Siemię lniane zaleca się spożywać osobom uprawiającym sport, szczególnie kulturystom i nawet tym trenującym rekreacyjnie, gdyż stanowi bardzo dobre źródło energii, poprawia kondycję i zdrowie. Udowodniono naukowo, że zwiększa wykorzystanie tlenowe, poprawia wydajność organizmu, redukuje bolesność mięśni, redukuje tłuszcz.
Siemię jest również idealnym produktem dla odchudzających się ze względu niską zawartość węglowodanów i dużą zawartość błonnika, dzięki któremu pęcznieje w żołądku.
Jest wskazana dla wegetarianów, z uwagi na zawartość zdrowego tłuszczu wyższego niż w rybach morskich).
Siemię lniane, to nasiona lnu to jeden z najpopularniejszych środków medycyny naturalnej. Ma szerokie zastosowanie w leczeniu dolegliwości zarówno układu pokarmowego, jak i oddechowego czy zewnętrznie. Po zalaniu wodą powiększają swą objętość, otaczając się dużą ilością śluzu( ma działanie osłaniające).
Nasiona posiadają ogromne wartości odżywcze i wywierają bardzo duży wpływ na nasz organizm.
100 g nasion zawiera między innymi; 42g tłuszczów-w tym -29 g wielonienasyconych, 7, 5 g jednonienasyconych, 27g błonnika, 18g białek, 30, 2mg magnezu, 255mg wapnia, 4, 34 mg cynku, 5, 73 mg żelaza, 1, 6 mg witaminy B1, 0, 473 mg witaminyB6, witaminę E, wapń, potas, siarkę, mangan, krzem, miedź, kobalt. Ponad to nasiona zawierają: cholinę, związki śluzowe, kwasy organiczne, flawonoidy, fitoestrogeny. Z nasion wyciskany jest olej lniany, który jest najzdrowszym olejem na świecie.
Ziarna lnu zawierają związki cyjanowe, które po pęknięciu łupiny i naruszeniu ich struktury mogą na surowo podrażnić żołądek. Ale jeśli zachowamy umiar i zdrowy rozsądek, to 2 -3 łyżeczki mielonego siemienia dziennie są bezpieczne i stanowią dawkę terapeutyczną.
Siemię lniane odznacza się największą zawartością lignanów, zwanych fitoestragonami wśród produktów żywnościowych .Zawiera 700 razy więcej lignanów niż inne produkty. Fitoestrogeny są składnikami ścian komórek roślinnych, naturalnymi związkami podobnymi w budowie chemicznej do estrogenów .Mają zdolność regulacji poziomu hormonów w organizmie. Fitoestrogeny, zawarte w siemieniu zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty, piersi. W organizmie mężczyzny fitoestrogeny zmniejszają poziom estrogenów a tym samym pełnią role ochronną dla prostaty przed nowotworami. Naukowcy francuscy wykazali, że kobiety, których dieta bogata była w lignany, miały niższe o 17 % ryzyko zachorowania na raka piersi niż kobiety spożywające pokarmy nie zawierające tych związków.
Fitoestrogeny ograniczają utratę wapnia, przez co spowalniają postęp osteoporozy, hamują rozwój chorobotwórczych bakterii.
Dzięki dużej zawartości witaminy E występującej w ziarnach lnu a kwasami tłuszczowymi omega-3 i fitosterolami działają przeciwzapalnie. Wywierają ochronny wpływ na serce, przeciwdziałają zaćmie i udarowi mózgu, obniżają ciśnienie krwi i zbyt wysoki poziom cholesterolu.
Śluz powstały po zalaniu ziaren wodą, pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi, chroni przed rakiem jelita grubego, jest naturalnym środkiem przeczyszczającym.
Ze względu na dużą zawartość błonnika, ziarna lnu, działają osłonowo na jelita, i regulują perystaltykę jelit, przeciwdziałają zaparciom. Są skutecznym lekiem w chorobie wrzodowej. Mają dobroczynny wpływ na cały układ pokarmowy. Przy nieżycie żołądka, jelit i dwunastnicy, nadkwasocie i biegunce zaleca się picie wywaru.
W tym celu szklankę wody z łyżką siemienia gotuje się 10 minut, przecedza, dodaje łyżkę miodu, trochę soku owocowego lub mleka. Pije się pół szklanki między posiłkami dwa razy dziennie.
Wywar nawilża śluzówkę dróg oddechowych, przynosi ulgę przy suchym kaszlu, bolącym gardle. Aby pozbyć się zaparć należy zażywać dwa razy dziennie po łyżce namoczonych i rozgniecionych nasion lub pić napar rano i wieczorem ( łyżkę siemienia zalać szklanką wrzątku, przykryć i odstawić na 15 minut )
Siemię można stosować zewnętrznie. Pomaga w leczeniu odmrożeń, poparzeń, trądziku itp. Można tez stosować na trudno gojące się rany, przy wysuszeniu i pękaniu skóry, przy łuszczycy czyrakach, półpaścu itp.
Aby przygotować okłady, należy wziąć odpowiednią ilość siemienia, gotować 20 minut w wodzie lub mleku aż masa zgęstnieje. Napełnić płócienny woreczek, przestudzić, nałożyć na chore miejsce. Przykryć ręcznikiem ( ceratką ) i trzymać pół godziny.
O niezwykłych wartościach ziaren lnu powinni pamiętać kulturyści.
Siemię lniane zawiera w dużych ilościach wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega -6, w tym kwas alfa- linolenowy, jeden z najlepszych kwasów tłuszczowych. Jest on bardzo ważny dla kulturystów, ponieważ usprawnia wrażliwość na insulinę w komórkach mięśniowych .Zawarte w ziarnach kwasy tłuszczowe omega-3 przyspieszają procesy metaboliczne oraz wspomagają usunięcia nadmiaru niekorzystnych tłuszczów.
Siemię, mimo, że posiada białko roślinne, zawiera bardzo korzystny zestaw aminokwasów i jest łatwo przyswajalne przez organizm, co zostało udowodnione.
Zawiera cholinę (składnik lecytyny ), która ma pozytywny wlew na układ mięśniowy, podnosi wytrzymałość mięśni.
Ze względu na zawartość magnezu, cynku, witaminy B6 przyspiesza anabolizm białka mięśni, redukuje tkankę mięśniową.
Cynk ma właściwości ochronne dla naszego organizmu jest silnym oksydantem Witamina B6 wpływa na przyswajanie minerałów, przyczynia się do wzrostu mięśni i ich regeneracji.
Zaleczane jest również osobom uczącym się ze względu na zawartość magnezu i choliny.
Jeśli nie lubimy żelowej konsystencji naparów, zaleca się posypywać ziarenkami sałatki, kanapki. Dodawać je do mąki, panierki, zup, jogurtu, twarogu, i wypieków. Można usmażyć je na patelni, wymieszać z miodem i po wystudzeniu jeść jak sezamki.
Jak wynika powyższego – siemię lniane jest doskonałym produktem, które posiada niezwykle cenne składniki odżywcze; bardzo dobre białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, bardzo dużo składników mineralnych, witaminy E, B6, B1a także fitoestrogeny, które są silnymi przeciwutleniaczami itp. Te tak drobne nasiona i mają duże znaczenie nie tylko w medycynie naturalnej, dietetyce, ale i w sporcie.
Opracowała: Maria Szustakowska - Chojnacka, marzec 2011
Żródło; "Życie na gorąco". 17 marca 2011r. oraz Internet
Rej.308/ wspomaganie - 5 /2011.03.30/
Ostatnia aktualizacja: 2011.04.07. Godz. 20:59
|