Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7929870
osób.
Oni są z nami:
Konieczność uprawiania sportu. Ruch zwalcza zmęczenie

JWIP.PL. Na początku lat 60. XX w., w okresie tworzenia kulturystyki w państwach socjalistycznych i ZSRR, gazeta „Sowietski Sport” opublikowała ciekawy artykuł o tym, że uprawianie sportu, w tym atletyzmu ( kulturystyki – przyp. red.) jest skuteczną forma zapobiegania chorobom serca i układu krążenia oraz zwalcza zmęczenie. Atrykuł ma znaczenie historyczne, bowiem wskazuje ,że wówczas dostrzegano kulturystykę, jako element profilaktyki zdrowotnej społeczeństwa. Treść artykułu jest ciągle aktualna, tylko zjawisko chorób serca jest obecnie większe i bardziej nagłaśniane. Warto przeczytać.
Przygotował: Tomek, 17 grudnia 2009 r.

MEDYCYNA. „RUCH ZWALCZA ZMĘCZENIE”
Problemem numer jeden współczesnej medycyny stały się choroby serca i układu krążenia. Dawniej zapadali na nie prawie wyłącznie ludzie starsi. Dziś coraz częściej choroby te zdarzają się wśród studentów, a nawet i uczniów starszych klas. Jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy? Najczęściej wymienia się wzrost tempa współczesnego życia, jego nerwowość, coraz większą ilość zawodów wymagających od człowieka dużego wysiłku umysłowego psychicznego.
W ostatnich latach prowadzono wiele doświadczeń i badań, które wykazały niezbicie, że podstawową przyczyną wzrostu zachorowań na serce jest brak ruchu, unikanie wysiłku fizycznego i świerzego powietrza.


Jedna z podstawowych potrzeb ludzkiego organizmu – potrzeba ruchu - nie jest zaspokajana. Tryb życia oparty na automatyzacji i udogodnieniach technicznych eliminuje całkowicie wszelki wysiłek fizyczny.
Najnowsze badania radzieckich fizjologów potwierdziły w całej rozciągłości konieczność uprawiania sportu przez osoby pracujące umysłowo.

Po kilku godzinach ciężkiego wysiłku umysłowego człowiek odczuwa zmęczenie. Jest to wynik zmniejszenia się wydolności naczyń krwionośnych dostarczających krew do mózgu. Zaczyna się odczuwać senność, potrzebę odpoczynku. Pozostałości dużego wysiłku umysłowego, napięcia emocjonalnego są bardzo trwałe. Najlepszym sposobem na ich wyelminowanie jest tzw. czynny wypoczynek. Spacer, jazda na rowerze, wiosłowanie (ćwiczenia siłowe), uprawiane z niewielką intensywnością mi w umiarkowanym tempie, neutralizujący zmęczenie i regenerują organizm. Wykonywanie jednak takich samych ćwiczeń w zbyt dużej dawce może mieć skutek wręcz przeciwny – wysiłek fizyczny i umysłowy zamiast się neutralizować nawzajem -: sumują się”.

W wyniku wszechstronnych badań radzieccy naukowcy ułożyli zestaw ćwiczeń, szczególnie wskazanych dla osób pracujących umysłów. Są to ćwiczenia uruchamiające mięśnie górnego pasma barkowego, szyi i rąk, oraz ćwiczenia oddechowe. Pozwalają one zachować nawet po ciężkim wysiłku umysłowym elastyczność naczyń krwionośnych głowy a, co za tym idzie - pełną sprawność umysłową i fizyczną.

Mogłoby się wydawać, że jest czymś wysoce niewskazanym dla osób pracujących umysłowo. Tak jednak nie jest, pod warunkiem, że trenuje się systematycznie, przestrzegając przy tym dwóch podstawowych zasad:
- Nie rozpoczynać treningu wcześniej niż 1 - 2 godziny po zakończeniu nauki, przy pracy umysłowej.
- Zaczynać trening od rozgrzewki składającej się z różnorodnych ćwiczeń rozluźniających i stopniowo przechodzić do ćwiczeń trudniejszych i bardziej męczących.
Wszystkich uprawiających ostrzegamy, że lekceważenie tych zasad może doprowadzić do poważnych zaburzeń w układzie krążenia.
„Sowietski Sport”1962 r.
Ostatnia aktualizacja :2011.03.27 Godz. 00:10
Rej.301/Medycyna -28/2011.03.23/Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Rysunek
Rysunek
GALERIA PRAC WOJTKA SIUDMAKA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE