Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7945537
osób.
Oni są z nami:
Hormonalny doping

(Fot. z własnego arch.)

Przedstawiam „Hormonalny doping”- fragment zaczerpnięty z artykułu Jolanty Chyłkiewicz pt. „Męski hormon klęski. Testosteron nie pomaga w sukcesie. Jest jak wyścigowy koń: niesie do przodu, ale w końcu zrzuca z siodła” . Artykuł ukazał się w tygodniku „Newsweek” w czerwcu 2008 r.
Polecamy twórczość tej znanej dziennikarki , a szczególnie artykuły z cyklu „Nauka Medycyna”, które ukazują się w wymienionym tygodniku.

HORMONALNY DOPING

Padł pomysł, by ludzie obracający gotówka i prowadzący interesy zastępowali poranna kawę zastrzykiem z testosteronu „na lepszy zysk”. To jednak prosta droga do finansowej katastrofy, ostrzegają naukowcy. Dodatkowe dawki testosteronu niekiedy wprawiają w stan manii, co nierzadko zdarza się wśród sportowców. Handlowiec czy makler na sterydach może zapomnieć o regułach ekonomii i zachowywać się jak hazardzista, a nie jak fachowiec.

Istnieje jednak jeszcze większe niebezpieczeństwo takiego dopingu. Z badań prof. Barbary Ehrich z Yale University wynika, że zbyt wysokie stężenie testosteronu zabija komórki mózgowe. Uruchamia w nich program, na skutek, którego dochodzi do samozniszczenia komórki (taka zaprogramowana śmierć nosi nazwę apoptozy). Normalnie z tego programu mózg korzysta tylko wtedy, gdy chce się pozbyć zużytych komórek, by ich miejsce zajęły młode neurony. Równowaga jest zachowana. Testosteron w zastrzykach zmusza do „samobójstwa” ogromne liczby komórek nerwowych, w miejsce, których nie powstają nowe. Mózg traci sprawność. Podkreśla prof. Ehrlich.

Im większe mięśnie, tym mniejszy umysł. Badania zdają się sugerować, że w tym złośliwym stwierdzeniu jest trochę prawdy. A w każdym razie testosteron na pewno nie poprawia inteligencji czy zdolności. Wręcz przeciwnie, intelektowi służy tylko jego umiarkowana ilość. „W zadaniach przestrzennych i rozumowaniu matematycznym najlepiej wypadają ci mężczyźni, u których poziom testosteronu utrzymuje się miedzy wartościami niskimi a przeciętnymi”, piszę książce „Płeć i poznanie” prof. Dooren Kimura. Do podobnego wniosku doszedł prof. John Menning z uniwersytetu w Bath w Wielkiej Brytanii, który przebadał 107 pracowników swojej uczelni. Zdaniem naukowca w środowisku akademickim najwięcej jest mężczyzn androgenicznych, łączących męskie kobiece cechy.

Tak, więc gdyby Einstein był macho i kipiał testosteronem, nie odkryłby teorii względności. Gdyby Bill Gates kierował się agresją, a nie, jak przyznaje w wywiadach, intuicją, fortuna by go ominęła. Hmm, tylko jakim cudem Arnold Schwarzenegger zaszedł tak wysoko?
Aut. Jolanta Chyłkiewicz
Od JWIP.PL.
W ubiegłym roku Kalifornia pod rządami Arnold znalazła się na krawędzi bankructwa finansowego. Nie jest już gubernatorem, organizuje swoje zawody kulturystyczne i wydaje czasopismo oraz produkuje środki wspomagające rozwój masy kulturystów itd. Zapowiedział powrót do filmu. Wiadomo ze aktorem był przeciętnym.(Ignacy)
Rej.334/ Sterydy – 23/2011.04.20/
Ostatnia aktualizacja:2011.05.02. Godz. 00:01Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
 Reg Park, 1970 r
Reg Park, 1970 r
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE