Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7938138
osób.
Oni są z nami:
Dokąd dążą? Autor Ignacy


Pytanie ciągle aktualne, jeśli chodzi o wyczynowych kulturystów. W naszym kraju pierwszy raz padło na początku lat 60 XX w., ale dotyczyło amerykańskich kulturystów, pokazywanych w czasopismach.

W tym czasie na zawodach rozgrywanych w USA „nagradzano zawodników wykazujących się najobszerniejszą klatką piersiową, najszerszymi barami, największymi bicepsami”, itp. Cytuje za legendarnym czasopismem „Sport dla Wszystkich”. „ Właśnie a propos bicepsów. U schyłku lat 40 marzeniem fanatyków bicepsu było osiągnięcie obwodu ramienia 18 cali- 45 cm. Kilka lat później zwycięzcy legitymowali się bicepsem 19 – calowym, a wreście w ostatnich latach (do 1965 r.) atakowano już obwód bicepsu 20- calowego ( 50cm) ".


Jednym z pierwszych kulturystów, który przekroczył 50 cali był Bill Pearl, Mr America. Jego ramie miało w obwodzie 20,5 cala ( 51,3 cm),a po rozgrzewce 53 centymetry. Bill ważył wówczas 104 kg (wzrost 184 cm).

Redakcja ‘SdW” przepowiedziała, że w następnych latach kulturyści znaczną poprawić ten rezultat. „ Na świecie jest wielu dziwaków i maniaków, którzy za wszelką CENE BĘDĄ WALCZYĆ O REKORD W BICEPSIE". I TAK SIĘ STAŁO! Na dobre ukształtował sie kult dużych mięsni. Kulturystyka, jako sport "napinaczy mięśni" stała się obecnie niszową dyscypliną, zresztą dobrze to widać w Polsce.

Za redakcją „SdW - po 44 lat później - można powtórzyć stwierdzenie. odnoszące sie do modelowej sylwetki "przewalistego"wyczynowca; „Gdzie tu sens, trudno zrozumieć. Ani to piękne, ani użyteczne. We wszystkim trzeba zachować umiar. Również w kształtowaniu mięśni”.

W 1965 roku Redakcja „SdW” odcięła się od mięśniaków, zaś tygodnik „Dookoła świata" ostro przystąpił do krytykowania naszej kulturystyki:
„Wolno kobietom prezentować swe kształty, na estradach różnych konkursów piękności, to, dlaczego mężczyźni mieliby takiej szalonej okazji pozbawić? ( „Moda z narcyzem” to tytuł art.- przyp.). Sprawa dopiero wówczas zaczyna niepokoić, kiedy propagatorzy modnej kulturystyki usiłują nas przekonać, że całe to kosmetyczne przedsięwzięcie jest nieprzeciętnie ważkim instrumentem wychowania fizycznego i to nie tylko fizycznego” i dalej już po „kościach".

„ Bywają i tacy, którzy są skłonni utożsamiać kulturystykę ze starogreckim ideałem wychowania. Powinowactwo mogą znaleźć tylko w postaci: Narkissosa, bo z „kalokagathią” kulturystyka nie ma nic wspólnego. Jeśli idzie o dobroć i szlachetność i inne umysłowe oraz moralne zalety to – na dotychczasowych turniejach kulturystycznej urody – jeszcze nam ich nie zaprezentowali”.
Tym zdenerwowano ówczesnych kulturystów naturalnych.

Obecne nie tylko wyczynowcy mają więcej "grzechów”. Nie bez winy są instruktorzy i redaktorzy kolorowych miesięczników dla kulturystów , bo o wychowaniu przez sport nikt od nich nie słyszy, ale o „ wspomaganiu ” każdy! Obecnie jest "koks" dobrze znany w kazdej siłowni! I to jest dobry temat do dyskusji, np. na naszym "Forum Młodych"
Ignacy, 29 maja 2009 r.

Rej.336/Różne - 43/ 2011.04.26/
Ostatnia aktualizacja: 2011.05. Godz. 15:15

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
 Grzegorz i Agnieszka Kluk, 2008 r.
Grzegorz i Agnieszka Kluk, 2008 r.
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE