„GDZIE SĄ KULTURYŚCI Z TAMTYCH LAT”?
(Na zdjęciu: Roman Kosyl, Gorzów Wlkp.1989. Mistrzostwa LZS).
Jedną z ostatnio powstałych i szybko rozwijających się sekcji kulturystycznych w Zrzeszeniu Ludowe Zespoły Ludowe jest „Atleta –Poniatowa”.
Inicjatorem powstania tej sekcji jest entuzjasta ćwiczeń siłowych, działacz Centralnej Komisji Kulturystyki Rady Głównej Zrzeszenia LZS – Piotr Wójcik. Wzorując się na zdjęciach i opisach kulturystycznego sprzętu zamieszczonych w prasie krajowej i zagranicznej, przy pomocy kolegów wykonał różny specjalistyczny sprzęt, który chciałby mieć niejeden renomowany ośrodek w kraju.
Początkowo kulturyści trenowali, a wręcz koczowali w domu Piotra Wójcika. Wytrwałość młodych zapaleńców ćwiczeń siłowych dostrzegł dyrektor Szkoły Podstawowej w Poniatowej – Tadeusz Tyszkiewicz. Udostępnił w szkole odpowiednie pomieszczenie do treningów.
W krótkim czasie salka sekcji „Atleta” stała się jednym z głównych miejsc w Poniatowej, w którym młodzież chętnie się spotyka i regularnie ćwiczy. Koleżeńska rywalizacja, uporczywość w treningach oraz właściwe prowadzenie zajęć przez Piotra Wójcika spowodowały, że z grupy ponad 40 – osobowej (w tym dziewczęta) wyłoniło się pięciu zawodników, którzy reprezentują dobry poziom sportowy.
Najbardziej utytułowanym jest Roman Kosyl. Wygrał m.in. zawody „Debiuty-87" rozegrane w Lublinie; dobre zaprezentował się w I Międzynarodowych zawodach o Puchar Przewodniczącego RG Zrzeszenia LZS w Mrągowie, gdzie zajął 3 miejsce w kat. 90 kg. Pozostali: Lech Walkiewicz,Adam Durka, Dariusz Resztak mogą również w najbliższym okresie rywalizować z najlepszymi.
Społeczna aktywna działalność członków sekcji „Atleta” znalazła uznanie Rady wojewódzkiej Zrzeszenia LZS w Lublinie, zaś w szczególności jej przewodniczącej – Heleny Nast, która w miarę możliwości stara się pomagać kulturystom z Poniatowej w sprawach organizacyjnych i dotyczących finansów. Efekty pracy działaczy społecznych z sekcji „Atleta’ spowodowały, że Centralna Komisja Kulturystyki RG Zrzeszenia LZS, powierzyła im organizację I Mistrzostw Zrzeszenia LZS w kulturystyce, które przeprowadzono w kwietniu 1988 r. w Poniatowej. Był to sukces organizacyjny i sportowy.
Autor: Jan Włodarek "Wiadomości Sportowe" nr 3/1988 r.
OD JWIP: W drugiej połowie lat 80. XX w. Piotr Wójcik był jednym z najenergiczniejszych organizatorów kulturystyki wiejskiej. Działał społecznie w Centralnej Komisji Kulturystyki przy Radzie Głównej Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe. W Poniatowej prowadził ośrodek dla młodzieży.. Wspomagał go Roman Kosyl, wówczas jeden z najlepszych naszych kulturystów w kat. 80 kg.
Obecnie Piotr i Roman dalej ćwiczą, ale rekreacyjnie i dla własnego zdrowia.. Pierwszy z nich pochłonięty jest pracą zawodową i nie ma czasu na społeczną pracę, zaś Roman oprócz obowiązków zawodowych prowadzi osiedlowy ośrodek, w którym młodzież ćwiczy naturalną kulturystykę.
Rej.292. / Ośrodki - 10/2011.03.12/
Ostatnia aktualizacja: 2011.03.30. Godz. 20:50
|