Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10031944
osób.
Oni s± z nami:
Sport (?) z filozofi± w tle. Autor: Profesor Adam Paluch

Autor jest profesorem w Katedrze Etnologii I Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wroc³awskiego.

JEDEN Z TYCH ARTYKU£ÓW DO KTÓRYCH SIÊ WRACA I KTÓRY POWINIEN STANOWIÆ LEKTURÊ OBOWI¡ZKOW¡ (przypis JWIP.PL).



( Na zdjêciu ok³adka "H&S" z 1939 r.)

Zacznê od „wstêpnej” deklaracji: mam du¿e w±tpliwo¶ci, ze to, co okre¶la siê kulturystyk±, jest sportem, dyscyplin± sportow±. Zacznijmy, wiêc od udokumentowanych definicji:
Sport – æwiczenia i gry maj±ce na celu podnoszenie sprawno¶ci fizycznej i jej manifestacjê, uprawiane wg ustalonych regu³, przy wspó³zawodnictwie w d±¿eniu do osi±gniêcia jak najlepszych wyników (1).
Kulturystyka „system æwiczeñ si³owych” wykonywanych przy u¿yciu specjalnych przyborów i urz±dzeñ (...) zapewniaj±cych harmonijny rozwój sylwetki, si³y i sprawno¶ci. (2)


Ten „system æwiczeñ si³owych” pó¼niej zosta³ „przerobiony” (lata 40. XX wieku) na dyscyplinê sportow±, w której w zawodach, a raczej pokazach, ocenia siê wy³±cznie wygl±d. Je¿eli sport, jak powszechnie wiadomo, ma na celu podnie¶æ sprawno¶æ w celu osi±gniêcia jak najlepszych wyników, to, co wspólnego ze sportem ma poprawa(?) wygl±du uzyskiwana przez przyrost tkanki miê¶niowej? Nie bardzo rozumiem.


Kiedy¶, owszem, w tzw. kulturystyce by³y konkurencje sprawno¶ciowe (np. wielobój) i to uwiarygodnia³o ja w jakim¶ sensie jako dyscyplinê sportow±, ale tylko w jakim¶. Bo przecie¿, te æwiczenia si³owe by³y tylko sposobem, droga do uzyskania dobrych wyników w wieloboju kulturystycznym, a nie dyscyplina. Ale i z tym ju¿ dawno zerwano – pozosta³ pusty zachwyt nad cia³em i... to nadal nazywa siê sportem. No, mo¿e jeszcze pozosta³a si³a, ale tylko „domy¶lna”, bowiem nie ma okazji, aby wykazaæ siê na pokazach. Natomiast, je¿eli chodzi o sprawno¶æ, to jest z tym pewien k³opot. Nie ujawniam chyba ¿adnej tajemnicy, je¿eli wspomnê, ¿e adepci kulturystyki bior± czêsto „koks”, „pakuj± w cia³o”, a efektem takiego niedozwolonego dopingu jest to, ¿e masa miê¶niowa ro¶nie jak na dro¿d¿ach, natomiast ¶ciêgna pozostaj± takie jak by³y. Wynikiem, czego, przy du¿ym wysi³ku, odmawiaj± pos³uszeñstwa i...zrywaj± siê.

Ruch kulturystyczny, wraz ze wspó³czesnym jego animatorem Joe Weiderem, w swej filozofii zwraca uwagê na „perfekcyjny stan cia³a i umys³u” powo³uj±c siê na odlegle czasy: Staro¿ytni Grecy czcili harmonijny rozwój duszy i cia³a. Wspó³czesna kulturystyka nawi±zuje do idea³u. I dalej: Podobieñstwo fundamentalnych za³o¿eñ wspó³czesnej kulturystyki do koncepcji greckich jest uderzaj±ce (sic! – A.P.). Je¿eli dziedzina nasza stanie siê oficjalnie dyscyplin± olimpijsk± bez w±tpienia wniesie do dzisiejszych igrzysk zapomniane tre¶ci staro¿ytna.(3) Na ³amach tego samego pisma ( z tzw. strony od wydawcy amerykañskiego) zachwalaj± tak¿e, ¿e: Kulturystyka to wiêcej ni¿ sport, to styl ¿ycia; nic lepiej nas nie dowarto¶ciuje jak w³a¶nie nasze cia³o; Poprzez budowanie miê¶ni obudzili¶my inne, u¶pione w nas zdolno¶ci.

A wiêc, mamy oto szczególn± „powtórka ze staro¿ytno¶ci”, a zarazem sposób na estetyczny, zdrowy styl ¿ycia. My¶lê, ¿e odwo³ywanie siê do kulturystyki do staro¿ytno¶ci jest, mówi±c delikatnie, nieporozumieniem i nad interpretacj±. W czasach antycznych osi±gano harmonijny rozwój cz³owieka, a wiêc cia³a i ducha, jakby z marszu, po drodze, przy okazji, prowadz±c zdrowy tryb ¿ycia, æwicz±c wydajno¶æ, sprawno¶æ przy ró¿nych nadarzaj±cych siê okazjach, np. podczas polowañ, walki, tak¿e w powi±zaniu z rywalizacj± sportow±. Natomiast w tym, co okre¶la siê kulturystyk± jest odwrotnie, wszystko postawione jest na g³owie: celem finalnym jest wygl±d uzyskiwany poprzez przyrost tkanki miê¶niowej, czêsto sposobem niezbyt zdrowym.
My¶lê, ¿e niech siê kulturystyka ma zdrowo i ³adnie, ale nich nie podszywa siê pod szyld sportu. Pasuje bardziej pod takie widowisko jak poka¿ mody, strip tease, wybory miss czy mister.(4)

Pozostaje jeszcze strona estetyczna i pytanie, czy to co prezentuj± jurorom i widzom jest ³adne”, bo e im samym ta hipertrofia siê podoba, to nie ulega w±tpliwo¶ci. Oczywi¶cie jest tak¿e, ¿e s±dy dotycz±ce piêkna, wra¿eñ estetycznych s± spraw± bardzo osobist± – jest to po prostu sprawa gustu, a same kryteria piêkna nie s± uniwersalne zarówno historycznie jak i przestrzennie.
Kategoria piêkna funkcjonowa³a w antycznej aksjologii, obok takich idei jak m±dro¶æ, dobroæ, a piêkno dawniej odnosi³o siê wy³±cznie do cia³a ludzkiego: wysoka budowa, harmonia, w³a¶ciwa proporcja poszczególnych jego czê¶ci, co dzisiaj okre¶lamy krótko zgrabn± sylwetk± (5). Ideolodzy kulturystyki odwo³uj± siê do tych kanonów antycznych, ale to na ogó³ tylko deklaracje. Tu spotykamy siê czêsto z karykatur± cz³owieka, wynaturzeniem, z „hodowaniem” poszczególnych miê¶ni oddzielnie (6), z cia³em usianym sieci± ¿y³ i ¿ylaków, z such± i pergaminow± skór±, co nijak ma siê do zgrabnie zbudowanej ca³o¶ci, do pozytywnej percepcji estetycznej.


Nie bêdê siê zupe³nie zatrzymywa³, na sk±din±d bardzo wa¿nym zagadnieniu, jakim jest zagro¿enie zdrowiu przy wspomaganiu farmakologicznym, które tutaj czêsto ma miejsce. Tylko zaznaczê, ¿e je¿eli kultury¶ci uwa¿aj±, ¿e rozwój miêsni jest najistotniejszym punktem filologii zdrowia i kultury fizycznej wyznawanej przez Weidera (7), to dodamy od razu, ¿e owe czêsto buduje siê „na chemii”, a to nie jest obojêtne dla zdrowia, na co ju¿ od dawna g³o¶no zwraca uwagê medycyna i inne „cia³a”, o czym rozpisuj± siê media.

Jest chyba tak¿e oczywiste, ¿e kulturystyka to nie tylko æwiczenia i zmaganie siê z w³asnym cia³em, ale tak¿e ca³y przemys³ zwi±zany z eleganckim sprzêtem i strojami, to wydawnictwa, a przede wszystkim przemys³ farmaceutyczny. Na zawodach, pokazach nie tylko rywalizuj± ze sob± kultury¶ci, ale tak¿e firmy farmaceutyczne, podobnie zreszt± jak na stronach magazynów specjalistycznych po¶wiêconych kulturystyce.
„Uprawiacze” miê¶ni s± ambitni, bardzo ró¿owo patrz± w przysz³o¶æ i zastanawiaj± siê nad tym jak to kulturystyka bêdzie rozwijaæ siê w nie odleg³ej przysz³o¶ci. Oto wypisy z artyku³u niejakiego Grega Merritta: (8). Do zmniejszenia roli sztangi mog± równie¿ przyczyniæ siê postêpy w dziedzinie chemii, terapii genowej i chirurgii plastycznej (s.66).
Mo¿e nadejdzie dzieñ, gdy bêdzie mo¿na sklonowaæ swoje komórki miê¶niowe w celu zwiêkszenia objêto¶ci miê¶ni (s.70;...je¶li naukowcy znajd± sposób na transplantacjê komórek klonowanych poza organizmem, to niew±tpliwie wzbudzi to zainteresowanie kulturystów (s.70). Mo¿e nadejdzie dzieñ, w którym geny i/lub hormony, które zwiêkszaj± si³ê u byków czy ma³p, zostan± zastosowane u ludzi (s.70).
Byæ mo¿e bêdzie mo¿na równie¿ wszczepiaæ silniejsze i wiêksze zwierzêce miêsnie ( np. goryla) ludziom (s.70)
- oto marzenia i ambicje rasowego sportowca. Do tych „sportowych æwiczeñ” pasuj± wspó³czesne urz±dzenia techniczne, „aparaciki” produkowane przez przebieg³ych producentów wyczuwaj±cych koniunkturê rynkow±; np. Abtronic Fitness System, czy Gym Form 8, które zainstalowane na ciele „poprawiaj± ci sylwetkê, ukszta³tuj± odpowiednio miê¶nie bez najmniejszego wysi³ku z twojej strony, d¼wigania ciê¿arów, robienia „pompek” itp. I jeszcze jedna wypowied¼ „sportowca” tego samego chowu: Kto wie, mo¿e w pewnym momencie ewolucja zupe³nie wyeliminuje tych, którzy nie s± na tyle silni, ¿eby sprostaæ wysokim wymaganiom wspó³czesnego ¿ycia. Wtedy w³a¶nie my – ludzie sprawni, wytrwali, potrafi±cy przeciwstawiæ siê wszelkim przeciwno¶ciom losu, z twardymi jak stal miê¶niami – staniemy na czele ¶wiata i powiemy innym; patrzcie na nas – TAK NALE¯Y ¯YÆ (9). Oto i w³a¶ciwa strategia: z miêczaka, cherlaka przemieniam siê w górê miê¶ni, która dajê mi w³adzê.

Dzisiaj m³odo¶æ, atrakcyjno¶æ fizyczna, uroda, aparycja, „piêkno¶æ” cia³a jest pozytywnie odbierana przez spo³eczeñstwo. Kojarzona jest z dobroci±, inteligencj±, zdrowiem, sprawno¶ci±. Cz³owieka ocenia siê po wygl±dzie, a wiêc pozory zaczynaj± decydowaæ o warto¶ci cz³owieka: jeste¶ tym, na kogo wygl±dasz, co mówi o tobie twoja prezentacja. Dobrze ukszta³towane cia³o wydaje siê byæ przepustk± w wielki, kolorowy ¶wiat.

Kulturystyka wpisuje siê dzisiaj wyra¼nie w to, co okre¶la siê powszechnie „mod± na cia³o”. Kszta³tuje siê typ cz³owieka, który redukuje siebie do w³asnej cielesno¶ci – ta jest dla niego najistotniejsza. Ulega dysmorfobii – cia³u jeszcze „czego¶” brak, jeszcze nie jest dostatecznie atrakcyjne, miê¶nie s± s³abo „zdefiniowane”, stale trzeba nabieraæ masy i „rze¼biæ”, „rze¼biæ” bez koñca. Popada w bigomaniê i bez lustra ju¿ ¿yæ nie potrafi, bowiem stale musi „¶ledziæ swoje cia³o, czy i jak ro¶nie. Z tresera w³asnego cia³a, na którym wymusza³ dot±d odpowiednie kszta³ty (wg wzorców p³yn±cych ze ¶wiata). Przemienia siê stopniowo w jego s³ugê, niewolnika – to ono teraz nad nim zaczyna panowaæ i wymuszaæ odpowiednie kroki. Ju¿ nie mo¿e przestaæ je æwiczyæ, bowiem ono stale siê tego domaga: ¿±da poprawy, jest stale niezadowolone z efektów, a ka¿de zaniedbanie... lepiej o tym nie my¶leæ (10). Ale przecie¿ ta zabawa chyba na my¶leniu nie polega.
-----------------------------------
(1).Encyklopedia Powszechna PWN,T.4, Warszawa 1976, s. 250.
(2).Ma³a Encyklopedia Sportu, T. 1, Warszawa 1984, s. 316.
(3). Muscle&Fitness,X,1995, s.5.
(4). Na marginesie warto siê zastanowiæ nad dyscyplinami niewymiernymi w sporcie wyczynowym, z którymi stale s± du¿e k³opoty z sêdziowaniem, czyli mierzeniem osi±gniêæ, gdzie nie miara rzeczywista, lecz umowne wska¼niki przes±dzaj± o wygranej, miejscach, medalach. Warto przypomnieæ choæby bulwersuj±ce opinie o wygranej, miejscach, medalach. Warto przypomnieæ choæby bulwersuj±ce opiniê spo³eczn± decyzje na Olimpiadzie Zimowej e je¼dzie figurowej na lodzie.
Czy nie nale¿a³oby wydzieliæ je ( np. p³ywanie synchronizowane, gimnastyka, wiele konkurencji hipicznych) z „wymierzalnych” sportów i utworzyæ odrêbne „cia³o” organizacyjne, w którym mog± spotkaæ siê dyscypliny, które nawi±zuj± bardziej do osi±gniêæ autystyczno – cyrkowych, baletowych, zwi±zanych ze zrêczno¶ci±, gibko¶ci±, poczuciem estetycznym, owszem ze sprawno¶ci± cia³a tak¿e, ale inn±, bo niewymiern±.
(5). Oto wypowiedzi staro¿ytnych na temat piêkna: Platon – piêkno, nieskazitelna ca³o¶æ zamkniête s± w proporcji i wymiarach poszczególnych czê¶ci cia³a; Arystoteles – piêkno tkwi w porz±dku, symetrii i skoñczono¶ci; Plotyn – piêkny to znaczy symetryczny; Cyceron – piêkno to symetryczny kszta³t cz³onków oraz mi³a dla oka barwa; ¶w. Augustyn – piêkno równoznaczne jest z geometrycznym kszta³tem i harmoni±. Doznania estetyczne od wieków oparte by³y „na liczbach i proporcjach”.
Znane jest tzw. odpowiednia proporcja (1:16) zwana „z³otym podzia³em”, czy tez „z³ot± proporcj±” lub „bosk± proporcj±”. Twórca kanonu proporcji cia³a ludzkiego, rze¼biarz grecki Poliklet ( V wiek p.n.e.), poda³ zasadê idealnego cia³a; wysoko¶æ cia³a powinna wynosiæ siedem i pó³ g³owy.
(6). Jest to fragmentaryzacja cia³a, tak dzisiaj powszechna i widoczna w ró¿nych ods³onach kultury popularnej.
(7). Flex, 2000; 3, s.4.
(8) Flex, 2001;1.
(9). Muscle, 2000; 10, s. 9. Chcia³oby siê uzupe³niæ tê “wznios³±” my¶l u¿ywaj±c podobnej konwencji; panowie umys³ wam zaszkodzi³? Ta epoka za nami.
(10). Oto tre¶æ rozmów, jakie mo¿na wy¶ledziæ w odpowiednich portalach internetowych: teraz ju¿ nie mogê przestaæ tam (si³ownia) chodziæ; nie chodzi³em przez tydzieñ i oklap³em.

Autor: Adam Paluch – profesor w Katedrze Etnologii I Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wroc³awskiego.
Powy¿szy tekst – w nieco zmienionej postaci pt: „Pakowanie w cia³o” – by³ wyg³oszony na konferencji naukowej „Cz³owiek, medycyna, kultura fizyczna” zorganizowanej przez Papieski Wydzia³ Teologiczny, Akademiê Medyczn±, Akademiê Wychowania Fizycznego we Wroc³awiu: 25 – 26 04 2002r.

Rej.289./Ró¼ne-40/2011.03.05/
Ostatnia aktualizacja: 2011.03.20. Godz. 12:37



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
USA - New York
USA - New York
DARIUSZ PACAK PODRÓ¯E KSZTA£C¡
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE