Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9999509
osób.
Oni s± z nami:
Czy to poradnik dla pocz±tkuj±cego? Aut. Tomasz Tabis

(Rys. z arch.)

„Kulturystyka na zdrowie i urodê” Miros³aw Prandota.

Kilka dni temu zauwa¿y³em na pó³ce u znajomego pasjonata kulturystyki ksi±¿kê „ Kulturystyka na zdrowie i urodê” Miros³awa Prandoty. Akurat my¶la³em o poprawie samopoczucia i zdrowia przez uprawianie amatorsko jakiego¶ sportu. Zobaczy³em t± ksi±¿kê i wpad³ mi do g³owy szalony pomys³, ¿eby zacz±æ æwiczyæ kulturystkê. Co prawda o urodzie nie my¶la³em, najwa¿niejsze przecie¿ jest zdrowie.
No i po¿yczy³em od kolegi wspomnian± ksi±¿kê, ¿eby zapoznaæ siê ogólnie z tematem.


Ju¿ w pierwszym rozdziale „Wstêp” dowiedzia³em siê, ¿e „kulturystyka jest jedyn± dyscyplin± sportow±, która pozwala wyæwiczyæ organizm wszechstronnie”. Co prawda podobne tezy s³ysza³em od trenerów innych dyscyplin np. boksu, judo czy lekkoatletyki; ale có¿- ka¿dy chwali swoje i to jest zrozumia³e.

Czytam wiêc dalej i przechodzê do rozdzia³u drugiego „Kulturystyka – sens i nonsens jej uprawiania”. Dowiadujê siê, ¿e chcê byæ jak Robert Piotrkowicz. A kto to jest? Szukam jego zdjêcia w ksi±¿ce i nie mogê znale¼æ. Zagl±dam wiêc do internetu… Patrzê na zdjêcia i tu pojawia siê w±tpliwo¶æ, czy naprawdê o to mi chodzi? I czy rzeczywi¶cie taki wygl±d mo¿na uzyskaæ tylko przez æwiczenia nie psuj±c sobie ogólnego zdrowia przez stosowanie chemicznych wspomagaczy? A przecie¿ chodzi mi tu ogólnie o zdrowie, które przecie¿ mo¿na oceniæ jednoznacznie przez zestaw badañ. Niestety urody jednoznacznie nie da siê tak oceniæ. Pytam siê wiêc samego siebie: czy naprawdê sensem uprawiania kulturystyki ma byæ wygl±d do jakiego doszed³ Robert Piotrkowicz?

Czytaj±c ten rozdzia³ zosta³em wiêc zmuszony do postawienia sobie pytania: po co? Zw³aszcza, ¿e dalej dowiedzia³em siê, ¿e kulturystyka jest sportem trudnym, ciê¿kim, wymagaj±cym i na pewno po pierwszych próbach jej uprawiania bêdê zniechêcony.

Przechodzê do rozdzia³u trzeciego „Jak pracuj± nasze miê¶nie”. Pojawiaj± siê tu informacje, które mo¿na co prawda znale¼æ w podrêcznikach biologii do gimnazjum, ale có¿, przecie¿ jestem amatorem, na razie nie szukam g³êbszej wiedzy.
I nareszcie rozdzia³ numer cztery „ Æwiczenia podstawowe” – to mo¿e mnie zainteresowaæ najbardziej. Mam tu opis æwiczeñ wymagaj±cych u¿ycia sprzêtu znajduj±cego siê w si³owni. Przynajmniej bêdê wiedzia³ co znajduje siê w si³owni. Przy ka¿dym opisie æwiczenia autor podaje te¿ jakie grupy miê¶ni bêd± rozwijane. Pojawiaj± siê tu pojêcia: aktony miê¶ni piersiowych, miê¶nie naramienne, miêsieñ czworoboczny, miêsieñ mostkowo - obojczykowo- sutkowy, tricepsy, bicepsy i wiele innych. I tu ma³a konsternacja. A gdzie te miêsnie siê znajduj±? I dlaczego nie by³o informacji o nich w rozdziale trzecim?

Rozdzia³y pi±ty i szósty podaj± przepisy jak roz³o¿yæ trening. Prawdê mówi±c jestem trochê przera¿ony. Ja chcia³em zacz±æ ³agodnie, amatorsko – dwa, trzy razy w tygodniu. A tu dowiadujê siê, ¿e mam æwiczyæ codziennie. Patrz±c na tabele próbujê oceniæ ile czasu bêdê musia³ ka¿dego dnia spêdziæ na sali wykonuj±c zalecan± ilo¶æ powtórzeñ i serii. Powiedzmy 1,5 godziny dziennie przez sze¶æ dni w tygodniu ( od poniedzia³ku do soboty)?. Za³ama³em siê. Czy naprawdê nie ma ³agodniejszego zestawu dla pocz±tkuj±cego amatora dysponuj±cego ograniczonym czasem?

Przechodzê do rozdzia³u siódmego „Rozci±gajmy siê”. Dowiedzia³em siê, ¿e po skoñczonych æwiczeniach warto siê rozci±gn±æ, bo „nie powinno siê opuszczaæ si³owni z nabrzmia³ymi miê¶niami”. Po przeczytaniu tego stwierdzenia chcia³bym zadaæ takie pytanie: czy rozci±ganie jest wa¿ne tylko po æwiczeniach, czy mo¿e te¿ przed? A co z rozgrzewk±? W poprzednich rozdzia³ach tylko w pojedynczych zdaniach autor wspomnia³ o konieczno¶ci rozgrzewki. Ale nadal nie wiem, które partie miê¶ni nale¿y wstêpnie rozgrzaæ i rozci±gn±æ przy treningu kulturystycznym?

Czytam nastêpne rozdzia³y i odnoszê wra¿enie, ze co¶ tu siê powtarza, ¿e ju¿ o tym czyta³em wcze¶niej, tylko problem jest przedstawiony z innej perspektywy.

Pojawia sie natomiast nowo¶æ: od¿ywianie i suplementacja. W rozdziale szesnastym
„ Dietetyczny plan regeneracyjny” autor przedstawia zestawy do od¿ywiania dla kulturysty. Tylko, ¿e jak sam pisze, s± to artyku³y dla” intensywnie æwicz±cego kulturysty”.
To co ja mam zrobiæ, je¿eli chcê podej¶æ do tematu mniej intensywnie. Od¿ywiaæ siê wg wskazañ autora, czy nie?

Prawdê mówi±c, to teraz ju¿ nie bardzo wiem co zrobiæ? Po przeczytaniu tej ksi±¿ki dochodzê do wniosku, ¿e rozpoczynaj±c przygodê z kulturystyk± nale¿y:
- od razu æwiczyæ intensywnie – sze¶æ razy w tygodniu,
- dodatkowo zmieniæ ca³e swoje przyzwyczajenia ¿ywieniowe,
- ewentualnie wspomagaæ siê suplementami, ale ostro¿nie.
A czy mo¿na inaczej? Mniej intensywnie i bez wspomagaczy?
I ostanie pytanie: Czy naprawdê jest to poradnik dla pocz±tkuj±cych?

Pozdrawiam
Tomasz Tobis, forumowicz
P.S.
Ksi±¿ka ma jeden atut. Na pewno przedstawione zdjêcia zainteresuj± nastoletnich adeptów kulturystyki – zw³aszcza zdjêcie na stronie 71, któremu osobi¶cie nada³em tytu³ „Szpagat w stójce z profilu”. Tylko, czy to zdjêcie nie powinno znajdowaæ w czasopismach o innej tematyce?
Rej.277/ Porady - 32/ 2011.02.24 /
Ostatnia aktualizacja: 2011.03.09



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Mirek Luliñski z Dusseldorfu
Mirek Luliñski z Dusseldorfu
GO¦CIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE