Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10812367
osób.
Oni s± z nami:
Organizm a okres dojrzewania. G³os lekarza (cz.2)

(Na zdjêciu !7 -letni Donald W., z arch. JWIP.PL)

Rozrostowi aparatu ruchowego (ko¶cieæ, umiê¶nienie, stawy i wi±zad³a) towarzyszy rozrost narz±dów zewnêtrznych cia³a, chocia¿ znów przebiega to z pewnym opó¼nieniem. Dla æwicz±cego najciekawsze jest, jak siê w tym czasie zachowuje serce, narz±d, który jest motorem wszystkich rozwojowych zjawisk organizmu.

U osobnika 16 letniego miêsieñ sercowy zwiêksza prawie 11-krotnie swoj± objêto¶æ w stosunku do dnia narodzin niemowlêcia, jednak proporcjonalnie w okresie dojrzewania wymiary serca malej±. Najgorszy stosunek masy serca do masy cia³a przypada na 16 – 17 rok ¿ycia.

Podobnie jak serce zachowuj± siê p³uca. Tempo ich rozrostu jest tak¿e wolniejsze ni¿ uk³adu ruchowego.

W£A¦CIWO¦CI FIZJOLOGICZNE OKRESU DOJRZEWANIA

Lata dojrzewania przynosz± z sob± przej¶ciowe zachwiania fizjologiczne równowagi ustroju. Dzieje siê to zarówno pod wp³ywem zmian anatomicznych, jak i wzmo¿onej w tym okresie dzia³alno¶ci gruczo³ów o dokrewnym wydzielaniu. Serce nagle zostaje przeci±¿one prac±, musi bowiem zaspokoiæ potrzeby ni tylko w³asnego rozrostu, ale szybko rosn±cego cia³a. To tak, jakby w fabryce zalecono z dnia na dzieñ podwy¿szyæ produkcjê, nie zwiêkszaj±c parku maszynowego. Musi wówczas niechybnie nast±piæ pewien okres „awaryjny” zanim odpowiednia reorganizacja nie usprawni z powrotem ca³o¶ci procesu produkcyjnego
.
Dla organizmu takim okresem awaryjnym s± g³ównie pierwsze lata w³a¶ciwego okresu dojrzewania, tzn. u ch³opców wiek 15-16 lat. W tym czasie znacznie pogarszaj± siê warunki kr±¿enia, wystêpuj± du¿e wahania w ci¶nieniu krwi, serce pracuje nieregularnie, na co wp³ywa znaczna w tym okresie wra¿liwo¶æ uk³adu nerwowego. Uk³ad odechowy tak¿e ma gorsze warunki pracy, gdy¿ w tym wieku i pojemno¶æ ¿yciowa p³uc osi±ga najni¿sz± warto¶æ.

Przej¶ciowa ni¿sza wydolno¶æ pracy serca i p³uc odbija siê na wydolno¶ci funkcjonalnej uk³adu ruchowego. Nie jest on zdolny ani do du¿ych, ani do d³ugotrwa³ych wysi³ków. Pogarsza siê tak¿e zdolno¶æ koordynacji ruchowej, a zatem zdolno¶æ do wykonywania bardziej skomplikowanych ruchów.

Omówione tu procesy anatomiczne i fizjologiczne, przebiegaj± burzliwie pierwszym okresie dojrzewania, stopniowo zwalniaj± tempo i ustrój zaczyna odzyskiwaæ równowagê. W wieku 18 – 20 lat równowaga ta ju¿ siê zupe³nie ustala, stwarzaj±c najdogodniejsze warunki do podej¶cia intensywnej dzia³alno¶ci ruchowej. S± to ju¿ lata, w których m³ody sportowiec osi±ga najwy¿sz± wydolno¶æ fizyczn±.

WSKAZANIA DO ÆWICZEÑ W OKRESIE DOJRZEWANIA
Podzielmy wiek dojrzewania na dwa okresy: pierwszy 14-16 lat, w którym zdolno¶æ organizmu do podejmowania wysi³ków fizycznych stale siê pogarsza, oraz drugi 17 – 19 lat, w którym organizm odzyskuje swoj± zdolno¶æ wysi³kow±.

W pierwszym okresie nale¿y æwiczyæ czêsto, ale nie intensywnie: stosowaæ wy³±cznie pracê dynamiczn±, unikaæ æwiczeñ z wiêkszym obci±¿eniem (ponad 40 kg) i statycznych wysi³ków (skurczy izometrycznych), stosowaæ æwiczenia zrêczno¶ci szybko¶ci reakcji i koordynacji nerwowej, czêsto przebywaæ w terenie.

W drugim okresie mo¿na rozpocz±æ pracê si³ow± ze stopniowym zwiêkszeniem obci±¿enia, wy³±czaæ powoli æwiczenia izometryczne, stosowaæ ( ostro¿nie!) w treningu si³owym serie kombinowane, wzmagaæ intensywno¶æ i czas trwania treningów.
Nadal utrzymywaæ du¿± wszechstronno¶æ æwiczeñ, nie zapominaæ o terenie.

M³odzie¿, id±ca za tym wskazówkami, ZDOBÊDZIE NIE TYLKO WYSOK¡ SPRAWNO¦CÆ OGÓLN¡ I DOBR¡ SYLWETKÊ, ALE TAK¯E DOSKONA£E PRZYGOTOWANIE DO PRACY ZAWODOWEJ I SPECJALIZACJI SPORTOWEJ.

Z archiwum Stanis³awa Zakrzewskiego, artyku³ opublikowany w „Sporcie dla Wszystkich”, wybra³: J.W., 13 pa¼dziernika 2009 r.
Czê¶ci 1, jest ni¿ej, a pó¼niej bêdzie w dziale „MEDYCYNA”.

Rej.296b./Medycyna-27b/ 2011.03.18/
Ostatnia aktualizacja: 2011.03.23. Godz.15:58


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Austria – Osttirol / Kärnten
Austria – Osttirol / Kärnten
DARIUSZ PACAK PODRÓ¯E KSZTA£C¡
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE