
POLECAMY szczególnie tym, którzy mają wadę wzroku, cierpią na jaskrę lub mają inne choroby oczu. Pozostali też powinni przeczytać! ( przyp. – jwip).
Ćwiczenia fizyczne z ciężarami mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia jaskry.
Podczas dźwigania ciężarów, szczególnie w momencie, gdy ćwiczący wstrzymuje oddech, gwałtownie wzrasta ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. To może spowodować jaskrę.
Dotychczas uważano, że ćwiczenia fizyczne zmniejszają prawdopodobieństwo tej choroby, bo ciśnienie w oku po wysiłku spada. Nikt dotąd nie zmierzył ciśnienia w oku podczas wysiłku. Uczynili to naukowcy brazylijscy z Uniwersytetu Medycznego UNIPLAC. Zbadali ciśnienie wewnątrz gałki ocznej u 30 mężczyzn. Cwiczący podnosili sztangę na ławeczce - cztery razy. Za czwartym razem wstrzymywali oddech. U 90 procent badanych ciśnienie wewnątrz oka wzrastało. Kiedy ćwiczącym kazano nie wstrzymywać oddechu, ale oddychać normalnie, niepożądany efekt był dwa razy rzadszy i dwa razy słabszy.
Naukowcy brazylijscy twierdzą, że osoby podatne na jaskrę powinny z ostrożnością podchodzić do ćwiczeń na siłowni. Jaskra polega na uszkodzeniu nerwu wzrokowego przez podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Choroba prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Na jaskrę cierpi około 67 mln ludzi na całym świecie, w tym ok. 700 tys. w Polsce.
Autor: -łk, „Rzeczpospolita", 19.09.2006 r./.
Rej./319/Medycyna -30/ 2011.04.08/
Ostatnia aktualizacja: 2011.04.15. Godz. 22:50
|