Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7079244
osób.
Oni są z nami:
Dokąd dążą? Autor Ignacy


Pytanie ciągle aktualne, jeśli chodzi o wyczynowych kulturystów. W naszym kraju pierwszy raz padło na początku lat 60 XX w., ale dotyczyło amerykańskich kulturystów, pokazywanych w czasopismach.

W tym czasie na zawodach rozgrywanych w USA „nagradzano zawodników wykazujących się najobszerniejszą klatką piersiową, najszerszymi barami, największymi bicepsami”, itp. Cytuje za legendarnym czasopismem „Sport dla Wszystkich”. „ Właśnie a propos bicepsów. U schyłku lat 40 marzeniem fanatyków bicepsu było osiągnięcie obwodu ramienia 18 cali- 45 cm. Kilka lat później zwycięzcy legitymowali się bicepsem 19 – calowym, a wreście w ostatnich latach (do 1965 r.) atakowano już obwód bicepsu 20- calowego ( 50cm) ".


Jednym z pierwszych kulturystów, który przekroczył 50 cali był Bill Pearl, Mr America. Jego ramie miało w obwodzie 20,5 cala ( 51,3 cm),a po rozgrzewce 53 centymetry. Bill ważył wówczas 104 kg (wzrost 184 cm).

Redakcja ‘SdW” przepowiedziała, że w następnych latach kulturyści znaczną poprawić ten rezultat. „ Na świecie jest wielu dziwaków i maniaków, którzy za wszelką CENE BĘDĄ WALCZYĆ O REKORD W BICEPSIE". I TAK SIĘ STAŁO! Na dobre ukształtował sie kult dużych mięsni. Kulturystyka, jako sport "napinaczy mięśni" stała się obecnie niszową dyscypliną, zresztą dobrze to widać w Polsce.

Za redakcją „SdW - po 44 lat później - można powtórzyć stwierdzenie. odnoszące sie do modelowej sylwetki "przewalistego"wyczynowca; „Gdzie tu sens, trudno zrozumieć. Ani to piękne, ani użyteczne. We wszystkim trzeba zachować umiar. Również w kształtowaniu mięśni”.

W 1965 roku Redakcja „SdW” odcięła się od mięśniaków, zaś tygodnik „Dookoła świata" ostro przystąpił do krytykowania naszej kulturystyki:
„Wolno kobietom prezentować swe kształty, na estradach różnych konkursów piękności, to, dlaczego mężczyźni mieliby takiej szalonej okazji pozbawić? ( „Moda z narcyzem” to tytuł art.- przyp.). Sprawa dopiero wówczas zaczyna niepokoić, kiedy propagatorzy modnej kulturystyki usiłują nas przekonać, że całe to kosmetyczne przedsięwzięcie jest nieprzeciętnie ważkim instrumentem wychowania fizycznego i to nie tylko fizycznego” i dalej już po „kościach".

„ Bywają i tacy, którzy są skłonni utożsamiać kulturystykę ze starogreckim ideałem wychowania. Powinowactwo mogą znaleźć tylko w postaci: Narkissosa, bo z „kalokagathią” kulturystyka nie ma nic wspólnego. Jeśli idzie o dobroć i szlachetność i inne umysłowe oraz moralne zalety to – na dotychczasowych turniejach kulturystycznej urody – jeszcze nam ich nie zaprezentowali”.
Tym zdenerwowano ówczesnych kulturystów naturalnych.

Obecne nie tylko wyczynowcy mają więcej "grzechów”. Nie bez winy są instruktorzy i redaktorzy kolorowych miesięczników dla kulturystów , bo o wychowaniu przez sport nikt od nich nie słyszy, ale o „ wspomaganiu ” każdy! Obecnie jest "koks" dobrze znany w kazdej siłowni! I to jest dobry temat do dyskusji, np. na naszym "Forum Młodych"
Ignacy, 29 maja 2009 r.

Rej.336/Różne - 43/ 2011.04.26/
Ostatnia aktualizacja: 2011.05. Godz. 15:15

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
Reprezentacja Rosji, 2004 r.
Reprezentacja Rosji, 2004 r.
JEWGIENIJ KOŁTUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE