Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7512139
osób.
Oni są z nami:
Hormonalny doping

(Fot. z własnego arch.)

Przedstawiam „Hormonalny doping”- fragment zaczerpnięty z artykułu Jolanty Chyłkiewicz pt. „Męski hormon klęski. Testosteron nie pomaga w sukcesie. Jest jak wyścigowy koń: niesie do przodu, ale w końcu zrzuca z siodła” . Artykuł ukazał się w tygodniku „Newsweek” w czerwcu 2008 r.
Polecamy twórczość tej znanej dziennikarki , a szczególnie artykuły z cyklu „Nauka Medycyna”, które ukazują się w wymienionym tygodniku.

HORMONALNY DOPING

Padł pomysł, by ludzie obracający gotówka i prowadzący interesy zastępowali poranna kawę zastrzykiem z testosteronu „na lepszy zysk”. To jednak prosta droga do finansowej katastrofy, ostrzegają naukowcy. Dodatkowe dawki testosteronu niekiedy wprawiają w stan manii, co nierzadko zdarza się wśród sportowców. Handlowiec czy makler na sterydach może zapomnieć o regułach ekonomii i zachowywać się jak hazardzista, a nie jak fachowiec.

Istnieje jednak jeszcze większe niebezpieczeństwo takiego dopingu. Z badań prof. Barbary Ehrich z Yale University wynika, że zbyt wysokie stężenie testosteronu zabija komórki mózgowe. Uruchamia w nich program, na skutek, którego dochodzi do samozniszczenia komórki (taka zaprogramowana śmierć nosi nazwę apoptozy). Normalnie z tego programu mózg korzysta tylko wtedy, gdy chce się pozbyć zużytych komórek, by ich miejsce zajęły młode neurony. Równowaga jest zachowana. Testosteron w zastrzykach zmusza do „samobójstwa” ogromne liczby komórek nerwowych, w miejsce, których nie powstają nowe. Mózg traci sprawność. Podkreśla prof. Ehrlich.

Im większe mięśnie, tym mniejszy umysł. Badania zdają się sugerować, że w tym złośliwym stwierdzeniu jest trochę prawdy. A w każdym razie testosteron na pewno nie poprawia inteligencji czy zdolności. Wręcz przeciwnie, intelektowi służy tylko jego umiarkowana ilość. „W zadaniach przestrzennych i rozumowaniu matematycznym najlepiej wypadają ci mężczyźni, u których poziom testosteronu utrzymuje się miedzy wartościami niskimi a przeciętnymi”, piszę książce „Płeć i poznanie” prof. Dooren Kimura. Do podobnego wniosku doszedł prof. John Menning z uniwersytetu w Bath w Wielkiej Brytanii, który przebadał 107 pracowników swojej uczelni. Zdaniem naukowca w środowisku akademickim najwięcej jest mężczyzn androgenicznych, łączących męskie kobiece cechy.

Tak, więc gdyby Einstein był macho i kipiał testosteronem, nie odkryłby teorii względności. Gdyby Bill Gates kierował się agresją, a nie, jak przyznaje w wywiadach, intuicją, fortuna by go ominęła. Hmm, tylko jakim cudem Arnold Schwarzenegger zaszedł tak wysoko?
Aut. Jolanta Chyłkiewicz
Od JWIP.PL.
W ubiegłym roku Kalifornia pod rządami Arnold znalazła się na krawędzi bankructwa finansowego. Nie jest już gubernatorem, organizuje swoje zawody kulturystyczne i wydaje czasopismo oraz produkuje środki wspomagające rozwój masy kulturystów itd. Zapowiedział powrót do filmu. Wiadomo ze aktorem był przeciętnym.(Ignacy)
Rej.334/ Sterydy – 23/2011.04.20/
Ostatnia aktualizacja:2011.05.02. Godz. 00:01Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Alfred Chodakowski (2005 r.)
Alfred Chodakowski (2005 r.)
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE