2008), w warszawskim „Herkulesie”, 1971 rok. Fot. Jan Rozmarynowski)

Z CYKLU, JAKI BYŁ I CO PISAŁ.

W 1961 roku Zdzisław Duczyński (19 lat) z Warszawy, napisał list do Stanisława Zakrzewskiego Twórcy Polskiej Kulturystyki (1907 -1972). Oto jego treść:

Drogi Redaktorze! Piszę drogi – bo naprawdę drogi jesteś Redaktorze, tysiącom młodych ludzi, którym dzięki niezmordowanemu propagowaniu ćwiczeń siłowych przywróciłeś radość życia, rasową męską sylwetkę, rozwiałeś wiele problemów życiowych, a nawet wybawiłeś z „czarnych kompleksów” wielu z nich.


Nie dziw się tym słowom dziękczynnym, ale trudno zwracać się do Ciebie w innej formie. Jesteś jednym z niewielu społeczników, których walka wydała tysiąckrotne owoce i które na pewno uwielokrotnią się. Życzę Ci tego, drogi Redaktorze, z całego serca.
Myślę, że kulturystyka jest sportem przyszłości: sportem, który będzie prawdziwie spełniał stawiane jemu pierwotne założenia. Bo przecież sport obecnie lansowany trochę zbacza z prawidłowej drogi. Rekordomania jest tym dewiatorem, który powoduje, że dąży się do rekordów nie bacząc na zdrowie uprawiających sport i wbrew interesom przygniatającej rzeszy tych, którzy nigdy żadnego rekordu nie są zdolni pobić.
Nie będę pisał, Redaktorze, o swoich „antropometriach”, ani wynikach, rekordach siłowych, chociaż niektórymi z nich mógłbym się poszczycić.
Dołączam się do długiej listy tych, którzy Tobie wiele zawdzięczają i serdecznie dziękują.


Do Stanisława Zakrzewskiego pisali młodzi jak i starsi, przedstawiciele najróżniejszych zawodów, a on pracowicie czytał każdy list i cieszył się z tego, że ćwiczący nie ograniczają się do samych tylko ćwiczeń, ale pilnie rozwijają swoją ogólną sprawność fizyczną i społeczne zainteresowania różnymi dziedzinami życia. Był bardzo zadowolony, gdyż jego artykuły i książki zaczęły wywierać pozytywny wpływ na młodzież, którą stanowiły roczniki wojenne. Ona to w stosunku do młodzieży innych narodów – była bardzo zaniedbana pod względem rozwoju fizycznego.
Optymizm, wiara i usilna praca Stanisława Zakrzewskiego zrobiła swoje. Cherlawi stopniowo przekształcali się w sprawnych fizycznie atletów. Można powiedzieć, że kulturystyka popularyzowana przez Redaktora Stanisława Zakrzewskiego w dużym stopniu przyczyniła się do fizycznego odrodzenia społeczeństwa, zwłaszcza młodzieży.
Autor: Jan Włodarek 2007
Rej. 265/ Sylwetki - 25 /2011.02.16/
Ostatnia aktualizacja: 2011.02.24 godz. 21:10


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Kapusta zalecana ...
Kulturystyka w mo...
Zaburzenia równow...
Święto Niepodległ...
Problem dojrzałyc...
Flesz
Smutne spotkanie, 2012 r.
Smutne spotkanie, 2012 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE