Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
8478924
osób.
Oni są z nami:
Odważniki - klasyczny sprzęt rosyjskich siłaczy. Aut. St. Zakrzewski

(Na zdjęciu: Mieczysław Krydziński ćwiczy odważnikiem, rok 1965. Fot. Jerzy Jankiewicz).

Odważniki były ulubionym sprzętem treningowym rosyjskich siłaczy. Sam Iwan Poddubny, mistrz nad mistrze, najsilniejszy człowiek swojej epoki i sześciokrotny champion świata, rozpoczął treningi od odważników, by potem w zupełności przerzucić się na walkę zapaśniczą francuską. Poddubny, syn wieśniaka, już z natury był obdarzony duża siłą, którą rozwijał najpierw w warunkach wiejskiego życia, a potem w pracy jako tragarz portowy. Ten właśnie „trening” tragarza, w którym co dzień zarzucał na plecy wielopudowe ( 1pud = 14, 38 kg) worki z ziarnem, okazał się doskonałą zaprawą do przyszłej jego specjalności – zapasów Poderwanie najsilniejszego przeciwnika i przerzucenie go przez plecy okazywało się później dla Poddubnego dziecinną igraszką. Iwan Poddubny w ciągu kilkunastu lat swojej kariery zawodowego atlety nigdy nie zeszedł z areny pokonany.

Ale „królem odważników” nazwano innego rosyjskiego siłacza = Piotra Kryłowa. Rówieśnik Poddubnego zdobył sławę, jako siłacz – dziś powiedzielibyśmy – estradowy. Przez wiele lat popisywał się na jarmarkach, przed uliczną publicznością, a każdy z widzów miał prawo stanąć z nim w zawody. To zobowiązywało Kryłowa do występowania z coraz to nowymi sztuczkami, bo przecież nie mógł dać się pokonać. Jedynym z przeciwników Kryłowa był nasz Zbyszko Cyganiewicz, który także musiał uznać wyższość rosyjskiego siłacza.

Inny atleta rosyjski z tamtych czasów. Moor Znamieński, popisywał się następującą sztuczką: stawał na rękach na dwóch dwupudowych odważnikach i skokiem na nogi podrywał je w górę na wyprostowane ręce, po czym znów przechodził do staniana rękach i do poderwania ciężaru, powtarzając manewr kolejno 10 razy.

Młodzież rosyjska przejęła od swych starszych kolegów i udoskonaliła metodę ćwiczeń z odważnikami. Wspaniali ciężarowcy Kraju Rad, zawodnicy tej miary co Worobiew, Stogow, Własow – rozpoczynali swą karierę od ćwiczeń z odważnikami. W Rosji używa się do ćwiczeń odważników 1, 2 i 3 pudowych ( ok. 16 kg, 32 kg i 48 kg).
Od czasu do czasu przeprowadza się zawody w podnoszeniu odważników. Rekord w tej konkurencji dzierży pewien marynarz floty czarnomorskiej, który podniósł dwupudowy odważnik 1002 razy w ciągu 3 godzin 27 minut!

Fragment z artykułu Stanisława Zakrzewskiego (1907 – 1972), z 1960 roku. Przygotował: Ignacy

O atletach: I. Poddubnym, Z. Cyganiewiczu i innych siłaczach można przeczytać na naszej stronie w dziale „Sylwetki”, „Historia”.

Od JWIP.PL: Ćwicząc odważnikami można znakomicie kształtować mięsnie i stać się bardzo silnym człowiekiem. Wystarczy „zaprzyjaźnić” się z tym klasycznym sprzętem, aby zrozumieć, jak łatwo można zwiększyć siłę mięsni.
Rej.273/ Historia - 20/ 2011.02.20/.
Ostatnia aktualizacja: 2011.02.25 godz. 23:49


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Jubileusz "Błyskawicy", 2008 r.
Jubileusz "Błyskawicy", 2008 r.
KRZYSZTOF GÓRNICKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE