Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7518863
osób.
Oni są z nami:
Zmęczenie wiosenne. Autor: Wacław Droszcz

Kulturystyka naturalna, to także ćwiczenia w terenie (fot. z kultowego czasopisma Boba Hoffmana : "Strength & Health" 1968 r.

Zahartowany człowiek, taki, który rzadko ulega zaziębieniom lub innym chorobom związanym z okresem chłodów, określa zwykle zimę, jako porę roku, podczas której samopoczucie jego jest doskonałe. Na przełomie zimy i wiosny ogromna większość ludzi zaczyna odczuwać pewne dolegliwości, których przyczyny nie umie sobie wytłumaczyć. Stan taki zaczyna się zwykle w marcu i zależnie od okoliczności trwa do maja. Obniżenie ogólnej sprawności organizmu nie jest w gruncie rzeczy chorobą, nie ma też określonej nazwy, a niektórzy słusznie zwą ten zespół objawów zmęczeniem wiosennym. Jakie są jego podstawowe objawy?
Ich wiele, na czoło jednak wysuwa się uczucie ogólnego „rozbicia”, senność w dzień, a zaburzenia snu w nocy, ogólna nerwowość, podatność na choroby zaziębieniowe itd.


W jaki sposób można tłumaczyć występowanie tych objawów?
Podczas lata i jesienni człowiek odżywia się bardzo racjonalnie, spożywa wiele witamin, prowadzi bardziej ruchliwy tryb życia, zażywa sporo ruchu, co oczywiście związane jest z dłuższym przebywaniem na powietrzu. W ciągu lata korzysta zwykle z urlopu, odpoczywa, więc i psychicznie. Jest to kapitał, który człowiek gromadzi w tej porze roku, ażeby spożytkować go w następnej. Przypomina wtedy naładowany akumulator, który jednak musi ulec stopniowemu wyczerpaniu przed następnym załadowaniem. Zima jest tym okresem, w którym korzysta się z akumulatora dobrze naładowanego. W zimie przeciętny człowiek zażywa mało ruchu brak mu albo odpowiednich warunków do uprawiania sportu czy turystyki względnie nie ma wyrobionych nawyków w tym kierunku. Kapryśna zima w naszym kraju rzeczywiście utrudnia zaplanowanie jakieś sensownej i przemyślanej na dłuższy okres czasu zaprawy fizycznej terenie. Wypoczynek, uzyskany urlopem, także zaczyna zanikać. Pożywienie zawiera mało witamin, a zapasy nagromadzone przez organizm latem i jesienią ulegają stopniowemu zużyciu. Na początku wiosny dochodzi do zsumowania się tych przyczyn, co w rezultacie prowadzi do owego zmęczenia wiosennego. Zjawisko to nie jest obojętne ani dla wydajności naszej pracy, ani dla odporności na choroby.

Jak należy zapobiegać zmęczeniu wiosennemu? Najważniejsze w tym przypadku jest sensowne spędzenie urlopu zimowego i wczesnowiosennego. Duża ilość ruchu o charakterze sportowym i turystycznym jest czynnikiem zapobiegającym wystąpieniu tych objawów. Ruch, powietrze, odprężenie nerwowe, to elementarne czynniki warunkujące samopoczucie i chęć do treningu sportowego na wiosnę.

Jeżeli zaczynasz odczuwać zmęczenie wiosenne, to znak, ze już czas na dłuższe spacery, marsz, jazdę na rowerze czy inne formy ruchu, a nie na wylegiwanie się w łóżku po pracy czy nauce lub zbędne nachodzenie lekarzy i żądanie leków. Ruch jest najlepszym lekarstwem na zniwelowanie tych dolegliwości. Tabletki należy zażywać, ale tylko jeden ich rodzaj, a mianowicie tabletki witaminowe. W okresie wiosennym następuje wyczerpanie zapasów witamin, a dotyczy to głownie witaminy C, która odgrywa duża rolę w prawidłowym spalaniu produktów niepotrzebnych, powstających podczas pracy mięśniowej. Niezależnie od tego witamina C chroni organizm przed chorobami infekcyjnymi okresu wiosennego jak grypa, angina itp.
Jest wiosna, czas wyjścia w teren i uprawiania rekreacyjnych sportów.
Autor dr Wacław Droszcz, artykuł ze zbioru Stanisława Zakrzewskiego („SdW”), przygotował Ignacy, 11 kwietnia 2009 r.
Rej.305/Medycyna -29/2011.03.26/
Ostatnia aktualizacja:2011.04.04. Godz. 20:53Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Spotkanie po latach
Spotkanie po latach
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE