Anatomia. Ramiona najbardziej zaanga¿owane przy æwiczeniach
Aby przekonaæ, czy kto¶ jest silny, zwykle mówi siê: „zegnij ramiê i napnij biceps”. Jest to, bowiem najbardziej chyba typowy miêsieñ na pokaz, który budzi uznanie u przeciêtnego ¶miertelnika. Swoj± drog± ramiona w trakcie treningu kulturystycznego zmuszone do najbardziej wytê¿onej pracy. S±, bowiem zaanga¿owane przy wszystkich praktycznie æwiczeniach, jakie siê stosuje na ró¿ne grupy miê¶niowe. Jednak nie rozwi±zuje to problemu kompleksowego rozwoju miê¶ni ramion. Trzeba znaæ budowê kostn± i miê¶niow±, mo¿liwo¶ci funkcjonowania ramion, aby zrozumieæ metodykê treningu tej grupy miê¶niowej.
Ramiê w ca³o¶ci sk³ada siê z górnej i dolnej czê¶æ i (przedramienia). Czê¶æ górna tworzy ko¶æ ramieniow±, dolna za¶ ko¶ci promieniowa i ³okciowa (ta pierwsza le¿y po stronie kciuka, druga po stronie ma³ego palca). Ko¶æ ramieniowa u góry ³±czy siê z ³opatk± i barkiem, na dole poprzez staw ³okciowy z ko¶æmi przedramienia(promieniow± i ³okciow±). Specyficzna budowa stawu ³okciowego pozwala na ruchy zginania i prostowania oraz nawracania do wewn±trz (pronacja) i odwracania na zewn±trz (supinacja) przedramienia. Ruch zginania w stawie ³okciowym ma zasiêg 150 stopni (pe³ny skurcz bicepsów), natomiast ruchy nawracania i odwracania przedramienia maj± zasiêg ograniczony.
Górna czê¶æ ramienia tworz± nastêpuj±ce miê¶nie: z przodu – dwug³owy ramienia (biceps brachi), brachilias i brachioradialis, z ty³u – trójg³owy ramienia (triceps brachi).
Ko¶ci przedramienia obudowane s± nastêpuj±cymi miê¶niami: brachioradialis, extensor carpi radialis lonngus i brevis, flexor digitorium superficjalis, flexor teres (³aciñskie nazwy miê¶ni podane s± na rysunkach podrêczników anatomii}.
Autor: Henryk Jasiak 1984 r.
Rej.576 Medycyna - 45/ 2012.07.04/ JWIP.PL
Zobacz: art. "Wp³yw genetyki na rozwój miê¶ni ramion".
|