Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7073826
osób.
Oni są z nami:
Organizm a okres dojrzewania. Głos lekarza (cz.2)

(Na zdjęciu !7 -letni Donald W., z arch. JWIP.PL)

Rozrostowi aparatu ruchowego (kościeć, umięśnienie, stawy i wiązadła) towarzyszy rozrost narządów zewnętrznych ciała, chociaż znów przebiega to z pewnym opóźnieniem. Dla ćwiczącego najciekawsze jest, jak się w tym czasie zachowuje serce, narząd, który jest motorem wszystkich rozwojowych zjawisk organizmu.

U osobnika 16 letniego mięsień sercowy zwiększa prawie 11-krotnie swoją objętość w stosunku do dnia narodzin niemowlęcia, jednak proporcjonalnie w okresie dojrzewania wymiary serca maleją. Najgorszy stosunek masy serca do masy ciała przypada na 16 – 17 rok życia.

Podobnie jak serce zachowują się płuca. Tempo ich rozrostu jest także wolniejsze niż układu ruchowego.

WŁAŚCIWOŚCI FIZJOLOGICZNE OKRESU DOJRZEWANIA

Lata dojrzewania przynoszą z sobą przejściowe zachwiania fizjologiczne równowagi ustroju. Dzieje się to zarówno pod wpływem zmian anatomicznych, jak i wzmożonej w tym okresie działalności gruczołów o dokrewnym wydzielaniu. Serce nagle zostaje przeciążone pracą, musi bowiem zaspokoić potrzeby ni tylko własnego rozrostu, ale szybko rosnącego ciała. To tak, jakby w fabryce zalecono z dnia na dzień podwyższyć produkcję, nie zwiększając parku maszynowego. Musi wówczas niechybnie nastąpić pewien okres „awaryjny” zanim odpowiednia reorganizacja nie usprawni z powrotem całości procesu produkcyjnego
.
Dla organizmu takim okresem awaryjnym są głównie pierwsze lata właściwego okresu dojrzewania, tzn. u chłopców wiek 15-16 lat. W tym czasie znacznie pogarszają się warunki krążenia, występują duże wahania w ciśnieniu krwi, serce pracuje nieregularnie, na co wpływa znaczna w tym okresie wrażliwość układu nerwowego. Układ odechowy także ma gorsze warunki pracy, gdyż w tym wieku i pojemność życiowa płuc osiąga najniższą wartość.

Przejściowa niższa wydolność pracy serca i płuc odbija się na wydolności funkcjonalnej układu ruchowego. Nie jest on zdolny ani do dużych, ani do długotrwałych wysiłków. Pogarsza się także zdolność koordynacji ruchowej, a zatem zdolność do wykonywania bardziej skomplikowanych ruchów.

Omówione tu procesy anatomiczne i fizjologiczne, przebiegają burzliwie pierwszym okresie dojrzewania, stopniowo zwalniają tempo i ustrój zaczyna odzyskiwać równowagę. W wieku 18 – 20 lat równowaga ta już się zupełnie ustala, stwarzając najdogodniejsze warunki do podejścia intensywnej działalności ruchowej. Są to już lata, w których młody sportowiec osiąga najwyższą wydolność fizyczną.

WSKAZANIA DO ĆWICZEŃ W OKRESIE DOJRZEWANIA
Podzielmy wiek dojrzewania na dwa okresy: pierwszy 14-16 lat, w którym zdolność organizmu do podejmowania wysiłków fizycznych stale się pogarsza, oraz drugi 17 – 19 lat, w którym organizm odzyskuje swoją zdolność wysiłkową.

W pierwszym okresie należy ćwiczyć często, ale nie intensywnie: stosować wyłącznie pracę dynamiczną, unikać ćwiczeń z większym obciążeniem (ponad 40 kg) i statycznych wysiłków (skurczy izometrycznych), stosować ćwiczenia zręczności szybkości reakcji i koordynacji nerwowej, często przebywać w terenie.

W drugim okresie można rozpocząć pracę siłową ze stopniowym zwiększeniem obciążenia, wyłączać powoli ćwiczenia izometryczne, stosować ( ostrożnie!) w treningu siłowym serie kombinowane, wzmagać intensywność i czas trwania treningów.
Nadal utrzymywać dużą wszechstronność ćwiczeń, nie zapominać o terenie.

Młodzież, idąca za tym wskazówkami, ZDOBĘDZIE NIE TYLKO WYSOKĄ SPRAWNOŚCĆ OGÓLNĄ I DOBRĄ SYLWETKĘ, ALE TAKŻE DOSKONAŁE PRZYGOTOWANIE DO PRACY ZAWODOWEJ I SPECJALIZACJI SPORTOWEJ.

Z archiwum Stanisława Zakrzewskiego, artykuł opublikowany w „Sporcie dla Wszystkich”, wybrał: J.W., 13 października 2009 r.
Części 1, jest niżej, a później będzie w dziale „MEDYCYNA”.

Rej.296b./Medycyna-27b/ 2011.03.18/
Ostatnia aktualizacja: 2011.03.23. Godz.15:58


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
Julia Uszakowa, pażdziernik 2010
Julia Uszakowa, pażdziernik 2010
J. KOŁTUN Z DZIEWCZĘTAMI, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE