Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9998762
osób.
Oni s± z nami:
Organizm a okres dojrzewania. G³os lekarza (cz.1)

Gdyby¶ tak musia³ stan±æ dzisiaj do egzaminu czy quizu z przyrody, ciekawe, czy potrafi³by wiele powiedzieæ o budowie i dzia³aniu ludzkiego organizmu? A przecie¿ ka¿dy, kto chce samodzielnie kierowaæ swoim rozwojem, musi znaæ w³a¶ciwo¶ci swojego ustroju – osobnicze i te, które charakteryzuj± ca³y rodzaj ludzki. Zw³aszcza trzeba siê orientowaæ choæby pobie¿nie w cechach w³a¶ciwych okresowi dojrzewania, bo jest to okres najwiêkszych przemian w ustroju.

U ch³opców okres w³a¶ciwego dojrzewania obejmuje mniej wiêcej wiek 14 do 18 lat. Z tych roczników rekrutuje najwiêcej zwolenników æwiczeñ i du¿e siê u nich obserwuje zainteresowanie kulturystyk±. Warto wiêc poznaæ bli¿ej, jakie przemiany zachodz± wówczas w ustroju i jaki to ma wp³yw na dobór æwiczeñ i sposób ich uprawiania.

W³a¶ciwo¶ci anatomiczne okresu dojrzewania


Charakterystyczne dla ustroju ludzkiego jest to, ¿e rozwoj przebiega w nim jakby falami: po okresach „mê¿nienia” organizmu nastêpuj± okresy „bujania”, czyli przyspieszonego wzrostu. Lata dojrzewania s± w³a¶nie drugim z kolei okresem bujania. Wejscie w okres dojrzewania charakteryzuje siê przede wszystkim znacznym przyspieszeniem wzrostu cia³a, przy czym wska¼nik wzrostu jest najwiêkszy miêdzy 14 a 15 rokiem ¿ycia. Jego wielko¶æ przeciêtna wynosi ok. 6 cm rocznie, osobniczo mo¿e siêgaæ 10-12 cm.

Wzrost cia³a jest wynikiem wyd³u¿enia siê ko¶ci, zw³aszcza d³ugich ko¶ci koñczyn dolnych. Ko¶æ d³uga sk³ada siê z trzonu i dwóch g³ów. Miejscem , w którym ko¶æ narasta, wyd³u¿a siê, jest po³±czenie trzonu z g³ow± ko¶ci, czyli nasada. W m³odym wieku ta czê¶æ ko¶ci jest jeszcze zbudowana z tkanki miêkkiej, plastycznej tzw. chrz±stki nasadowej.
To w³a¶nie tworz± siê nowe komórki, powoduj±ce wzrost ko¶ci na d³ugo¶ci. Z czasem chrz±stka nasadowa twardnieje w zupe³no¶ci i ko¶æ przestaje rosn±æ. Dzieje siê to zazwyczaj miêdzy 18 a 20 rokiem ¿ycia.

Kto chce byæ wysoki, ten w okresie wzrostu ko¶ci musi robiæ wszystko, aby tego procesu nie hamowaæ. Przede wszystkim nie wolno wzmagaæ ucisku na chrz±stki nasadowe ko¶ci. Wyobra¼my sobie rosn±c± ko¶æ, jako ¶ci¶niêt± sprê¿ynê d±¿±c± do rozci±gniêcia siê, sprê¿ynê, której koñce po³±czone s± bocznie gumowymi ta¶mami. Je¶li moc gum przewy¿sza moc sprê¿yny, to nie zdo³a siê rozci±gn±æ. Je¶li miê¶nie wi±¿±ce z sob± ko¶ci s± zanadto rozwiniête, za silne, to rosn±ca ko¶æ pêcznieje, ale nie wyd³u¿a siê lub czyni to z du¿ymi przeszkodami. Dlatego nie wolno rozwijaæ miê¶ni przez zbyt intensywne æwiczenia si³owe, dopóki trwa proces ro¶niêcia ko¶ci.

Wraz ze wzrostem przebywa cia³u wagi, ale ten proces nie przebiega ca³kowicie równolegle, tote¿ w pierwszym okresie dojrzewania m³odzie¿ na ogó³ razi chudo¶ci±. Miê¶nie, owe elastyczne gumy wi±¿±ce ze sob± ko¶ci, d±¿±c za ich wzrostem rozci±gaj± siê w tym okresie i ich si³a s³abnie (SI£A MIÊSNI JEST PROPORCJONALNA DO ICH POPRZECZNEGO PRZEKROJU). Poniewa¿ w tym czasie, jak ju¿ by³o powiedziane, nie wolno pracowaæ nadmiernie nad rozwojem miê¶ni, ca³y wysi³ek nale¿y skierowaæ na to, aby utrzymaæ ich elastyczno¶ci i zdolno¶æ skurczow±. Uzyskuje siê to przez krótkotrwa³e æwiczenia o du¿ej dynamice ruchu, a wiêc g³ównie æwiczenia gibko¶ci (mocowanie, walka wrêcz, æwiczenia terenowe itp.).

W miarê jak zanika proces wzrostu ko¶ci, wzmaga siê rozwój muskulatury, tak ¿e w wieku lat dwudziestu oba te uk³ady, kostny i miê¶niowy, osi±gaj± ju¿ pe³ny swój rozmiar anatomiczny. Wówczas praca si³owa nad ukszta³towaniem sylwetki mo¿e byæ podjêty w pe³nym wymiarze.
(Dokoñczenie nast±pi)
Przygotowa³: Ignacy.
Rej.296a./Medycyna-27/ 2011.03.17/
Ostatnia aktualizacja: 2011.03.22. Godz. 15:59




Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
I mistrzostwa Warszawy, 1961 r.
I mistrzostwa Warszawy, 1961 r.
Stanis³aw Zakrzewski (1907 - 1972)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE