Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7526220
osób.
Oni są z nami:
Einstein i pokaz siły. Aut. Helena Cichocka i Jan Włodarek

(Zdjęcie z arch.)

W roku 2005 mija 100 lat od powstania teorii względności Alberta Einsteina; ten właśnie rok ogłoszony jest rokiem fizyki.
Dla tych, którzy interesują się nauką, Albert Einstein to postać dobrze znana, a dla pozostałych warto ją w kilku słowach przypomnieć. Albert Einstein (1879-1955), to jeden z największych fizyków w dziejach ludzkości, laureat nagrody Nobla w 1921 r.

Profesor na pokazie mięśni i siły

O tym, że ten wielki uczony, chudy i wątły, o wręcz rachitycznej budowie ciała interesował się kulturystyką i sportami siłowymi, prawie nikt nie wie. Zainteresowanie Mistrza tym sportem zrodziło się, gdy będąc wykładowcą na prestiżowym amerykańskim Uniwersytecie przypadkowo wszedł do sali widowiskowej, zaintrygowany dobiegającymi go wrzaskami studentów. Z przekazu archiwalnych gazet wynika, że wielki Albert oniemiał, gdy ujrzał pokaz siły i sprawności fizycznej Johna Grimka - pierwszego mistrza Ameryki i Świata w kulturystyce. Heros, niczym mityczny bóg, popisał się wykonując serię przysiadów z ciężarem 250 kg na barkach, po czym wykonał serię salt do przodu, a później do tyłu.
Po krótkiej przerwie John zademonstrował wyciskanie sztangi stojąc i podrzut z ciężarem 140 kg. Swój występ zakończył dynamicznym pozowaniem z elementami gimnastyki akrobatycznej, ze szpagatem włącznie. Należy dodać, że heros światowej kulturystyki był wspaniale zbudowany. Miał 175 cm wzrostu, ważył - 98 kg, obwód klatki piersiowej - 127 cm, obwód w bisepcach - 51 cm, a w pasie tylko 74 cm!

Wspólne rozmowy o Karolu Mayu
Sędziwy Profesor był pod wrażeniem tego występu J. Grimka; wkrótce zaprzyjaźnili się ceniąc sobie bardzo tę znajomość. Wielokrotnie Grimek przyjeżdżał do Einsteina; często odbywali kilkugodzinne spacery rozmawiając o życiu, o sporcie i o niepokojących informacjach dotyczących zbrodni hitlerowskich w Europie. John Grimek doskonale pamiętał "brunatne nastroje" podczas Olimpiady w 1936 roku w Berlinie, w której startował w podnoszeniu ciężarów; w wadze półciężkiej zajął 6-te miejsce. John Grimek jeszcze przez lata często odwiedzał Mistrza Nauki. Oprócz sportu przedmiotem ich rozmów prowadzonych po niemiecku była literatura. Ciekawostką jest, że obaj lubili książki Karola Maya - wirtualnego podróżnika, pisarza który stworzył Old Shatterhanda i Winnetou. Uczony mawiał „Większość powieści podróżniczych potwornie mnie nudziła, ale książki Karola Maya były wyjątkiem".
(Zdjęcie z arch.)

Imponujący siłą John Grimek był dobrze znany w środowisku naukowców, gdyż często odwiedzał renomowane uczelnie; był m.in. na Uniwersytecie w Yale i występował z pokazami dla studentów. W wieku 70 lat „na zawołanie" wykonywał przysiad z ciężarem 270 kg. Studenci oglądając ten wyczyn byli zaskoczeni oraz zdumieni siłą i sprawnością fizyczną J.Grimka. Nawet dziś, nie ma chyba siłacza w tym wieku, który zdolny byłby wykonać przysiad z takim olbrzymim ciężarem. Witold Majchrzak, nasz nestor kulturystów, w wieku 70- ciu lat przysiadał z 170 kg budząc tym wyczynem powszechną sensację. W obu tych przypadkach publiczne występy starszych panów były wówczas znakomitą reklamą kulturystyki i sposobem propagowania jej wśród młodzieży.

W Polsce podobnie
W Polsce na początku lat 70 - tych też propagowano kulturystykę poprzez pokazy na terenie warszawskiej uczelni AWF. Takim polskim Grimkiem był dr Zbigniew Trzaskoma, jeden z najlepszych polskich juniorów, a od wielu lat trener łuczniczek, zasłużony dla sportu. Obecnie nie ma pokazów na uczelniach, ale ludzie nauki sami ćwiczą dając przykład swoim studentom. Chyba najbardziej znanym w środowisku nauki jest Profofrsor dr hab. Stefan Krajewski, pionier polskiej kulturystyki o którym 30 lat temu pisał Stanisław Zakrzewski na łamach „Sportu dla Wszystkich". Ostatnio o Profesorze - kulturyście przypomniał Jan Włodarek w miesięczniku "Kulturystyka i fitness", m.in. napisał: - „Profesor i zarazem doradca Prezydenta RP oraz od niedawna wojewoda łódzki, w przeszłości zaliczał się do czołowych kulturystów Polski. Treningi zaczynał w latach 60 - tych (w warszawskiej Syrence). O miano najlepszego kulturysty w kat. powyżej 173 cm wzrostu rywalizował wtedy z Janem Włodarkiem i Antonim Kołeckim. Był bardzo silny. Przy wadze 86 kg na ławce poziomej wyciskał 170 kg, a przysiad wykonywał ze sztangą o ciężarze 210 kg. Mimo wielu obowiązków z treningów nie zrezygnował".

W gronie naukowców propagujących ćwiczenia siłowe są także kobiety; do najbardziej utytułowanych sportowo należy dr Urszula Forys, adiunkt na Wydziale Matematyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Pani Urszula zajmuje się zastosowaniem matematyki i biologii w medycynie, a po pracy, od ponad piętnastu lat regularnie ćwiczy kulturystykę. Jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski i finalistką mistrzostw Europy w trójboju siłowym; w tej dyscyplinie jest członkiem kadry narodowej. Jednocześnie od kilku lat startuje z powodzeniem w zawodach w wyciskaniu sztangi leżąc, w kat. 56 kg. Warto wspomnieć że Pani Urszula w kwietniu 2005 r. zdobyła tytuł mistrzyni Świata w wyciskaniu sztangi leżąc, w kat. wagowej, do 56 kg., a polskie miesięczniki kulturystyczne nic o jej sukcesie nie wspomniały. Teraz przygotowuje się do startu w dorocznych MP oraz ME, ma duże szanse na zwycięstwo w tej konkurencji. Siłą i umięśnieniem imponują również warszawscy naukowcy Ryszard Bartkowiak i Paweł Piotrowski.

Autor: Helena Cichocka, Jan Włodarek styczeń 2005 r.
Rej.322 / Historia - 23 /2011.04.09/
Ostatnia aktualizacja: 2011.04.18. Godz. 21:39


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Wydmy zdobyte
Wydmy zdobyte
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE