Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10022526
osób.
Oni s± z nami:
Jak stworzyæ w³asn± metodê treningu. Autor: Stanis³aw Zakrzewski

Punktem wyj¶cia przy wyborze metody treningu musi byæ skrupulatne przeegzaminowanie w³asnej sylwetki, wykrycie wszystkich jej cech i niedoborów. Te oglêdziny doprowadz± Ciê do pewnych ustaleñ, które mo¿na uszeregowaæ nastêpuj±co:
a) rozwój miê¶niowy równomierny, ale: s³aby, ¶redni, dobry;
b) dysproporcje i asymetria w rozwoju miê¶ni, np.: "dó³" mocniejszy od "góry", lub grupy miê¶niowe po lewej stronie cia³a s³abiej rozwiniête ni¿ po prawej;
c) uderzaj±ce wady sylwetki: w±ska klatka piersiowa, wystajace ³opatki.


Oto i punkt wyj¶cia do ustalenia za³o¿eñ treningowych. Je¶li stwierdzi³e¶ równomierny, ale s³aby stan umiê¶nienia, wówczas swój trening oprzesz na równoczesnym rozwoju wszystkich grup miê¶niowych, ale niezbyt intensywnie i bez u¿ycia ciê¿kiego sprzêtu. Je¶li masz juz mocn± budowê, mo¿esz ¶mia³o korzystaæ ze wszystkich dostêpnych przyborów i przyrz±dów, ale w æwiczeniach skierujesz g³ównie uwagê na ostateczne wymodelowanie sylwetki, dlatego czêsto bêdziesz siê ucieka³ do æwiczeñ specjalnych. Je¶li w Twej budowie uderzaj± Ciê jakie¶ dysproporcje, wzmocnisz trening pewnych grup miê¶niowych czy partii cia³a. Gdy zauwa¿y³e¶ szereg wad budowy, bêdziesz najwpierw pracowa³ nad usuniêciem najbardziej rzucaj±cych siê w oczy, a pó¼niej wiêcej uwagi po¶wiêcisz pozosta³ym. W ka¿dym razie cel æwiczeñ musi byæ jasno okre¶lony, bo wtedy tylkobêdziesz zdolny do racjonalnego ich doboru.

Od sprzêtu te¿ wiele zale¿y
My¶lê o uzale¿nieniu planu treningu od sprzêtu, jaki jeste¶ w stanie zdobyæ. Przede wszystkim musisz siê wystaraæ o hantle, obojêtnie czy bêd± one przepisowe czy zastêpcze. Dla pocz±tkuj±cego kulturysty hantle stanowi± sprzêt uniwersalny, a dla zaawansowanych te¿ s± w æwiczeniach nieraz niezbêdne. Powiniene¶ mieæ komplet hantli o ró¿nym ciê¿arze, pocz±wszy od 2 kg do 6 kg.
Drugim z kolei przyborem, o który nale¿y zabiegaæ, to s± gumy lub sprê¿yny. £atwe do przenoszenia i przewo¿enia, zawsze mo¿esz je mieæ ze sob±. Ponadto, co jest ich wielk± zalet±, pozwalaj± na kombinowanie ró¿nych æwiczeñ si³owych dla miê¶ni nóg, co przy nagminnym ich zaniedbywaniu w treningu jest nies³ychanie wa¿ne.
Dla kulturysty ju¿ nie nowicjusza konieczna jest sztanga - przepisowa lub zastêpcza. Dla rozwoju miê¶ni barków, grzbietu, krzy¿a jest to sprzêt niezast±piony. W³a¶ciwo¶ci± sztangi jest to, ze miê¶nie obu symetrycznych stron cia³a przy jej u¿yciu pracuj± z jednakow± intensywno¶ci±, co dla równomiernego ich rozwoju ma niema³e znaczenie.
Inne przybory mo¿na mieæ tak¿e, ale nie s± one ju¿ tak konieczne, jak poprzednio wymienione. Posiadaj±c je, zyskuje siê mo¿liwo¶æ jeszcze wiêkszego urozmaicenia æwiczeñ, co przy prowadzeniu wielomiesiêcznego czy wieloletniego treningu te¿ ma swoje znaczenie.

Co po czym i w jakim tempie czyli o jednostce treningowej.
Do niedawna jeszcze zasady treningu a zw³aszcza prowadzenie lekcji gimnastycznej z góry i rygorystycznie normowa³y kolejno¶æ, w jakiej powinny po sobie nastêpowaæ æwiczenia. W czê¶ci wstêpnej lekcji np. po æwiczeniach ramion musia³y nastepowaæ æwiczenia nóg, a po nich sk³on tu³owia w p³aszczy¼nie czo³owej i podskoki. Po równowa¿ni nastêpowa³y zwisy, a potem æwiczenia miê¶ni brzucha itd. Dzi¶ nie ma takich nienaruszalnych zasad w uk³adzie kolejno¶ci æwiczeñ, s± natomiast inne, które trzeba poznaæ i stosowaæ je¶li trening ma daæ wyniki. Ujmiemy je w punktach; w zastosowaniu do treningu kulturysty:

1) na ka¿dym treningu trzeba przeæwiczyæ wszystkie grupy miê¶niowe oraz uk³ad kr±¿enia i oddychania; czê¶æ treningu po¶wiêciæ na rozwój partii miê¶niowych szczególnie zaniedbanych; kolejno¶æ æwiczeñ jest w zasadzie obojêtna, byleby æwiczenia intensywne przeplata³y siê z mniej intensywnymi. Po d³u¿szych wysi³kach stosowaæ przerwy wypoczynkowe w ruchu, nie anga¿owaæ tych samych grup miê¶niowych w kilku kolejno po sobie nastêpuj±cych æwiczeniach;
2) intensywno¶æ æwiczeñ powinna stopniowo wzrastaæ i osi±gn±æ najwy¿sze nasilenie na 5 - 10 minut przed zakoñczeniem treningu, ostatnie minuty przeznaczone s± na æwiczenia uspokajaj±ce;
3) tempo æwiczeñ nie jest równoznaczne z ich intensywno¶ci±; æwiczenia ma³ointensywne wykonuje siê zazwyczaj w szybkim tempie, æwiczenia bardzo intensywne (anga¿uj±ce du¿e grupy miê¶niowe) wykonywane s± przewa¿nie w tempie wolniejszym. Wykonanie æwiczenia powolnym ruchem, zw³aszcza si³owego, wymaga wiêkszego wysi³ku, ni¿ ten sam wykonany szybko (przypomnij sobie: ten sam zawodnik wy¿szy wynik uzyskuje w rwaniu i podrzucie sztangi ni¿ w wyciskaniu);
4) nie zmieniaj z treningu na trening wszystkich æwiczeñ przeciwnie: wymieniaj je stopniowo po dwa, trzy, wy³±czaj±c ju¿ opanowane lub zbyt ³atwe;
5) ostro¿nie podchod¼ do zmiany ciê¿aru sprzêtu, który u¿ywasz do æwiczeñ. Lepiej æwiczyæ l¿ejszym sprzêtem, a wiêcej razy powtórzyæ æwiczenie, ni¿ nadwerê¿yæ si³y dzwiganiem ciê¿aru przekraczaj±cego mo¿liwo¶ci æwicz±cego i zrezygnowaæ z powtórzenia ruchu ju¿ po pierwszym czy drugim razie.

Trening seriami najlepsz± metod±
Nowoczesna metoda treningu polega na powtarzaniu ruchu w seriach. Pocz±tkuj±cy wykonuj± ka¿dy ruch w jednej tylko serii powtarzaj±c go pod rz±d np. 6-8 powtórzeñ. Czolowi kultury¶ci powtarzaj± najwa¿niejsze æwiczenia po 50, 100 lub nawet 200 razy, oczywi¶cie w kilku seriach. Taki trening daje wspania³e wyniki.
Przerwy miêdzy seriami u pocz±tkuj±cych i osób starszych s± d³u¿sze, u zaawansowanych krótsze.

Trening pocz±tkuj±cego trwa 20-30 minut codziennie, zaawansowanego nawet do 3-4 godzin co drugi dzieñ.
Na treningu ka¿dy ruch powinien byæ wykonany dok³adnie i bez specjalnego wysi³ku. Je¶li wykonanie ruchu sprawia zbyt wiele k³opotu, trzeba zmniejszyæ ciê¿ar przyrz±du. Waga przyrz±du powinna byæ taka, by dany ruch mo¿na by³o powtórzyæ stosunkowo ³atwo 8-10 razy. Nale¿y zerwaæ z przestarza³± metod± jednorazowego podnoszenia wielkiego ciê¿aru lub wyciskania bez przerwy w "nieskoñczono¶æ" ciê¿arów ma³ych. Jedna i druga metoda do niczego nie prowadzi.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski
Rej.786./TRENING -82/2014.04.25/JWIP.PL



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Sopot, 1967 r.
Sopot, 1967 r.
w toku modyfikacji. TKKF "B£YSKAWICA" DO PO£OWY LAT 70.
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE