Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7923926
osób.
Oni są z nami:
Polscy Herkulesi na bezwdechu. Aut. Henryk Jasiak

(Zdjęcie: w Australii, z arch.)

KARTKA Z HISTORII POLSKIEJ KULTURYSTYKI (1988 r.)
Tegoroczny sezon kulturystyczny ( tj. w 1988 r.- przyp. red. jwip.) w Polsce zaczął się bardzo obiecująco. Mistrzostwa Polski w Bełchatowie były nie tylko wzorowo zorganizowane, ale stały na wyjątkowo wysokim poziomie sportowym. Oprócz znanych już sylwetek pojawiło się kilkanaście zawodniczek i zawodników „nowej fali” , którzy już obecnie reprezentują dobrą klasę, a mają jeszcze spore perspektywy dalszego rozwoju.


Tydzień później odbyły się w Madrycie mistrzostwa Europy. Nasz największy talent w tej dyscyplinie w okresie ostatnich lat, Mirosław Daszkiewicz zdobył srebrny medal w wadze do 90 kg, a doświadczony Marian Wysocki, który ma na swoim koncie już 3 medale ME, był tym razem czwarty w wadze 70 kg.

Po tak obiecującym początku sezonu były nadzieje, że jego koniec będzie równie udany. Po wielu perturbacjach ( chodziło głownie o finanse) Komisja Kulturystyki przy TKKF uzyskała zgodę na wysłanie do dalekiego Brisbane w Australii 2 zawodników. Na mistrzostwa świata zakwalifikowali się Mirosław Daszkiewicz i Marian Wysocki, a także Paweł Filleborn, który jednak pojechał na własny koszt.

Niestety wyjazd na Antypody w odniesieniu do dwóch pierwszych kulturystów zakończył się fiaskiem ( trzeci leciał osobno, z ekipą Austrii). Po długim locie samolotem przez Rzym, Ateny i kilka miast dotarli na miejsce mistrzostw o… kilka godzin za późno. Wcześniej, bowiem odbyła się waga zawodników i obowiązkowe badania antydopingowe. Stawił się na nie Paweł Filleborn i uzyskał prawo startu, natomiast Daszkiewicz i Wysocki mogli oglądać mistrzostwa z trybun. Organizatorzy zrobili jedynie gest w stosunku do Daszkiewicza, który wystąpił pokazowo w rozgrywce finałowej. Paweł Filleborn w kategorii 90 kg zajął X miejsce. Jak stwierdził po przyjeździe, Daszkiewicz byłby w tej wadze na pewno w finałowej 6-tce, a może nawet na medalowym podium.

Cóż szkoda, ze tak długa i kosztowna podróż zakończyła się w ten sposób. Zmarnowane zostały pieniądze, a przede wszystkim kilkumiesięczny wysiłek zawodników, którzy nie szczędząc kosztów pilnie przygotowywali się do mistrzostw świata.

A w ogóle, to coś w tej naszej kulturystyce zaczyna się sypać ( w kulturystyce TKKF - przyp. red. jwip). W okresie jesiennym nie odbyły się tradycyjne zawody o Grand Prix Łodzi, które gromadziły na starcie cała czołówkę i zagranicznych gości. Nie doszedł do skutku Puchar Polski w Zielonej Górze z uwagi na… brak zgłoszeń zawodników. Udały się natomiast kolejne już zawody O puchar Przewodniczącego RG LZS, które odbyły się w Olsztynie z udziałem zawodników ZSRR i NRD.
Autor: Henryk Jasiak („Wiadomości Sportowe” z 1988 r.), przygotował Ignacy 6 grudnia, 2009 r.

Post scriptum, jakby na marginesie. Badania antydopingowe to konieczność, aby społeczeństwo uważało, ze w sporcie używanie zakazanego dopingu zagrażającemu zdrowiu nie jest jednak tragiczną rzeczywistością. Badania w swoim założeniu mają eliminować szkodliwe wspomaganie. W kulturystyce raczej z miernym skutkiem, bo skala łamania zasad etycznych jak również rywalizacji sportowej przez stosowanie środków dopingujących od lat budzi niepokój. JWIP.PL

Rej.325/Historia – 24/ 2011.04.11/
Ostatnia aktualizacja: 2011.04.21 Godz. 13:59


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Trening - pracą użyteczną
Trening - pracą użyteczną
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE