Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9141454
osób.
Oni są z nami:
Polscy Herkulesi na bezwdechu. Aut. Henryk Jasiak

(Zdjęcie: w Australii, z arch.)

KARTKA Z HISTORII POLSKIEJ KULTURYSTYKI (1988 r.)
Tegoroczny sezon kulturystyczny ( tj. w 1988 r.- przyp. red. jwip.) w Polsce zaczął się bardzo obiecująco. Mistrzostwa Polski w Bełchatowie były nie tylko wzorowo zorganizowane, ale stały na wyjątkowo wysokim poziomie sportowym. Oprócz znanych już sylwetek pojawiło się kilkanaście zawodniczek i zawodników „nowej fali” , którzy już obecnie reprezentują dobrą klasę, a mają jeszcze spore perspektywy dalszego rozwoju.


Tydzień później odbyły się w Madrycie mistrzostwa Europy. Nasz największy talent w tej dyscyplinie w okresie ostatnich lat, Mirosław Daszkiewicz zdobył srebrny medal w wadze do 90 kg, a doświadczony Marian Wysocki, który ma na swoim koncie już 3 medale ME, był tym razem czwarty w wadze 70 kg.

Po tak obiecującym początku sezonu były nadzieje, że jego koniec będzie równie udany. Po wielu perturbacjach ( chodziło głownie o finanse) Komisja Kulturystyki przy TKKF uzyskała zgodę na wysłanie do dalekiego Brisbane w Australii 2 zawodników. Na mistrzostwa świata zakwalifikowali się Mirosław Daszkiewicz i Marian Wysocki, a także Paweł Filleborn, który jednak pojechał na własny koszt.

Niestety wyjazd na Antypody w odniesieniu do dwóch pierwszych kulturystów zakończył się fiaskiem ( trzeci leciał osobno, z ekipą Austrii). Po długim locie samolotem przez Rzym, Ateny i kilka miast dotarli na miejsce mistrzostw o… kilka godzin za późno. Wcześniej, bowiem odbyła się waga zawodników i obowiązkowe badania antydopingowe. Stawił się na nie Paweł Filleborn i uzyskał prawo startu, natomiast Daszkiewicz i Wysocki mogli oglądać mistrzostwa z trybun. Organizatorzy zrobili jedynie gest w stosunku do Daszkiewicza, który wystąpił pokazowo w rozgrywce finałowej. Paweł Filleborn w kategorii 90 kg zajął X miejsce. Jak stwierdził po przyjeździe, Daszkiewicz byłby w tej wadze na pewno w finałowej 6-tce, a może nawet na medalowym podium.

Cóż szkoda, ze tak długa i kosztowna podróż zakończyła się w ten sposób. Zmarnowane zostały pieniądze, a przede wszystkim kilkumiesięczny wysiłek zawodników, którzy nie szczędząc kosztów pilnie przygotowywali się do mistrzostw świata.

A w ogóle, to coś w tej naszej kulturystyce zaczyna się sypać ( w kulturystyce TKKF - przyp. red. jwip). W okresie jesiennym nie odbyły się tradycyjne zawody o Grand Prix Łodzi, które gromadziły na starcie cała czołówkę i zagranicznych gości. Nie doszedł do skutku Puchar Polski w Zielonej Górze z uwagi na… brak zgłoszeń zawodników. Udały się natomiast kolejne już zawody O puchar Przewodniczącego RG LZS, które odbyły się w Olsztynie z udziałem zawodników ZSRR i NRD.
Autor: Henryk Jasiak („Wiadomości Sportowe” z 1988 r.), przygotował Ignacy 6 grudnia, 2009 r.

Post scriptum, jakby na marginesie. Badania antydopingowe to konieczność, aby społeczeństwo uważało, ze w sporcie używanie zakazanego dopingu zagrażającemu zdrowiu nie jest jednak tragiczną rzeczywistością. Badania w swoim założeniu mają eliminować szkodliwe wspomaganie. W kulturystyce raczej z miernym skutkiem, bo skala łamania zasad etycznych jak również rywalizacji sportowej przez stosowanie środków dopingujących od lat budzi niepokój. JWIP.PL

Rej.325/Historia – 24/ 2011.04.11/
Ostatnia aktualizacja: 2011.04.21 Godz. 13:59


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
 Po 35 latach, 2008 r.
Po 35 latach, 2008 r.
w toku modyfikacji. TKKF "BŁYSKAWICA" DO POŁOWY LAT 70.
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE